Ser pleśniowy - przepisy

Ser pleśniowy: pomysły na potrawy

Ser pleśniowy najczęściej wchodzi w skład potraw zapiekanych, czyli różnego rodzaju warzyw faszerowanych, zapiekanek lub pizzy. Kultowym połączeniem pojawiającym się w wielu daniach jest zestawienie tego produktu mlecznego z gruszką, śliwką lub żurawiną. Ser pleśniowy można traktować również jako zamiennik klasycznego sera podczas przygotowywania grzanek, dzięki czemu zyskują one nieco bardziej wyrazisty aromat. Jest on także doskonałym zamiennikiem mięsa na grillu, szczególnie w wariancie z grubszą skórką stworzonym głównie z myślą o takim sposobie przyrządzenia.

Ser pleśniowy w wersji na słono jest jednym z najpopularniejszych składników sałatek. Można go zastosować podczas przygotowywania lazanii, beszamelu, tostów, pizzy, makaronów, mięs oraz faszerowanych jajek. Ser pleśniowy pasuje do niemal wszystkich dań na słono, również tych, do których na ogół nie dodaje się zwykłego sera.

Ser pleśniowy może być zastosowany również w wersji na słodko. Oprócz wspomnianej gruszki, śliwki i żurawiny, łączy się on doskonale również z sosami owocowymi, na przykład truskawkowymi lub arbuzowymi. Doskonałym dodatkiem do sera pleśniowego jest także miód idealnie kontrastujący ze słonym smakiem tego wyrobu mlecznego. Ser można łączyć z powodzeniem również z figami oraz bakaliami, tworząc drobne przystawki lub dodatek do mięsnych potraw.

Ser pleśniowy: właściwości

Ser pleśniowy posiada bardzo wiele właściwości odżywczych korzystnych dla naszego zdrowia, ale ich dokładna zawartość zależy głównie od gatunku tego produktu pochodzącego prosto z francuskiej kuchni. Przede wszystkim, jest on doskonałym źródłem łatwo przyswajalnego białka, dlatego stanowi ciekawą propozycję dla wegetarian. W większości serów pleśniowych znaleźć można również dużą ilość fosforu, wapnia, magnezu, potasu i sodu. Ser pleśniowy jest także pełen witamin, takich jak witamina A, D, E i K oraz wszystkie witaminy z grupy B.

Sery pleśniowe to nie tylko minerały i witaminy. Zawierają one również tyrozynę, czyli aminokwas pozwalający na poprawę samopoczucia i wprowadzenie organizmu w dobry stan. Regularne przyjmowanie produktów zawierających ten składnik pozwala na zniwelowanie stresu oraz zmęczenia.

Zawartość wielu wartości odżywczych wcale nie sprawia, że ser pleśniowy jest zupełnie nieszkodliwy dla zdrowia. Produkt ten to przede wszystkim tłuszcz, a w zasadzie nasycone kwasy tłuszczowe. Ich nadmiar może przyczyniać się do wystąpienia chorób serca i układu krążenia. Sery pleśniowe zawierają również dużo soli, dlatego nie są wskazane dla osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze.

Czy ser pleśniowy może się zepsuć?

Ser pleśniowy z zasady jest pokryty pleśnią, dlatego wiele osób zastanawia się, czy może on się zepsuć. Nie bez powodu większość gatunków tego wyrobu mlecznego należy przechowywać w lodówce. Jak w przypadku prawie każdego produktu spożywczego, na serze pleśniowym mogą pojawiać się drożdże i grzyby patogenne objawiające się czerwonymi kropkami na powierzchni jedzenia. Ten typ sera jest bowiem doskonałym siedliskiem dla bakterii Shigella o właśnie takiej barwie.

Problem pojawia się w sytuacji, gdy na serze pleśniowym gromadzą się bakterie Listeria, które nie różnią się wyglądem od klasycznej pleśni. Wówczas rozpoznanie, czy dany ser jest zepsuty staje się znacznie trudniejsze i może ono bazować jedynie na zapachu. Zwykle przypomina on nieco woń moczu, co skutecznie odstrasza przed jego zjedzeniem.

Polecane przepisy