Pomysł na koreczki zrodził się z potrzeby na nieskomplikowaną przystawkę, którą można zjeść łatwo i szybko, w przerwie między towarzyskimi interakcjami. Najpopularniejszymi składnikami koreczków są produkty, które każdy znajdzie w swojej lodówce, takie jak ser żółty, kabanosy lub pomidorki. Klasyczne połączenia tworzą też różnego rodzaju pikle, na przykład oliwki, ogórki kiszone i marynowane pieczarki. Pomysłowe koreczki to jeszcze nie wszystko. Trzeba wiedzieć, kiedy je przygotować oraz jak je komponować i podawać.

Ile wcześniej można zrobić koreczki na imprezę?  

Zapobiegawczy gospodarze planują spotkania rodzinne, imprezy i oficjalne przyjęcia z wyprzedzeniem. Drobne prace warto wykonać jak najwcześniej, żeby skupić się na przyjmowaniu gości. Koreczki można zrobić nawet dwa dni wcześniej, pod warunkiem, że składają się ze świeżych lub marynowanych produktów, które w krótkim czasie nie utracą konsystencji i koloru. Na wykałaczki nie powinno się nadziewać z wyprzedzeniem ziół i sałat, jabłek lub awokado, a także chleba, który nasiąknie wilgocią pod wpływem innych składników. Jeden lub dwa dni wcześniej można za to zrobić łatwe koreczki na imprezę z: 

  • półtwardym serem żółtym, takim jak gouda, edam lub ementaler, 
  • piklowanymi warzywami – ogórkami konserwowymi, papryką marynowaną lub patisonami w occie, 
  • podsuszonymi wędlinami, na przykład kiełbasą, kabanosem lub szynką dojrzewającą. 

Żeby koreczki imprezowe zachowały świeżość i nie obeschły, należy zabezpieczyć je folią spożywczą i przechowywać w lodówce, do czasu przyjścia gości.  

Chleb – solidna podstawa przystawki 

Głównym elementem koreczków bardzo często jest pieczywo. Nie tylko dobrze komponuje się ze składnikami, które w zaciszu domowej kuchni chętnie położylibyśmy na kanapkę, ale także pozwala postawić przystawkę pionowo na talerzu. Jeśli polewamy minikanapeczki sosem, miąższ przyjemnie nim nasiąka i powstaje idealnie zbalansowany kęs. Miłośnicy różnych rodzajów pieczywa z pewnością zastanawiają się, jaki chleb na koreczki jest najlepszy. Jest z czego wybierać. Na wykałaczkę można nadziać na przykład: 

  • chleb tostowy – najlepiej lekko podpieczony. Stworzy wtedy chrupiącą podstawę koreczka. Trzeba jednak uważać, żeby nie był zbyt kruchy, inaczej rozpadnie się podczas nabijania na patyczek, 
  • pumpernikiel lub inny ciemny chleb razowy, 
  • bagietkę pokrojoną na małe kromki, 
  • pszenny chleb biały lub pełnoziarnisty – dla zabawy można tworzyć z miąższu różne kształty za pomocą wycinarki do ciastek. 

Sos do koreczków  

Najprostsze koreczki na imprezę wcale nie potrzebują żadnych dodatków. Wie to na pewno każdy smakosz sera, oliwek, ogórków kiszonych i kabanosów. Mimo to niektóre przekąski zyskują nowy charakter skropione lekkim dressingiem lub zanurzone w ketchupie. Jednak to, jaki sos do koreczków sprawdzi się najlepiej, zależy od wybranych przez nas składników. Rolę smacznego dipu mogą odegrać: 

  • pesto z bazylii, kolendry lub pietruszki – bez tego dodatku nie mogą się obyć wszelkiego rodzaju koreczki z mozzarellą i pomidorkami koktajlowymi. Pasuje także do przekąski z makaronowymi kokardkami. 
  • sos aioli – doskonale uzupełni koreczki z łososiem lub fantazyjne koreczki z tortilli. 
  • sos ketchupowo-majonezowy – to uniwersalna propozycja, która dobrze komponuje się praktycznie z każdym składnikiem. Zyskają na niej koreczki na zimno z serem, kiełbasą lub pasztetem. 
  • krem balsamiczny – idealny na koreczki caprese oraz przekąski na wykałaczce z owocami i orzechami. Można nim skropić melon z szynką parmeńską.  

