Pleśniak

Ocena:

4.42 (181)

  • 2 godz. 0 min.
  • dla 6 osób
  • średni

Pleśniak to połączenie kruchego spodu, kwaśnego dżemu, kruchej bezy i tartego ciasta. Jest to niezwykle popularny tradycyjny warstwowy wypiek, nazywany też skubańcem, szarpańcem lub fugą. Wbrew pozorom jego przygotowanie nie jest trudne, wystarczy zastosować się do kilku wskazówek, by wyszedł perfekcyjnie. Jeśli jeszcze go nie próbowaliście, koniecznie sprawdźcie nasz sprawdzony przepis na pleśniak – domownicy będą zachwyceni!

Składniki:

  • mąka pszenna  500 g

  • masło  300 g

  • cukier puder  300 g

  • jajka  5 szt.

  • śmietana 12%  50 g

  • proszek do pieczenia  10 g

  • kakao  20 g

  • dżem owocowy  400 g

Pleśniak - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Ciasto na pleśniak: na stolnicę wysypujemy mąkę, dodajemy połowę cukru oraz proszek do pieczenia. Dokładamy zimne masło i całość sieczemy. Białka oddzielamy od żółtek - żółtka dodajemy do ciasta, a białka odkładamy na później. Wyrabiamy ciasto. Dzielimy je na dwie części. Do jednej z nich dodajemy kakao i ponownie wyrabiamy. Jasną część również dzielimy na pół. Ciemne ciasto oraz połowę jasnego owijamy folią spożywczą i przekładamy do lodówki na około 20 minut.

  • Krok 2:

    Warstwy ciasta: połowę jasnego ciasta rozwałkowujemy i układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Nakłuwamy ją widelcem, a następnie smarujemy warstwą kwaśnego dżemu owocowego. Ciemną masę wyjmujemy z lodówki i ścieramy na tarce o grubych oczkach. Posypujemy nią spód pleśniaka.

  • Krok 3:

    Piekarnik: nagrzewamy go do temperatury 180°C.

  • Krok 4:

    Białka: ubijamy je na sztywną pianę. Partiami dodajemy do nich pozostały cukier, cały czas miksując. Gotową bezą przykrywamy warstwę ciemnego ciasta.

  • Krok 5:

    Wierzch pleśniaka: pozostałą część jasnego ciasta ścieramy na tarce. Posypujemy nim bezę.

  • Krok 6:

    Pieczenie: pleśniak z bezą pieczemy przez około 45 minut. Studzimy stopniowo w piekarniku.

Porady

  • Jeśli dżem owocowy, którego używacie, ma lejącą konsystencję, możecie podsypać spód pleśniaka odrobiną bułki tartej. Dzięki temu nie namoknie on, a ciasto będzie miało idealną, kruchą konsystencję.
  • Spód do ciasta pleśniak można też dodatkowo podpiec (przez około 15 minut w piekarniku nagrzanym do 180°C). Nie jest to konieczne, ale zmniejsza ryzyko powstania zakalca. 
  • Ciasto skubaniec można też przygotować w wersji bezglutenowej. Wystarczy zastąpić podaną w przepisie mąkę pszenną gotowym miksem ze znakiem przekreślonego kłosa lub domową mieszanką mąk bezglutenowych. Dobrze sprawdzi się w tym celu mąka ryżowa, ziemniaczana, kukurydziana czy gryczana.
  • Placka pleśniak nie należy wyjmować z piekarnika bezpośrednio po upieczeniu, gdyż skutkuje to opadnięciem bezy. Gotowe ciasto najlepiej studzić stopniowo, w piekarniku z lekko uchylonymi drzwiczkami. Polecamy również kroić je, dopiero gdy całkowicie wystygnie.
  • Wierzch placka można dodatkowo oprószyć cukrem pudrem. Niektóre, sprawdzone przepisy na pleśniaka sugerują również oblanie go domowym lukrem lub polewą z czekolady.
  • Odpowiednio przechowywany (pod przykryciem, w chłodnym miejscu) pleśniak zachowa świeżość przez około 5 dni. 
  • Jeśli planujecie przygotować pleśniaka z owocami, polecamy je podgrzać i odparować. Wtedy ciasto nie namoknie, a efekt końcowy będzie zniewalający.
  • Ciasto szarpaniec można też przyrządzić w nieco mniej kalorycznej wersji. Wystarczy zastąpić podany w przepisie cukier ksylitolem lub erytrolem. Do fit pleśniaka można też dodać domowy dżem jedynie z samych owoców.
  • Jeśli chcemy urozmaicić przepis na pleśniak, możemy dodać do dżemu posiekane na drobno orzechy włoskie lub wcześniej uprażone laskowe.
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Pleśniak – z dżemem, powidłami czy owocami?

