Krewetki tygrysie - przepisy na pyszne danie

Jak przyrządzić krewetki tygrysie?

Krewetki tygrysie poznamy po ciemnym pancerzu i sporych rozmiarach - należą do największych skorupiaków dostępnych w sklepach. Najczęściej możemy kupić je w wersji świeżej lub mrożonej. Z reguły najlepiej postawić na tę drugą opcję. Skorupiaki te bardzo szybko się psują, dlatego zamrożenie ich zaraz po złowieniu gwarantuje, że nawet po długim transporcie będą zdatne do spożycia. Dotyczy to zwłaszcza krewetek sprzedawanych w całości, czyli z głową i niewypatroszonych. Skorupiaki reklamowane jako świeże najczęściej są uprzednio podgotowywane. Obróbka termiczna zapobiega co prawda ich zepsuciu, ale także sprawia, że stają się zbyt twarde. Najlepiej zatem postawić na krewetki mrożone. Kupimy je bez pancerza lub w całości, do samodzielnej obróbki.

Jak obrać krewetki tygrysie?

Mamy dwa wyjścia - możemy przyrządzić je w skorupkach i rozłupać dopiero na talerzu lub oddzielić twardą powłokę przed ugotowaniem. W obu przypadkach zrobimy to palcami. Niezależnie od tego, jaką metodę podania krewetek wybierzemy, zawsze uprzednio należy usunąć ich przewód pokarmowy. Aby to zrobić, nacinamy wzdłuż górną część ogona i wyciągamy widoczną tam czarną nitkę - to właśnie jelito skorupiaka. Za pomocą nożyczek warto również odciąć czułki i odnóża. Przed obróbką dokładnie myjemy krewetkę pod bieżącą wodą.

Jak usmażyć krewetki tygrysie?

Kluczowa jest ścisła kontrola czasu. Po zbyt długim czasie na patelni mięso krewetki staje się twarde i żylaste. Zachowuje się tak z uwagi na niewielką zawartość tłuszczu oraz duże nasycenie kolagenem. Skorupiaki te smażymy maksymalnie 3-4 minuty, lecz jest to jedynie czas orientacyjny, zależny od wielkości danej sztuki. Krewetki zdejmujemy z patelni natychmiast, gdy tylko zmienią kolor na różowy. Do smażenia możemy użyć dowolnego oleju, lecz najwięcej aromatu doda im oliwa z oliwek. Warto dodać także dwie łyżki białego wytrawnego wina. Alkohol doskonale wydobędzie smak delikatnego mięsa.

Jak jeść krewetki tygrysie podane z pancerzykiem? Twardą osłonkę podważamy paznokciem i odrywamy, a następnie odkładamy na talerz. Podobnie postępujemy z głową. Jeżeli tak zaserwowane skorupiaki jemy w restauracji, powinniśmy otrzymać także miseczkę z wodą oraz serwetki, dzięki którym wyczyścimy dłonie po posiłku.

Krewetki tygrysie - przepisy

Chcesz przygotować smażone, gotowane, a może zapiekane owoce morza? Przedstawiamy przepisy na krewetki tygrysie, które zawsze się udają!

Przepis na krewetki tygrysie z pomidorkami koktajlowymi i pęczakiem łączy śródziemnomorską kuchnię ze swojskimi smakami. Autorką receptury jest Paulina Foremny, zwyciężczyni 4. edycji programu MasterChef Junior.

A może potrawa w azjatyckim stylu? Krewetki w tempurze to doskonała przystawka na imprezę! Można podać je także do dania głównego. Jeśli dodamy do tempury odrobinę piwa, wchłonie ona mniej tłuszczu podczas smażenia.

Śródziemnomorska zupa zapiekana to wykwintne danie idealne dla smakoszy owoców morza. W przepisie używamy ciasta francuskiego, z którego możemy wyciąć dekoracje ozdabiające potrawę.

Z czym podawać tygrysie krewetki?

Krewetki tygrysie mają naturalnie delikatny smak, lecz doskonale chłoną przyprawy oraz marynaty, dlatego ich aromat w gotowym daniu zależy od użytych dodatków. Jeżeli przyrządzimy je z ziołami w śródziemnomorskim stylu, idealnie będą komponować się z pieczywem i rozpuszczonym masłem lub oliwą, w szczególności czosnkową.

Krewetki tygrysie przygotowane jako danie w sosie dobrze komponują się z ryżem. Dotyczy to szczególnie owoców morza przyrządzonych po azjatycku, czyli z mleczkiem kokosowym, curry, kolendrą bądź imbirem. Skorupiaki świetnie smakują również z makaronem, cytrusami, awokado oraz zielonymi warzywami. Jako przystawkę warto podać je z sosem tabasco, chilli lub sokiem z cytryny.

Polecane przepisy