W co wbić koreczki? 

Zbliża się długo wyczekiwane przyjęcie. Przygotowaliśmy już wszystkie przekąski na zimno i na ciepło oraz desery. Rozłożyliśmy efektowne dania na tacach, talerzach i paterach. Ale jak podać nasze pyszne imprezowe koreczki? Nie zawsze da się je postawić pionowo, a nie chcemy układać ich w chaotyczny stos. Żeby wyglądały atrakcyjnie i zachęcały gości do jedzenia, można wbić je w warzywo o zwartej strukturze. Sprawdzi się na przykład połówka główki kapusty owinięta folią aluminiową. Równie dobrze możemy zaprezentować nasze przekąski na patyczkach, wbijając je w melona, arbuza lub jabłko. To sprawdzony sposób nie tylko na koreczki owocowe. Jeśli często urządzamy przyjęcia koktajlowe lub posiadówki przy stole, możemy zaopatrzyć się w specjalne plastikowe stojaki i patery z dziurkami przeznaczonymi na patyczki.

Koreczki – przepisy 

Tworząc przystawki na jeden kęs (Francuzi nazywają je amuse-bouche) warto skupić się na różnorodności smaków i tekstur. Niech na patyczku znajdzie się jednocześnie coś chrupiącego i soczystego, słonego i słodkiego. Przygotowaliśmy dla Was gotowe inspiracje.   

  • Koreczki z serem - robią furorę na niejednej imprezowej zimnej płycie. To idealne koreczki na sylwestra, ale nie tylko. Sprawdzą się właściwie podczas każdego spotkania towarzyskiego. Robi się je bardzo łatwo, dlatego nikomu nie jest żal, że szybko znikają. Miękki ser żółty fantastycznie komponuje się ze słodkimi winogronami i chrupiącymi orzechami włoskimi. Można je zaprezentować poprzez wbicie wykałaczek w połówkę ananasa i podać z sosem majonezowym. 
  • Koreczki śledziowe - chyba nie trzeba nikogo przekonywać, że to doskonała zakąska na zakrapiane imprezy. Filety śledziowe zawinięte w rulonik wypełnione są suszonymi pomidorami, ogórkiem kiszonym, cebulką, natką pietruszki i pikantną musztardą dijon. Matias świetnie komponuje się też z innymi domowymi przetworami, takimi jak marynowana czerwona papryka lub grzybki w occie
  • Koreczki z kabanosem - niekwestionowany król przekąsek. Sięganie po wykałaczki z cienką, suszoną, wędzoną kiełbaską uzależnia. Można ją łączyć z rozmaitymi dodatkami, takimi jak ser, papryka, oliwki, winogrona, a nawet borówki. Owoce świetnie balansują intensywny, słony smak kabanosa. Kiełbaska świetnie uzupełni też koreczki z serem pleśniowym typu lazur.   
  • Koreczki wegetariańskie to przekąska nie tylko dla osób na diecie bezmięsnej. Do stworzenia prostych koreczków potrzebne są tylko trzy aromatyczne składniki – oliwki, mozzarella i suszone pomidory. Żeby trafić w preferencje szerszej grupy odbiorców można zrobić wersję całkowicie roślinną i zastąpić miękki ser podpuszczkowy marynowanym tofu. Wegetariańskie koreczki z oliwkami idą w parze także z innymi warzywami, takimi jak papryka, zielony ogórek lub cukinia.