Mąki bezglutenowe najlepiej jest łączyć w różnych proporcjach, w zależności od przeznaczenia. Do biszkoptów najlepiej nada się mąka ziemniaczana i kukurydziana. Do kruchych natomiast mąka jaglana i gryczana. Z mąki z amarantusa najlepiej wychodzą puszyste ciasta podobnie jak z migdałowej. Jeżeli nie mamy czasu na eksperymenty, możemy także kupić gotowe mieszanki mąk bezglutenowych, np. do wypieku chleba.

 

Mąka gryczana

Ma charakterystyczny smak, ale jest bardzo zdrowa. Najlepiej nadaje się do dań wytrawnych lub wypieków o wyrazistym smaku – np. z kakao. Mąkę gryczaną przygotowuje się z gryki lub niepalonej kaszy gryczanej. Można przygotować ją samemu w domu przy pomocy elektrycznego młynka.

 

Mąka jaglana

Ją również można w bardzo prosty i szybki sposób przygotować w domu, mieląc kaszę jaglaną. Jest lekko gorzka, więc nie polecamy łączyć jej z przyprawami korzennymi. Wypieki z mąki jaglanej są kruche, więc doskonale sprawdza się do np. kruchych ciasteczek lub spodu tarty.

 

Mąka migdałowa

Jest bardzo zdrowa i znana jako składnik francuskich ciasteczek – makaroników. Nadaje potrawom specyficznego smaku, więc wykorzystuje się ją przede wszystkim do słodkich wypieków. Wbrew pozorom nie jest ona tym samym, co zmielone migdały. Więcej na jej temat znajdziecie tutaj.

 

Mąka ryżowa

To mąka o grubych ziarnach, z której powstają kruche wypieki  - nie zbyt dobrze wiąże ciasto - warto więc łączyć ją z innymi mąkami. Jest delikatna w smaku, dlatego sprawdza się zarówno w słodkich, jak i słonych daniach.

 

Mąka z amarantusa

To zboże dopiero od niedawna jest znane w Polsce. Świetnie spulchnia wypieki i nadaje im orzechowego posmaku. W sklepach eko i na działach ze zdrową żywnością dostępny jest także popping z amarantusa – jest bardzo zdrowy i świetnie pasuje jako dodatek do pieczywa (np. zamiast siemienia lnianego) lub owocowych koktajli.

 

Mąka ziemniaczana

To z niej wychodzą najlepsze, najdelikatniejsze biszkopty. Jest bardzo miałka, więc warto ją łączyć z innymi, np. jaglaną. Mąka ziemniaczana popularna jest szczególnie jako produkt zagęszczający, np. sosy. Można z niej także przygotować domowy budyń lub kisiel.

 

Mąka kukurydziana

Mąka kukurydziana nadaje wypiekom pięknego, żółtego koloru. Ciasta z jej dodatkiem są delikatne i kruche. Z niej również można przygotować bezglutenowy budyń – przepis jest podobny jak ten z mąki ziemniaczanej.

 

Mąka z warzyw strączkowych

Robiona jest przede wszystkim z cieciorki oraz soi. Jest bardzo zdrowa i ceniona szczególnie przez wegetarian i wegan, dzięki dużej zawartości białka.  Bardzo dobrze sklejają ciasto, ale pozostawiają dość wyrazisty posmak. Warto więc używać ich do wytrawnych lub aromatycznych wypieków, np. ciasta z ziołami prowansalskimi, kakao lub cynamonem.

 

Tapioka

Powstaje z manioku. Ma postać małych kulek. Podczas gotowania tapioka pęcznieje i staje się przezroczysta, więc gorące potrawy z jej dodatkiem nie będą mętne, np. kisiel lub sos. Jej zaletą jest to, że ma neutralny smak. Minusem natomiast jest to, że trzeba ją moczyć we wrzątku przez ok. 30 min.