Od razu odpowiemy: jednoznaczna odpowiedź na tak postawione pytanie nie istnieje. Powód jest bardzo prosty. Każdemu z nas smakują nieco inne rzeczy, a w dodatku nasze własne preferencje mogą się zmieniać wraz z upływem czasu. Dlatego decyzję o tym, które ciasto na pizzę wybrać, musisz podjąć samodzielnie. My pomożemy ci, poprzez pokazanie, co masz do wyboru.

Ciasto cienkie – klasyczne i typowo włoskie

Mówi się, że prawdziwa włoska pizza to ta na cienkim, chrupiącym cieście, które nie ugina się pod ciężarem składników, gdy uniesiesz kawałek z talerza. Rzeczywiście – wizyta w Bolonii, Mediolanie, Rzymie czy stolicy pizzy, czyli Neapolu, potwierdza tę tezę. W słonecznej Italii pizzy na grubym cieście raczej nie spotkasz (no, chyba że na pełnej turystów Sycylii) – podobnie jak tej z ananasem, to jednak temat na zupełnie inną opowieść.

Dlaczego warto postawić na cienkie ciasto?

l Jest niesamowicie chrupiące, co sprawia, że jedzenie włoskiego specjału staje się jeszcze przyjemniejsze dla twoich zmysłów.

l Mniejsza ilość ciasta pozwoli ci zjeść więcej kawałków pizzy bez wyrzutów sumienia, a po skończeniu posiłku będziesz się czuć lżej.

l Cieńsze ciasto to mniej kalorii.

l Pizza na cienkim cieście piecze się krócej. Możesz więc spodziewać się, że trafi na twój stół nieco szybciej niż ta na cieście grubym.

Nie sposób więc dziwić się, że miłośników klasycznie cienkiego ciasta na pizzę nie brakuje także w Polsce. Ba, wraz ze wzrostem świadomości kulinarnej Polaków, ilość fanów pizzy na chrupiącym cieście również rośnie. Ale czy to oznacza, że grube ciasto, np. takie jak w Pizza Hut jest gorsze? Absolutnie nie! Jest po prostu inne.

Pizza na grubym cieście – taka jak w Pizza Hut

Grube ciasto powstaje z dokładnie takich samych składników jak to cienkie. Jest go po prostu więcej. Gruby placek na pizzę jest przede wszystkim specjalnością pizzerii w stylu amerykańskim. Typowe amerykańskie comfort food (czyli jedzenie dla przyjemności) musi zostać dostarczone w odpowiedniej ilości. Cieniutki i mały kawałek pizzy w Stanach się po prostu nie sprawdzi!

Pierwszą pizzę na cieście grubszym niż we Włoszech zaczęli przyrządzać włoscy imigranci na nowojorskim Brooklynie. Do dziś to właśnie w tej dzielnicy Nowego Jorku można skosztować pizzy na grubym cieście w najlepszym wydaniu. I to właśnie ta wersja z Ameryki jako pierwsza podbiła świat.

Za co kochamy grube ciasto?

l Jest wyjątkowo puszyste i miękkie – dzięki temu jedzenie pizzy jest bardzo przyjemne.

l Zaspokaja nawet największy głód – wystarczą nawet 2 czy 3 kawałki, żeby nasycić żołądek i zapewnić sobie przypływ energii.

l Staje się gwiazdą każdej pizzy – zwłaszcza jeśli, tak jak np. w Pizza Hut, jest perfekcyjnie zagniecione i wypieczone.

Warto pamiętać, że na pizzę na grubszym cieście poczekamy nieco dłużej, ale i jej zjedzenie zajmie trochę więcej czasu. Będzie też bardziej kaloryczna. Nie jest zatem polecana (w dużych ilościach) osobom dbającym o linię.

To nie koniec możliwości…

Choć pizza na grubym oraz na cienkim cieście to dwie najpopularniejsze opcje, nie są one jedynymi. Na co jeszcze możesz trafić, przeglądając menu pizzerii?

l Wiele lokali oferuje pośrednie ciasto – o grubości pomiędzy tą typowo amerykańską a włoską. To dobra propozycja dla tych, którym trudno jest wybrać jedną opcję.

l Ciekawym rozwiązaniem, zwłaszcza dla osób na diecie, jest ciasto na mące z pełnego przemiału. Choć w klasycznym przepisie do wypieku pizzy stosuje się mąkę 00, a więc bardzo drobno zmieloną, można ją zastąpić mąką pełnoziarnistą, uzyskując wersję bogatszą w błonnik i o niższym indeksie glikemicznym. Specyficzny smak może zaskoczyć!

l Dla prawdziwych łasuchów najatrakcyjniejszą opcją będzie ciasto z dodatkowym serem w rantach. Szczelnie zawinięta w nich mozzarella będzie się smakowicie ciągnąć i doda całej kompozycji jeszcze więcej kremowości.

l Niebanalną odmianą pizzy jest ta składana na pół i wyglądająca jak duży pieróg, czyli pizza calzone. W tym wydaniu nadzienie do pizzy zyskuje bardziej intensywny smak.

l Mało popularną w Europie, ale lubianą np. w USA, wersją dania jest Chicago pizza. Tu ciasto jest baardzo grube i wypiekane w specjalnym, głębokim naczyniu. Wyglądem przypomina ona bardziej tartę niż klasyczną włoską potrawę.

Warto wspomnieć również, że początkowo pizza była przygotowywana na spodzie z ciasta makaronowego, bez droższy, a w niektórych miejscach do dziś powstaje na cieście podpłomykowym.

Którą wersję pizzy wybierasz? Pamiętaj, że nie podejmujesz decyzji na całe życie. Zamawiając włoski specjał następnym razem, możesz wybrać zupełnie inną wersję. Wszystkie będą smaczne!