Suszone grzyby - przepisy
405 przepisów

Suszone grzyby są mocno zakorzenione w polskiej tradycji kulinarnej. Dodane do potraw, nadają im niepowtarzalny aromat, a w wielu przypadkach - stanowią główny składnik dania. Sam proces suszenia, polegający na odparowaniu wody, należy do najskuteczniejszych sposobów zabezpieczenia produktów żywnościowych przed zepsuciem. Jak suszyć grzyby? Metod jest wiele, podobnie jak sposobów wykorzystania suszonych grzybów w kuchni.
Suszone grzyby - przepisy

Zrazy wołowe to tradycyjne danie kuchni staropolskiej. W czasach Rzeczypospolitej szlacheckiej było to danie na swój sposób zerowaste'owe - zrazy były sposobem na wykorzystanie skrawków pieczeni z poprzedniego dnia nawet na dworze królewskim. Obecnie najczęściej przygotowuje się zrazy wołowe z rozbitych plastrów rostbefu lub antrykotu zawiniętych z ogórkiem kiszonym i suszonymi grzybami. Taki właśnie przepis na roladki wołowe mamy dla was. Sprawdzony!
Zrazy zawijane

Sos z suszonych grzybów duszonych jest bardzo aromatyczny - zamyka on w sobie smak i zapach jesieni. Do jego przygotowania możemy użyć różnych grzybów suszonych - borowików, prawdziwków i innych. Sos z suszonych grzybów idealnie sprawdzi się na wigilię, a także na niedzielny obiad. Będzie pysznie smakować z kopytkami, mięsem czy makaronem. Jak zrobić sos z grzybów suszonych? Oto sprawdzony przepis!
Suszone grzyby duszone

Chrupiące pierogi pieczone z kapustą i grzybami jednoznacznie kojarzą się z Wigilią. I nic dziwnego! Pierogi pieczone doskonale pasują do barszczu, mogą być przekąską po Wigilii i w święta.
Pierogi pieczone z kapustą i grzybami

Kotlety z kaszy gryczanej to przepis ekonomiczny i aromatyczny w przygotowaniu. Najbardziej sprawdzi się kasza gryczana palona. Kotlety z kaszy gryczanej doskonale przyjmą dodatek wędzonego boczku, kiełbasy i przesmażonej cebulki. Masę jak na kotlety z kaszy gryczanej można rozdrobnić w maszynce i upiec w foremce jak pieczeń rzymską. Przepis na kotlety z kaszy gryczanej sprawdzi się doskonale jako lunch do pracy lub rodzinny obiad.
Kotlety z kaszy gryczanej

taką kapustę możemy przygotować już teraz i albo zawekować, albo zamrozić - na Wigilię będzie gotowa
Wigilijna, pyszna kapusta z grzybami

Kapusta z grzybami to wigilijna klasyka. Robimy ją na Wigilię, ponieważ jest daniem postnym. Kapusta z grzybami to potrawa pyszna i aromatyczna - za jej wyjątkowy smak i aromat odpowiadają różne rodzaje grzybów. Warto przygotować ją nawet kilka dni wcześniej, żeby smaki się przegryzły. Dzięki temu będzie jeszcze lepsza!
Kapusta z grzybami

Przepis na kulebiak z kapustą i grzybami.
Kulebiak z kapustą i grzybami

Przepisy na rosyjską Wielkanoc - kulebiak z kapustą
Kulebiak z kapustą

Bigos z kiszonych buraków to sposób na wykorzystanie kiszonych buraków. Danie sprawdzi się doskonale w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.
Bigos z kiszonych buraków

Przygotowanie: 30 minut Pieczenie: 30 minut Porcja: 315 kcal Składniki na 6 porcji
Kulebiak z kapustą i grzybami

Pasztet wieprzowy ze słoniną to przystawka wymagająca czasu i uwagi podczas przygotowania. Korzenny zapach gałki muszkatołowej sprawi, że na jednym kawałku trudno będzie poprzestać.
Pasztet wieprzowy ze słoniną

Domowe cebularze z grzybami - przepis, który pasuje na święta i nie tylko. Cebularze z grzybami podajemy do czystych świątecznych zup, najlepiej gdy są jeszcze ciepłe.
Cebularze z grzybami

Oryginalny pomysł na wegetariański bigos, czyli bigos z czerwonej kapusty z pierniczkami. Dodatek korzennych pierniczków wzbogaci smak dania i pysznie komponuje się z pozostałymi składnikami, czyli m.in. grzybami, jabłkami, burakami i głównym produktem, czyli czerwoną kapustą. Bigos z czerwonej kapusty z pierniczkami zaskoczy Was smakiem - wypróbujcie ten przepis na święta lub aby poczuć wigilijną atmosferę w inne dni.
Bigos z czerwonej kapusty z pierniczkami