Świeżo upieczony pleśniak, podany w towarzystwie szklanki ciepłego mleka lub kawy zbożowej, to jedno z tych połączeń smakowych, które od razu przypominają czasy dzieciństwa. Idealnie wyważona kompozycja słodkiej i chrupkiej bezy, czekoladowego ciasta kruchego i kwaśnego dżemu owocowego sprawia, że trudno powstrzymać się od sięgnięcia po kolejny kawałek. 

Z uwagi na bardzo dużą popularność ciasta, przepisy na ciasto pleśniak mogą się od siebie znacząco różnić. Tradycyjnie przyrządza się go z dodatkiem dżemu z czarnej porzeczki, ale równie często można spotkać skubańce z domowym dżemem agrestowym, wiśniowym czy malinowym. Niezależnie od tego na którą wersję się zdecydujecie, najlepiej jest sięgać po kwaskowate przetwory o niskiej zawartości cukru, z uwagi na intensywną słodycz bezy. Miłośnikom domowych wyrobów polecamy spróbować też pleśniaka z powidłami.

Do ciasta można również dodać świeże lub mrożone owoce. Szczególnie dobrze sprawdzą się w tym celu jabłka, śliwki i truskawki. Warto spróbować też pleśniaka z wiśniami, agrestem lub czarną porzeczką. Inną, ciekawą propozycją jest skubaniec z masą na bazie rabarbaru i budyniu waniliowego. 

 

Dlaczego opada piana w pleśniaku?

Ubicie sztywnej bezy, która nie opada w piekarniku, to jeden z najtrudniejszych kroków przygotowania pleśniaka. Wystarczy jednak trzymać się kilku podstawowych zasad, by ciasto wyszło idealnie. 

Białka trzeba ubijać w czystej i dokładnie wytartej misce (najlepiej wykonanej ze szkła lub metalu). Absolutnie nie może dostać się do nich żółtko. Mikser należy ustawić na średnie obroty. Jego moc można zwiększyć dopiero, gdy białka nabiorą konsystencji gęstej piany. Wtedy możemy dodawać cukier, koniecznie puder. Dla najlepszych efektów polecamy robić to partiami, łyżka po łyżce. W uzyskaniu sztywnej konsystencji bezy, pomóc może również odrobina winianu potasu, zwanego też cream od tartar. Jest to naturalny stabilizator. 

Przyczyną opadania pleśniaka może być również zbyt szybkie wyjęcie go z piekarnika. Ciasto powinno stygnąć stopniowo. Początkowo w piekarniku z lekko uchylonymi drzwiczkami, a dopiero później na kratce do studzenia. 

 

Ciasto pleśniak z wiśniami 

Domowy pleśniak z wiśniami i bezą smakuje wprost fenomenalnie. Za jego przygotowanie najlepiej zabrać się w lipcu, gdy świeże owoce są łatwo dostępne. Oczywiście można w tym celu użyć również zamrożone owoce, ale ciasto nie będzie wtedy tak smaczne. 

Sam przepis na pleśniaka z wiśniami nie różni się znacząco od jego klasycznej wersji. Należy przygotować 3 porcje ciasta i dodać do jednej z nich kakao. Spód placka warto obsypać bułką tartą, by nie namókł podczas pieczenia. Następnie trzeba dokładnie umyć, wydrążyć i osuszyć owoce. Można je również pokroić na mniejsze części, lecz nie jest to konieczne. W dalszej kolejności wystarczy przygotować bezę oraz zetrzeć pozostałe części ciasta. Czas pieczenia skubańca z wiśniami jest taki sam, jak w przypadku wersji z dżemem.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne