Tort komunijny to nieodłączny element rodzinnej okazji do świętowania jednego z sakramentów. Słodki poczęstunek to zazwyczaj parterowy lub piętrowy wypiek z owocami - nierzadko ozdobiony według preferencji dziecka. Warto zastanowić się, jaki smak tortu na komunię, aby uniknąć wpadki np. z tortem kawowym lub orzechowym - które nie zawsze należą do ulubionych smaków tortów komunijnych naszych milusińskich.

Tort komunijny - prosty przepis

Prostym i szybkim rozwiązaniem jest upieczenie tortu biszkoptowego. Zacznijmy od upieczenia biszkoptu. My polecamy ten przepis na biszkopt. Następnie pokrójmy ciasto wzdłuż na trzy blaty. Postarajmy się, by były one w miarę jednakowej grubości (zobacz, jak łatwo przeciąć biszkopt na blaty). Aby biszkopt nie wybrzuszył się i był równy, po upieczeniu, kiedy ciasto jest jeszcze ciepłe, odwróćmy go do góry nogami. 

Zazwyczaj biszkopt nasączamy kawą lub alkoholem, ale pamiętajmy, że jest to tort komunijny. Powinien smakować przede wszystkim dziecku, które przystępuje do Pierwszej Komunii. A dzieci niekoniecznie przepadają za silnymi smakami kawy i alkoholu. Dlatego lepiej nasączyć tort odrobiną wody lub wody z sokiem czy syropem. 

Zobacz też: Tort Sachera, szwarcwaldzki i Pavlova. Najsłynniejsze torty świata

Jaki krem do tortu na komunię

Krem, jakim przełożymy nasze blaty na tort komunijny jest dowolny. Warto wykorzystać owoce i przygotować np.  tort truskawkowy. Chcecie przygotować coś mniej słodkiego? Zamiast kremu użyjcie bitej śmietany. Taki tort śmietanowy trzeba jednak szybciej zjeść, bo śmietana lubi robić się wodnista. Świetnym pomysłem jest też tort czekoladowy lub tort orzechowy. Można też podać popularny tort Sachera, czyli ciasto czekoladowe, którego słodycz przełamuje dżem morelowy.

Jeśli chcemy zaś postawić na coś oryginalnego, przygotujmy tort bezowy. Bezowe blaty możemy upiec samodzielnie lub kupić w sklepie. Przełóżmy je kremem z mascarpone i dodajmy ulubione owoce. Taki tort pomimo tego, że dość słodki, będzie lżejszy od tradycyjnej wersji na biszkopcie. 

Jak udekorować tort na komunię

Tort komunijny warto udekorować lukrem. Sprawdźcie, jak zrobić lukier, a okaże się to prostsze niż myślicie. Oprócz zwykłego lukru, którym polejemy ciasto, możemy pobawić się lukrem plastycznym. Taki lukier umożliwi nam dokładne owinięcie ciasta, a nawet stworzenie dekoracji, np. postaci z bajek lub prostych motywów typu kwiaty, wstążki, itp.

Zobacz też: Bazyliowy tort z truskawkami