Granita - przepis na ten lodowy, orzeźwiający deser nie musi kojarzyć się z wakacjami na włoskiej wyspie. Granitę możemy tak naprawdę podać i przygotować niezależnie od okoliczności. 

Granita = sorbet?

Czy granita sorbet to to samo? Zgodnie z tradycją, na Sycylii granita podawana jest nie tylko na deser. W ramach ochłodzenia serwuje się ją również na śniadanie, ale zazwyczaj w warzywnej wersji. Ogórkowa lub pomidorowa granita to sposób na orzeźwiający poranek w upalne dni. Granita często mylona jest z sorbetem – różni się jednak konsystencją. Obie propozycje są zmrożone, ale sorbet jest aksamitny i gładki, a granita na wyraźną, ziarnistą, rozdrobnioną strukturę. Z tego też powodu granita będzie dość łatwa w przygotowaniu w domowych warunkach, właściwie w każdej kuchni z zamrażalnikiem.

Jak zrobić granitę

Do przygotowania granity potrzebujemy przede wszystkim cukru i wody - z tego przygotujemy bazowy syrop. W zależności od smaku, jaki ma mieć nasza domowa granita, dobierzmy owoce, mięte lub inne dodatki. Orzeźwienia i balansu smaku doda sok z cytryny lub sok z limonki. Najpopularniejsza to granita truskawkowa!

Składniki:

  • 500 ml wody,
  • 50 g cukru,
  • 300 g soczystych truskawek,
  • 2 łyżki soku z cytryny,
  • opcjonalnie świeża mięta

Przygotowanie: wodę zagotować z cukrem, aż się rozpuści. Przestudzić. Truskawki oczyścić, usunąć szypułki, dokładnie zmiksować z syropem z cukru. Dodać sok z cytryny, ewentualnie mięte i ponownie zmiksować lub zblendować. Masę wylać do pojemnika, w którym wygodnie będzie nam mieszać raz po raz zamrażaną granitę. Granita musi być w zamrażalniku przez ok. 5 godzin, w trakcie trzeba dokładnie mieszać, aby całość miała pożądaną konsystencje klasycznej granity.

Granita dla dorosłych

Granita to przede wszystkim orzeźwiający rodzinny deser. Ale coraz większą popularnością cieszą się oryginalne wersje granity. O ile klasyczna to po prostu lód, nieco słodzidła (np. cukru, cukru pudru, syropu do granity) i soku owocowego, o tyle wersja dla dorosłych może być wzbogacona o alkohol. Gordon Ramsey w książce „Szef kuchni po godzinach” proponuje granitę z truskawek z szampanem, ale równie ciekawą propozycją będzie arbuz i wódka. Inne inspiracje? Granita z gruszek i szampana zrobi furorę wśród gości. Warto testować proporcje i pamiętać, że granita przede wszystkim ma pysznie smakować i orzeźwiać. A jeśli podamy ją w spiralnym kielichu ze słomką - z pewnością zrobimy jeszcze większe wrażenie!