Czekoladowiec

Czekoladowiec to pyszne ciasto czekoladowe przekładane. Idealnie sprawdzi się na spotkaniu rodzinnym, czy też imprezie urodzinowej. Połączenie kakaowego ciasta z kremem maślano–śmietankowym smakuje wprost genialnie. Choć upieczenie ciasta warstwowego może wydawać się trudne, w rzeczywistości nie przysporzy ono żadnych trudności.

dodany przez: mojegotowanie facebook 200x200

ciasta ciasto czekoladowe Przekąski na zimno

Czas przygotowania:
60min.
Dla ilu osób:
dla 6 osób
Poziom trudności: średni
Ocena:

(średnia 4.24 z 231 głosów)

Czekoladowiec - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • 1.

    Przygotowanie blatów do czekoladowca: W małej misce ucieramy 380 g masła z cukrem pudrem. Dodajemy żółtka i mieszamy do połączenia składników. Partiami dodajemy mąkę pszenną i ziemniaczaną, cały czas mieszając. A następnie kakao oraz proszek do pieczenia. Białka ubijamy na sztywną pianę. Delikatnie łączymy je z resztą składników. 

  • 2.

    Pieczenie ciasta czekoladowego: Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 170°C. Ciasto dzielimy na 3 równe części. Pieczemy partiami. Blaty będą gotowe po około 15–20 minutach w piekarniku. Odkładamy je do wystudzenia.

  • 3.

    Przygotowanie kremu śmietankowo-maślanego: Do szklanki odlewamy około 180 ml mleka. Dodajemy budyń śmietankowy i dokładnie mieszamy. Pozostałą część mleka zagotowujemy z dodatkiem cukru. Gdy zawartość garnka zacznie wrzeć, wlewamy do niej rozpuszczony budyń. Gotujemy przez około minutę, cały czas energicznie mieszając. Po tym czasie odkładamy gotowy budyń do wystudzenia. W dużej misce ucieramy pozostałe masło z cukrem, aż osiągnie konsystencję puchu. Do masy dodajemy wystudzony budyń. Kontynuujemy ucieranie do całkowitego połączenia wszystkich składników.

  • 4.

    Przekładanie czekoladowca: Gotowy krem maślany dzielimy na 2 równe części. Odrobinę kremy nakładamy na paterę lub talerz, na którym będziemy podawać ciasto. Smarujemy masą wierzch pierwszego blatu, a następnie przykrywamy go kolejną częścią ciasta tak, by było ono proste i stabilne. Przekładamy kolejne warstwy. Wierzch dekorujemy wedle uznania.

Porady

  • Planując przygotowanie ciasta czekoladowego, powinniśmy w pierwszej kolejności zaopatrzyć się w wysokiej jakości składniki: prawdziwe masło, pełne mleko oraz – przede wszystkim – jakościowe kakao.
  • Czekoladowiec można również przełożyć bogatym w smaku, gęstym kremem na bazie serka mascarpone i śmietany kremówki. 
  • By upewnić się, że ciasto jest w pełni upieczone należy nakłóć je suchym, drewnianym patyczkiem. Jeżeli po jego wyjęciu, na powierzchni nie znajdują się żadne resztki masy, ciasto jest gotowe.
  • Tortownicę z ciastem należy ustawić na środkowym poziomie, bez włączania termoobiegu (w przypadku tego ciasta optymalne jest grzanie góra–dół). Czas pieczenia jednego blatu zależy od wielkości blachy. W przypadku średniej tortownicy będzie wynosił ok. 15–20 minut.
  • By uzyskać bardziej wilgotną konsystencję ciasta można polać jego wierzch warstwą polewy czekoladowej. Jej przygotowanie zajmie około 10 minut. Wystarczy, że w rondelku roztopimy masło z mlekiem, cukrem i kostkami czekolady.
  • Ciasto Czekoladowiec może być przechowywane w lodówce przez około 5 dni po upieczeniu.
  • By uzyskać odpowiednią konsystencję ciasta należy dokładnie przesiać wszystkie suche składniki.
  • Do przekładania ciasta przyda się rękaw cukierniczy. Ułatwi on równomierne nakładanie kremu maślanego.

Notka redakcyjna

Czekoladowiec przekładany – z czym podawać?

Miękki, rozpływający się w ustach czekoladowiec możemy oczywiście podawać solo. Jego smak zachwyca sam w sobie. Polecamy jednak spróbować go również z gałką ulubionych lodów, np. waniliowych lub śmietankowych. Świetnie smakuje również po przełożeniu dodatkową warstwą konfitury śliwkowej lub wiśniowej.
Chociaż czekoladowiec należy do ciast wilgotnych, warto zaserwować go z filiżanką aromatycznej kawy lub herbaty. W sezonie letnim polecamy podawać go z porcją orzeźwiającego koktajlu truskawkowego.

Przepis na czekoladowiec

Przepis na czekoladowiec można modyfikować na wiele sposobów. Ciasto da się upiec zarówno w wersji wegańskiej, jak i bezglutenowej. W pierwszym przypadku wystarczy zastąpić podane w przepisie jajka aquafabą (wodą pozostałą po odcedzeniu ciecierzycy z puszki). Wegański krem maślany można przygotować  na bazie roślinnej margaryny. 
By upiec bezglutenowy czekoladowiec należy zamiast podanej w przepisie mąki pszennej użyć jej odpowiednika pozbawionego glutenu. Świetnie sprawdzi się w tym celu mąka owsiana, jaglana, czy też mąka z nasion amarantusa. Należy również upewnić się, czy użyte przez nas kakao oraz proszek do pieczenia posiadają certyfikat GFCO (znak przekreślonego kłosa).
 

Dodaj do książki kucharskiej
Udostępnij Udostępnij

Komentarze

Podobne przepisy