Przepisy na camembert

18 przepisów

Jak powstaje camembert?

Historia słynnego sera sięga roku 1791, a zatem czasów rewolucji francuskiej. W niewielkim miasteczku Camembert na północy kraju znajdowała się lokalna farma sera, gdzie pracowała niejaka Marie Harel. Ukrywał się tam również ksiądz katolicki, Charles-Jean Bonvoust. który według legendy znał metodę wytwarzania sera brie i przekazał ją Marie. Kobieta nieco zmodyfikowała recepturę, otrzymując pierwszy ser camembert. W późniejszym czasie przekazała swoją spuściznę dzieciom i wnukom, a sława pleśniowego sera zaczęła stopniowo rosnąć.

Ser camembert można obecnie kupić w niemal każdym sklepie spożywczym na świecie, pod rozmaitymi nazwami handlowymi. Zdecydowana większość tych wyrobów nie ma jednak wiele wspólnego z prawdziwym francuskim camembertem, chronionym specjalnym znakiem jakości i wytwarzanym zaledwie przez 11 normandzkich producentów. Powstawanie sera przebiega w ściśle określony sposób, który można zresztą samodzielnie prześledzić - wytwarzające go farmy są otwarte dla turystów. 

Najkrócej mówiąc, oryginalny camembert powstaje z surowego mleka, które ścina się w twaróg i kroi na kawałki. Umieszcza się je w specjalnych piętrowych foremkach oraz dociska metalową przykrywką, czekając, aż odcieknie serwatka. W wyniku tego procesu sery przybierają swój ostateczny kształt.

W kolejnym etapie soli się je i spryskuje kulturą pleśni. Sery odstawia się na dwa tygodnie do specjalnej przechowalni, aby pojawiła się na nich charakterystyczna biała pleśń. Po 14 dniach są gotowe do pakowania: zawija się je w papier i umieszcza w drewnianym pudełku. Teraz czeka je jeszcze 2,5 tygodnia leżakowania, aż trafią wreszcie do sklepów. 

Jak przygotować ser camembert?

Warto spróbować zrobić camembert samemu. Wbrew pozorom, nie jest to bardzo trudne. Obserwacja dojrzewających serowych krążków przynosi natomiast sporo przyjemności. 

Domowy ser pleśniowy camembert wyrabia się przy użyciu szeregu składników: mleka krowiego (4,5 l wystarczy na dwa serki), kultur startowych bakterii i pleśni, podpuszczki oraz niejodowanej soli. Na pierwszy rzut oka lista składników wygląda dość problematycznie, wszystkie wymienione substancje można jednak kupić w specjalistycznych sklepach z branży serowarskiej. Oprócz tego potrzebny będzie jeszcze sprzęt - garnek, termometr, nóż do cięcia skrzepu powstałego z mleka i podpuszczki oraz forma do sera.

Proces wyrabiania camemberta w domu przebiega dość podobnie jak na francuskich farmach. Jego podstawę stanowi czas - ser powinien dojrzewać co najmniej przez 22 dni. Jeśli zatem wystarczy nam cierpliwości, przygotowanie camemberta w domu okaże się z pewnością ciekawą kulinarną przygodą.

Z czym jeść camembert?

Camembert, podobnie jak inne sery pleśniowe, smakuje świetnie nawet bez żadnych dodatków. Należy jedynie pamiętać o wyjęciu go z lodówki przynajmniej na godzinę przed spożyciem - dzięki temu osiągnie pełnię swojego smaku.

Można też oczywiście podawać ser pleśniowy w towarzystwie owoców: winogron, świeżych brzoskwiń, fig, daktyli. Bardzo popularny stał się camembert w panierce, a także smażony camembert z konfiturą żurawinową (choć jej odpowiedniki truskawkowe bądź malinowe także będą do sera pasowały). Dobrym pomysłem na połączenie kilku wymienionych produktów okaże się zaś świeża sałatka z camembertem.

Przepisy z camembertem

Kremowy ser pleśniowy może również stać się składnikiem pysznych dań obiadowych. Z pewnością należy do nich biała pizza z kurkami - potrawa czasochłonna i dość kosztowna (sporo dodatków), ale za to wyborna.

Inna ciekawa propozycja to polędwiczki wieprzowe z serem camembert: połączenie delikatnego mięsa z aromatycznym serowym sosem. Miłośnikom eksperymentów spodoba się zaś pieczony camembert z figami i miodem - mieszanka sera i słodkości. 

Polecane przepisy