Nawet najprostsze przystawki na zimno lub na ciepło mają niezwykłą moc. Nadają ton imprezy lub przyjęcia. Wybór składników i formy podania powinien zależeć do okazji, pozostałych dań z menu, sezonu i preferencji zaproszonych gości. Szukacie inspiracji na włoską przekąskę? Postawcie na prostą i szybką bruschettę. Potrzebujecie przystawki na grill? Wypróbujcie szaszłyki warzywne lub szparagi zawijane boczkiem. W dalszej części artykułu podpowiadamy, jak komponować i serwować przystawki na różne okazje. 

Co można podać jako przystawkę? 

Najszybsze i najprostsze przystawki na stół nakryty na przyjęcie gości to kromki świeżego, pachnącego pieczywa podane w towarzystwie pasty kanapkowej lub aromatycznego masła. Z takim gorącym przywitaniem spotkamy się często w restauracjach. Apetyt na więcej zaostrzą także paluszki grissini, grzanki zapiekane z ziołami lub paluchy serowe z ciasta francuskiego. Co zrobić na spotkanie ze znajomymi? Świetne przystawki imprezowe tworzą różnego rodzaju sałatki, lekkie zupy, jajka faszerowane, roladki i wytrawne galaretki. Najważniejsze, żeby były łatwe do zjedzenia i szybko znikały z talerzy. W końcu uczestników przyjęcia czekają jeszcze inne doznania smakowe i kolejne pieczołowicie przyrządzone potrawy. Jakie przystawki dla gości nie zapełnią brzuchów, ale pobudzą do pracy kubki smakowe?  

  • sałatka – na przykład libańska tabbouleh z kaszy bulgur, grecka kompozycja z oliwkami i fetą lub sałatka z młodych ziemniaków. 
  • chipsy lub frytki – tradycyjne lub z batatów i warzyw korzeniowych. Jeśli przygotowujemy się na meksykańską fiestę, w ramach przystawki postawmy na stół kukurydziane nachos z sosem guacamole.  
  • carpaccio lub tatar – francuskie lub włoskie przystawki z surowego mięsa. Dużą popularnością cieszą się także ich wegetariańskie odpowiedniki, takie jak carpaccio z buraka lub selera. 

Co podać na imprezę do jedzenia na zimno? 

Szybkie przystawki na zimno najlepiej podawać w formie szwedzkiego bufetu. Miniaturowe dania wyglądają efektownie na indywidualnych spodeczkach, ale można je też ułożyć na większym talerzu. Warto przyozdobić je listami świeżych ziół. Gospodarze i gospodynie ze zmysłem artystycznym mogą wycinać składniki warzywne w różne kształty – tworzyć kwiatki z rzodkiewek i wstążki z zielonych ogórków. Jeśli nie mamy pomysłów, co podać na domówce, niekwestionowanymi bohaterami zimnej płyty są przede wszystkim deski serów, półmiski wędlin i koreczki – przystawki na jeden kęs. Świetnie smakują w towarzystwie różnych sosów i dipów. Z mięsem idą w parze piklowane warzywa, a z serami słodkie konfitury i orzechy. Co jeszcze podać na imprezę? Oto kilka pomysłów na eleganckie przystawki na zimno:  

  • jajka faszerowane – awokado, pieczarkami, suszonymi pomidorami lub szynką i chrzanem. To także doskonała przystawka z łososia lub tuńczyka.   
  • gazpacho lub salmorejo – tradycyjne hiszpańskie chłodniki z pomidorów. Przydadzą się na orzeźwiającą przystawkę w sezonie letnim. Można podawać je w miseczkach lub wąskich, wysokich kieliszkach. Równie dobrze sprawdzi się chłodnik litewski lub zupa na zimno z zielonych ogórków. 
  • śledzie po kaszubsku – w sosie pomidorowym z suszonymi śliwkami. Rybę, która od zawsze stanowi hit polskich imprez, zwłaszcza tych zakrapianych, można podawać też w śmietanie, przyprawach korzennych, z grzybami, z rodzynkami lub orzechami, w oleju, w occie lub z papryką. 
  • roladki z szynki konserwowej – wypełnione kremowym serkiem kanapkowym ze szczypiorkiem lub pastą jajeczną.  
  • galaretka z kurczaka – z dodatkiem marchewki, groszku i kukurydzy. Najlepiej przyrządzić ją w indywidualnych miseczkach i przyozdobić natką pietruszki. W rozpływającej się w ustach żelowej otoczce można też zatopić golonkę wieprzową (zimne nóżki) lub ryby (łosoś w galarecie). 

Przystawki na zimno na imprezę warto dopasować także do napojów, które pojawią się na stole lub w barku. Na przykład tłustsze, mięsne dania idą w parze z wysokoprocentowymi trunkami, a ryby i owoce morza dobre komponują się z białym winem. 

