Serek homogenizowany

Serek homogenizowany jest ceniony jako przekąska, świetnie nadaje się zarówno na śniadanie jak i na podwieczorek. Można go jeść solo, albo z dodatkiem płatków, owoców czy orzechów, sprawdzi się też w wersji wytrawnej, z warzywami albo na kanapce. Serek, zarówno naturalny jak i smakowy, stanowi też składnik wielu potraw i deserów, szczególnie tych letnich. Najpopularniejszym z nich jest sernik na zimno.

Co to jest serek homogenizowany?

Serek homogenizowany zaliczany jest do niedojrzewających serów twarogowo-kwasowych. Powstaje z twarogu z dodatkiem śmietanki. W procesie homogenizacji, w specjalnych homogenizatorach, bardzo dokładnie rozdrabnia się składniki, które łączą się w niezwykle gładką i jednolitą masę, o kremowej konsystencji. W sprzedaży można spotkać zarówno serki homogenizowane naturalne, jak i różne serki smakowe, np. z wsadem owocowym, czekoladowe lub waniliowe.

Ser homogenizowany może mieć różną konsystencję. W zależności od zawartości tłuszczu będzie on bardziej płynny lub gesty. Serek homogenizowany jest doskonałym źródłem wapnia, a także lekkostrawnego białka mlecznego, którego zawiera nawet więcej niż samo mleko. Zawartość tłuszczu oraz witamin rozpuszczalnych w tłuszczach zależy w głównej mierze od tego, czy bazą do produkcji takiego serka był twaróg tłusty czy chudy. Nie warto sięgać po serki homogenizowane odtłuszczone, ponieważ wtedy organizm nie może przyswoić zawartych w nich cennych składników rozpuszczalnych właśnie w tłuszczach.

Co można zrobić z serka homogenizowanego?

Desery z serka homogenizowanego są lekkie i puszyste. To składnik, który świetnie komponuje się w owocami, galaretką, słodkimi plackami czy delikatnymi biszkoptami. Najbardziej znanym deserem na bazie takiego serka jest idealny na upały, sernik na zimno, który jest bardzo prosty do zrobienia. Inne pomysły na wykorzystanie serka w kuchni to domowe lody, które można później włożyć miedzy wafle i wyczarować pyszne lodowe kanapki.

Serek homogenizowany może być doskonałą bazą do mas i kremów, którymi można przełożyć lekkie ciasta owocowe, a także ptysie lub eklery. Można z niego robić puddingi, a także dodawać do musów owocowych i koktajli. Pysznym obiadem albo podwieczorkiem będą naleśniki z serkiem homogenizowanym albo racuchy lub placki serowe na słodko podane z dodatkiem owoców. Ciekawym i coraz popularniejszym przepisem są też pączki lub oponki z dodatkiem serka homogenizowanego.

Serek homogenizowany: jak zrobić domowy serek?

Serek homogenizowany można bez problemu zrobić samodzielnie w domu. Jest to banalnie proste i zajmuje nie więcej niż 5 minut. Co więcej mamy pewność, że tak przygotowany serek będzie zdrowy, bez konserwantów czy jakichkolwiek sztucznych dodatków. Wystarczy wrzucić do blendera twaróg i dodać do niego 30 % śmietankę oraz odrobinę jogurtu naturalnego, a następnie dokładnie wszystko zblendować. W ten sposób uzyskamy serek homogenizowany naturalny.

Można go lekko dosłodzić do smaku oraz dodać według uznania np. owoce (mogą być też zmiksowane lub w kawałkach), wiórki czekoladowe czy kokosowe, zmieloną wanilię, cynamon albo miód. Taki serek jest zdecydowanie zdrowszy od kupnych, które często mają w swoim składzie barwniki, sztuczne aromaty, żelatynę, skrobię modyfikowaną, syrop glukozowo-fruktozowy oraz wiele innych składników, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie.

Polecane przepisy