Grzyby są pyszne, ale niestety to produkt nietrwały. Już kilka godzin po zebraniu zaczynają się psuć. Dlatego właśnie doświadczeni grzybiarze zagospodarowują zbiory tuż po powrocie z lasu. Istnieją dwie główne techniki, pozwalające na ich długie przechowywanie - suszenie i mrożenie. 

Suszenie jest popularną metodą, ale suszone grzyby nawet po ugotowaniu nie wrócą już do swojej pierwotnej formy, a tym samym ich smak i zapach nie będzie już taki sam. Suszone grzyby warto zmielić na proszek i dodawać jako przyprawę do mięsa. Zdecydowanie lepszą metodą na zachowanie wyjątkowych grzybowych właściwości jest mrożenie grzybów.

Jak mrozić grzyby? - krok po kroku

Na początku trzeba zaznaczyć, że nie wszystkie grzyby nadają się do mrożenia. Jeśli w naszych zbiorach pojawiają się okazy miękkie lub robaczywe, to przetwarzamy je od razu lub wyrzucamy. Najlepiej mrozić grzyby o zwartej, elastycznej strukturze. Świetne będą do tego podgrzybki, prawdziwki, kurki, rydze czy maślaki. Przeczytajcie, jak mrozić grzyby, by długo zachowały swój aromat i smak.

Przed mrożeniem grzyby musimy dokładnie przebrać. Odrzucamy okazy robaczywe, sprawdzamy, czy na pewno wszystkie zebrane grzyby są jadalne. Jeśli nie jesteśmy jakiegoś pewni, lepiej go nie jeść - ryzyko może kosztować nas zdrowie, a nawet życie. 

Zobacz też: Grzyby jadalne – najpopularniejsze odmiany

Grzyby dokładnie czyścimy z ziemi, igieł i mchu za pomocą specjalnego pędzelka lub szczoteczki. Możemy także użyć nożyka do grzybów, do obkrojenia zepsutych części. Warto pamiętać, że z maślaków dodatkowo zdejmujemy skórkę. Może się okazać, że nasze grzyby będą wymagały umycia pod wodą. Każdorazowo musimy je wtedy dokładnie wysuszyć na papierowym ręczniku przed mrożeniem.

Grzyby kroimy na mniejsze kawałki lub jeśli są niewielkich rozmiarów mrozimy w całości. Rydze i kurki mogą mieć po rozmrożeniu gorzki smak, dlatego warto je obgotować. Przyda się również blanszowanie grzybów przed mrożeniem (zanurzyć we wrzątku, a później w zimnej wodzie) przed mrożeniem. Grzyby można też przesmażyć lub poddusić - oszczędzi nam to pracy po rozmrożeniu i będziemy mogli dłużej je przechowywać. 

Następnie gotowe grzyby porcjujemy. Warto przygotować mniejsze (np. do kapusty z grzybami) i większe (np. do zupy grzybowej) pakiety. Mrożone grzyby w woreczkach lub pojemnikach mogą być niejednolite gatunkowo. Jeśli przygotowujemy różne rodzaje grzybów, każdy woreczek czy pojemnik dokładnie opisujemy (rodzaj grzybów, data zbioru, przeznaczenie). Takie grzyby mrożone będą łatwe do rozpoznania i przygotowania.

Mrożone grzyby - jak przygotować do jedzenia?

Zamrożone grzyby warto wyjąć z lodówki co najmniej godzinę lub dwie przed użyciem. Mrożone grzyby zdążą lekko się rozmrozić. Nie zostawiamy ich w wodzie do pełnego rozmrożenia, ponieważ rozmiękną i będą niesmaczne. Lekko rozmrożone dorzucamy bezpośrednio np. do kapusty z grzybami lub smażymy na patelni. Z tego właśnie powodu warto pokroić je na mniejsze kawałki już na etapie przed mrożeniem. 

Grzyby mrożone - jak długo przechowywać?

Rozmrożonych grzybów nie zamrażamy ponownie - możemy się nimi wtedy zatruć, podobnie jak rozmrożonymi i powtórnie zamrożonymi lodami. Zamrożone grzyby możemy przechowywać od 6 miesięcy (jeśli nie były wcześniej poddane obróbce cieplnej) do nawet 1,5 roku (jeśli wcześniej je obgotowaliśmy czy poddusiliśmy).