Przepisy na sałatki z makaronem

14 przepisów

salatka-makaronowa-indeks

Sałatka makaronowa to danie niezwykle łatwe w przygotowaniu, a zarazem sycące i zdrowe. Co więcej, przy odrobinie wyobraźni możemy przemienić ją w wykwintny smakołyk, nadający się na każdą okazję rodzinną i towarzyską. Inspiracje są tu niewyczerpane, warto zatem wykorzystać przynajmniej niektóre z nich. Zobaczcie, jakie przepisy zebraliśmy na sałatki

Przepisy na sałatki z makaronem

Sałatka makaronowa z mięsem

Sałatka makaronowa wydaje się niezastąpiona w każdej sytuacji, kiedy zależy nam nie tylko na smaku danej potrawy, lecz również na czasie. Można ją przyrządzić nawet w kilkanaście minut, nie rezygnując z wysokich walorów kulinarnych. Sałatki bywają też często idealnym zamiennikiem zapiekanek z makaronem - te ostatnie wymagają nieco więcej uwagi, na którą w dniu powszednim nie zawsze możemy sobie przecież pozwolić.

Najważniejsza zaleta sałatek makaronowych wiąże się z ich różnorodnością. Dysponując dowolnym rodzajem makaronu oraz niemal dowolnymi dodatkami, będziemy w stanie zaproponować naszym domownikom albo gościom dobry i wartościowy posiłek. Oczywiście, w sytuacjach bardziej oficjalnych zaleca się gruntowne przemyślenie imprezowego menu - sałatki są w nim akceptowane, powinny jednak zawierać starannie dobrane składniki i odpowiedni dressing.

Na co dzień skład sałatki nie musi już być aż tak rygorystyczny. Zazwyczaj dodajemy do niej to, co akurat mamy pod ręką, starając się sprostać oczekiwaniom domowników. Idealny przykład takiego nieskomplikowanego dania to sałatka majonezowa. Sprawdzi się świetnie nie tylko jako samodzielny element obiadu, lecz także w charakterze dodatku.

Sos do tej sałatki otrzymamy z majonezu, śmietany, soku z cytryny oraz przypraw (opcjonalnie można się jeszcze pokusić o czosnek dla wyostrzenia smaku). Przyrządzenie sosu sprowadza się w zasadzie do rozdrobnienia i wymieszania poszczególnych składników. Przy okazji można się jeszcze pobawić proporcjami: im więcej śmietany wlejemy, tym rzadszy sos otrzymamy. Z powodów dietetycznych niektórzy decydują się też zastąpić śmietanę jogurtem naturalnym.

Dla wielu osób nieodzownym składnikiem udanej sałatki okaże się mięso. Sam makaron może wystąpić pod wieloma postaciami (świderki, penne, spaghetti, kokardki, kolanka...), więc dodatek mięsny także warto dobrać wedle własnych upodobań. Do najpopularniejszych wariantów należy sałatka makaronowa z szynką albo sałatka makaronowa z indykiem - nietrudno dostrzec, że oba rodzaje mięsa są powszechnie dostępne w sklepach i bardzo przez Polaków lubiane. 

Sałatka makaronowa z tuńczykiem będzie dla nas znakomitym wyborem w wypadku, gdy nie mamy ochoty na zwykłe mięso, a mimo to chcielibyśmy zmieszać z makaronem coś więcej niż tylko warzywa. Tuńczyk powinien skutecznie rozwiązać ten problem - zwłaszcza że lubią go najczęściej osoby w każdym wieku.

Sałatka makaronowa wegetariańska

Sałatki makaronowe bywają ulubionymi potrawami osób stroniących od mięsa. Nie bez powodu podaje się je w każdej szanującej się restauracji wegetariańskiej, i to w wielu konkurencyjnych wariantach. Co istotne, porcja takiej sałatki kosztuje najczęściej niewiele, stanowiąc nie lada gratkę zwłaszcza dla studentów.

Wielbicieli klimatu śródziemnomorskiego zainteresuje z pewnością sałatka makaronowa grecko-włoska, której urozmaicenie stanowi ser feta - świetny dodatek do makaronu i warzyw. Taką sałatkę możemy wzbogacić również tuńczykiem, nie będzie już jednak wówczas odpowiednia dla wegetarian.

Nieco inna propozycja to sałatka makaronowa z kapustą włoską i grzybami. Przepis sugeruje wykorzystanie borowików oraz pieczarek, czyli grzybów smacznych i niedrogich. Przygotowanie sałatki zajmie nam około godziny, można ją zaś podawać na ciepło i na zimno.

Sos do sałatki makaronowej

Sałatka makaronowa nie może się obejść bez aromatycznego sosu. Jego rodzaj będzie zależał w głównej mierze od składników, jakimi w danej chwili rozporządzamy, a także od czasu, który możemy przeznaczyć na pracę w kuchni.

Gotowe sosy ze słoika to opcja dla zabieganych. Wszyscy pozostali powinni spróbować samodzielnie przygotować sos serowy, śmietanowy, boloński albo kurkowy. Rodzinny obiad na pewno mocno na tym zyska.