Ciepłe przystawki na spotkanie ze znajomymi  

Podczas gdy zimne przekąski przed daniem głównym można serwować w formie szwedzkiego stołu, przystawki na ciepło warto podać do indywidualnego nakrycia stołu. Gorące dania powinny zostać zjedzone jak najszybciej, inaczej wystygną i staną się nieapetyczne. Weźmy to pod uwagę, kiedy zastanawiamy się, co zrobić na spotkanie ze znajomymi. Najlepsze ciepłe przystawki na imprezy w gronie rodziny lub przyjaciół to między innymi: 

  • zupy: czerwony barszczyk z uszkami lub pasztecikami, krem z pomidorów, groszku lub dyni, cebulowa z grzanką lub zupa minestrone
  • faszerowane pieczarki lub warzywa: pomidory, bakłażan, cukinia i jej kwiaty, kalarepa, papryka lub fenkuł, 
  • szparagi: z patelni, z piekarnika, grillowane, z bułką tartą, w cieście francuskim, zawinięte w szynkę parmeńską, z jajkiem sadzonym. Szparagi z sosem holenderskim lub innymi dodatkami najlepiej sprawdzą się wiosną i latem. 
  • gniazdka makaronowe: z mięsem mielonym, boczkiem, jajkiem, kurczakiem lub warzywami. 

Jakie przystawki przed daniem głównym podać? 

Przystawki przed daniem głównym to dobre rozwiązanie na skomponowanie menu nie tylko wieczornego przyjęcia lub świątecznego spotkania z rodziną, ale także codziennego obiadu. Mogą być podane w formie szwedzkiego stołu lub na indywidualnych talerzach, ale da się je również pałaszować na kanapie przed telewizorem, zanim zbiorą się wszyscy goście lub domownicy. Wybierając przystawkę, trzeba wziąć pod uwagę, z czego skomponowana będzie główna atrakcja. W polskich domach zazwyczaj w formie pierwszego dania serwuje się zupę, ale jeśli zastanawiacie się, czym zaskoczyć gości na obiad, możecie wybierać spośród różnych kreatywnych, lekkich potraw, takich jak tarty, zapiekanki, roladki i makarony. Co można podać na przystawkę do obiadu? 

  • wytrawne babeczki – na przykład z dyni lub marchewki. Ciekawym pomysłem są muffiny ze szpinakiem i fetą lub kozim serem. 
  • roladki z naleśników – przygotowane wcześniej cienkie placki wypełniamy dowolnym farszem, zawijamy, a następnie kroimy w krążki. W podobny sposób przyrządza się przystawki z ciasta francuskiego lub tortilli.  
  • miniaturowe kanapeczki (na krakersach, chlebie pełnoziarnistym, bagietce, kruchym cieście lub grzance). 
  • tarty i tartaletki na słono – na przykład z cukinią, bakłażanem, grzybami i porem lub pomidorkami koktajlowymi i mozzarellą. 

Przystawki – przepisy 

Jeśli pomysł na przystawki urodzinowe lub na imprezę nie przychodzi wam od razu do głowy, nie ma się czym martwić. Fantastycznych, mniej lub bardziej pracochłonnych przepisów znajdzie się całe mnóstwo. Żeby ułatwić Wam zadanie, przedstawiamy wybrane przepisy na przystawki wegetariańskie i dla mięsożerców: 

  • Bruschetta z pomidorami – dobry początek przyjęcia. Aromatyczna włoska przystawka z bagietki lub ciabatty zachęci gości do dalszego rozkoszowania się kulinarną ucztą. Najlepiej posypać ją parmezanem lub podać z mozzarellą.  
  • Melon z szynka parmeńską – klasyczne połączenie, a jednak ciągle zachwyca swoją świeżością i smakiem umami, który zawdzięcza długodojrzewającej wędlinie i słodkim owocom. Na tej samej zasadzie możemy skomponować przystawki z użyciem moreli lub suszonych śliwek.  
  • Kabanosy w cieście francuskim – przekąska, która zawsze się udaje i trafia w gusta każdego imprezowicza. Chrupiąca otoczka i słone kiełbaski dobre komponują się z jogurtowym sosem czosnkowym, a nawet zwykłym keczupem.  
  • Paszteciki z kapustą i grzybami – chociaż kojarzą się ze świętami, sprawdzą się na każde przyjęcie. Można je podawać solo lub do zupy. Pulchne, drożdżowe ciasto można też wypełnić mięsem mielonym lub aromatyczną soczewicą
  • Koreczki śledziowe – pyszna, szybka, rybna przekąska. Idealna na długie posiadówki ze znajomymi. Nigdy się nie nudzą. Można wypełnić ją suszonymi pomidorami, oliwkami, kiszonymi ogórkami lub marynowanymi grzybami.