Menu komunijne przygotowywane w domu – plusy i minusy

Od początku możemy zaplanować menu komunijne pod gust gości, a w razie potrzeby właściwie tuż przed przygotowywaniem posiłków zmienić plany czy zmodyfikować je. Takiej opcji nie będziemy mieć w restauracjach czy innych lokalach gastronomicznych. Pamiętajmy jednak, aby komponując jadłospis, uwzględnić zarówno starszych, jak i młodszych gości. Samodzielnie doprawione dania – bez zbędnej soli czy syropu glukozowo-fruktozowego - będą bardziej wartościowe i bezpieczniejsze dla dzieci, czyli najważniejszych osób na przyjęciu. Wyzwaniem będzie jednak wyliczenie odpowiednich porcji i logistyczne zorganizowanie zakupów spożywczych przed gotowaniem. Z pomocą przyjść mogą członkowie rodziny. Rozwiązaniem idealnym mogą okazać się też zakupy w sklepie internetowym z dowozem pod same drzwi. Co ważne, menu komunijne przygotowywane w domu nie oznacza, że wszystkie dania musimy przygotować od A do Z. Tort możemy zamówić ze sprawdzonej cukierni, a w przygotowaniu sałatek poprosić o pomoc ciocie.

Przyjęcie komunijne w domu – jak udekorować stół komunijny

Bezsprzecznie z uroczystym obiadem z okazji Komunii świętej kojarzy się biały obrus. Praktyczną opcją będzie obrus zrobiony z materiału odpornego na plamy – barszcz czerwony z pasztecikiem przy młodszych dzieciach może wymknąć się spod kontroli. Niemniej ważne są kwiaty – postawmy na świeże wiązanki z sezonowych kwiatów. Nie powinny być one jednak zbyt obfite, ponieważ zajmą sporo miejsca na i tak ograniczonej przestrzeni domowego stołu. Ponadto mogą utrudniać rozmowy pomiędzy gośćmi. Stół ozdobić mogą też jadalne dekoracje – klasyka to patery z różnymi owocami – banany, mandarynki czy winogrona cieszą oko, a jednocześnie są smaczną i zdrową przekąską, która uzupełni menu komunijne.

Alkohol na Komunii czy przyjęcie komunijne bez procentów

Jeszcze kilkanaście lat temu alkohol był na liście zakupów na komunijny stół. W ostatnim czasie jednak wiele osób podkreśla, że uroczystość związana z Komunią święta nie powinna być okraszona procentami, a napoje alkoholowe lepiej zarezerwować na inne okazje. Jest to głównie przyjęcie dla młodszych członków rodziny i produkty na stole powinny być dostępne zwłaszcza dla nich. W zależności od upodobań na przyjęciu komunijnym może jednak pojawić się alkohol. Napoje wyskokowe dedykowane starszym biesiadnikom nie powinny jednak dominować wśród podawanych propozycji. Może to być przykładowo wino dobrane do mięsa czy szampan do toastu. Jeśli jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, pamiętajmy o przygotowaniu kieliszków w odpowiedniej wielkości oraz coolera, czyli pojemnika schładzającego zawartość butelek. Wznosząc toast, powinniśmy pamiętać o młodszych gościach, kupując dla nich wcześniej np. musujący szampan bezalkoholowy dla dzieci.

Menu komunijne inaczej – szwedzki stół

Rozwiązaniem nietypowym może być tzw. szwedzki stół. Zamiast klasycznie przygotowanych porcji zupy czy drugiego dania, przygotować należy półmiski i patery z poszczególnymi składnikami potrawy. W ten sposób goście będą mogli skomponować danie jeszcze bardziej dopasowane pod ich podniebienie – przykładowo nakładając ziemniaki z mięsnym sosem i mizerią, gdy sąsiad obok wybierze zestaw z ziemniakami, filecikami z kurczaka i surówką z czerwonej kapusty. Jak widać, rozwiązań na menu komunijne jest wiele - możemy wybrać klasyczne zestawy lub nieco je unowocześnić.