Podobno chrupiące elementy potrawy znacznie zwiększają naszą przyjemność z jej jedzenia i sprawiają, że chcemy zjeść więcej. To właśnie dlatego producenci chipsów próbują stworzyć jak najbardziej chrupkie przekąski. Trudno będzie przebić ich starania w domowych warunkach, ale z pomocą przychodzi nam panierka. Panierowane mięso, ryby czy warzywa mają stałe miejsce na naszym stole - sprawdźcie jak przygotować je tak, by były jeszcze smaczniejsze.

Panierka klasyczna - z bułki tartej

Najczęściej w polskich domach na stole pojawiają się dania z panierką z bułki tartej. Taka panierka świetnie sprawdza się np. do obtaczania kotletów schabowych czy mielonych (pyszne będą też kotlety jajeczne i kotlet po szwajcarsku), idealnie pasuje do ryb i warzyw - spróbujcie usmażyć obsypane nią patisony czy plastry cukinii. Przed obtoczeniem składników w bułce tartej, zamoczmy je najpierw w roztrzepanym jajku. Jeśli chcemy, by panierka była wyjątkowo chrupiąca, możemy użyć podwójnej warstwy jajka i bułki. 

Bułkę tartą najlepiej przygotować samemu - to doskonały sposób na zagospodarowanie resztek pieczywa! Gotowe kotlety czy warzywa smażymy na oleju lub smalcu. Możemy też wybrać opcję smażenia w głębokim tłuszczu. Wbrew pozorom mięso i warzywa nie nasiąkają wtedy tłuszczem bardziej, a wręcz przeciwnie. Jak zrobić domową bułkę tartą? Wystarczy zetrzeć poeczywo na tarce - dobierając grubość oczek do efektu, jaki chcemy z panierką uzyskać

Zobacz także:  Pieczone mięsa - schab, karkówka i nie tylko

Panierka panko

Panierka panko przywędrowała do nas z Japonii. Jak wiadomo, Japończycy sztukę smażenia w głębokim tłuszczu opanowali do perfekcji. Do smażenia używają właśnie panko. Panko chłonie mniej tłuszczu niż bułka tarta, jest też bardziej chrupiące. Wynika to z faktu, że składa się z większych fragmentów chleba lub bułki. Panko kupicie w sklepach z żywnością azjatycką, ale coraz częściej pojawia się też w ofercie supermarketów. Co przygotować z taką panierką? Kurczak w panko będzie dobrym pomysłem!

Panierka z mąki

Wiele osób zamiast klasycznej panierki z bułki tartej, wybiera panierkę z mąki. Używamy jej tak samo jak klasycznej, tylko bułkę zastępujemy mąką. Możemy śmiało eksperymentować z rodzajami mąki i na przykład spróbować mąki razowej czy mąki ryżowej. Mączna panierka jest delikatniejsza i mniej "chropowata". Pamiętajmy jednak, żeby nie nakładać jej na mięso czy warzywa zbyt dużo - ma tendencję do odklejania się w trakcie smażenia.

Panierka z płatków kukurydzianych

Chyba każdy kojarzy charakterystyczne chrupnięcie towarzyszące jedzeniu płatków kukurydzianych. Dlatego właśnie świetnie sprawdzają się w roli panierki. Płatków możemy użyć w całości lub lekko je pokruszyć. Warto też wymieszać je np. z bułką tartą lub mąką - będą wtedy lepiej "trzymać się" gotowego dania. Taka panierka dobrze sprawdzi się, gdy będziecie chcieli przygotować nuggetsy.

Panierka z krakersów

Krakersy w formie panierki będą podobne do płatków kukurydzianych - przyjemnie chrupią, a do tego z łatwością rozkruszycie je na mniejsze kawałki. Krakersy mają też jeszcze jedną zaletę, są zwykle lekko słone. Dodaje to panierowanym w nich produktom więcej smaku. Warto też spróbować krakersów z różnymi posypkami, np. paprykową czy ziołową. 

Panierka orzechowa

Kiedy myślimy o chrupaniu, na myśl mogą przyjść nam jeszcze orzechy. I słusznie! Orzechy uszlachetniają smak dania i sprawiają, że staje się ono dużo ciekawsze w smaku. Jak przygotować panierkę orzechową? Orzechy najpierw należy rozdrobnić, a później klasycznie użyć roztrzepanego jajka, by przykleiły się do smażonych składników. Najlepsze będą orzeszki ziemne, które łatwo rozbić na mniejsze kawałki, ale zarówno włoskie, jak i orzechy laskowe dobrze się sprawdzą. Orzechy można również ze sobą mieszać, a nawet dodać do panierki trochę migdałów.

Panierka serowa

Mmmm, chrupiący ser... Kojarzycie przypieczony wierzch lazanii? Podobny smak uzyskacie dodając do panierki trochę sera. Warto zmieszać starty ser z mąką lub bułką tartą i jajkiem. Możecie użyć zarówno zwykłego żółtego sera, jak i np. parmezanu. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcecie uzyskać - czy ser po usmażeniu ma się ciągnąć, czy wolimy, żeby był wyczuwalny w smaku, ale nie przypominał sera na pizzy.

Do każdej panierki można dodać dowolne przyprawy, które podkreślą aromat przygotowywanej potrawy. Mięso, ryby czy warzywa warto zamarynować przez noc, a następnie użyć pachnącej posypki. Panierka sprawi, że nasze danie będzie nie tylko chrupiące, ale i wyjątkowo smaczne.