Zupa grzybowa na wigilię to obowiązkowe danie świąteczne. Tym razem przygotowujemy ją w wersji czystej. Taką zupę podajemy samą, dlatego powinna być wyjątkowo aromatyczna. Zupa grzybowa na wigilię sprawi, że w całym domu będzie rozchodzić się wspaniały zapach grzybów. Nasz przepis nie jest skomplikowany - wypróbujcie go!
Czysta zupa grzybowa na wigilię

Barszcz z uszkami to prosty i smaczny przepis na potrawę bez której nie może się odbyć żadna Wigilia.
Barszcz z uszkami
Inne z kolekcji: Grzyby
Domowe grzyby suszone
Suszone grzyby roztaczają niepowtarzalny aromat, który przywodzi na myśl Święta Bożego Narodzenia. Nic dziwnego, stanowią przecież obowiązkowy składnik wielu potraw, goszczących na wigilijnym stole. Ten specjał może jednak uatrakcyjniać rodzinne obiady przez cały rok, bo grzyby suszone, o ile proces ich konserwacji został wykonany prawidłowo, mogą być przechowywane nawet przez 3 lata.
Do suszenia nadają się wyłącznie grzyby świeże, które nie wykazują oznak zepsucia i które nie są robaczywe. Aby skutecznie pozbyć się naturalnie nagromadzonej w nich wody, grzybów nie można moczyć przed rozpoczęciem suszenia. Do usunięcia pozostałości ściółki leśnej wystarczy niewielki nóż lub miękka szczoteczka. Po dokładnym oczyszczeniu, należy pokroić je na drobne lub nieco większe kawałki
Jak suszyć grzyby?
Grzyby leśne suszone można przygotować przy użyciu kilku metod. Najbardziej tradycyjna technika przewiduje nawleczenie grzybów na nitkę. Następnie, wystarczy zawiesić je nad źródłem ciepła, np. nad kuchenką gazową. Alternatywnie, grzyby można suszyć na grzejniku lub kaloryferze. Na powierzchni grzewczej wystarczy rozłożyć pergamin, w którym wcześniej należy zrobić małe dziurki (ułatwi to przepływ powietrza).
Po równomiernym rozłożeniu grzybów, przykrywamy je drugim kawałkiem pergaminu. Uwaga - maksymalna temperatura kaloryfera nie powinna przekraczać 50 stopni Celsjusza. Jeżeli pogoda dopisuje, grzyby można wysuszyć na słońcu. Wystarczy ułożyć je na blasze lub nawlec na nitkę i wystawić w mocno nasłonecznionym i przewiewnym miejscu. Warto pamiętać, że przedstawione techniki wymagają regularnego obracania grzybów (2-3 razy dziennie). Przygotowane kawałki nie powinny się ze sobą stykać.
Jak szybko wysuszyć grzyby?
Każda z powyższych metod jest dość czasochłonna (2 dni to minimum). Jeżeli zależy nam na czasie, w roli suszarki do grzybów bardzo dobrze sprawdzi się piekarnik. Wystarczy rozgrzać go do temp. 50 stopni Celsjusza. Grzyby układamy na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, zostawiamy uchylone drzwiczki (na szerokość kciuka). Suszenie potrwa kilka godzin.
Najwygodniejszym i najskuteczniejszym urządzeniem do suszenia grzybów jest specjalna suszarka do żywności. Pokrojone grzyby wystarczy ułożyć na sitkach, zamknąć komorę i włączyć nawiew gorącego powietrza. Co 2 godziny, warto obrócić grzyby. Suszenie, w zależności od ustawionej mocy, nie potrwa dłużej niż 5-6 godz.
Suszone grzyby: jak je przygotować?
Suszone grzyby są zbyt twarde do jedzenia, więc przed przygotowaniem potrawy, trzeba je namoczyć. Niektóre przepisy wskazują, że najlepszą metodą jest opłukanie grzybów wrzątkiem i krótkie namaczanie, również w gorącej wodzie. To błąd - wrzątek sprawi, że grzyby stwardnieją. Płuczemy je w zimnej wodzie, a następnie - moczymy przez minimum 2-3 godziny, także wykorzystując do tego zimną wodę. Alternatywnie, grzyby można namaczać w mleku (czas jest taki sam, jak w przypadku moczenia w wodzie). Najlepiej nadają się do tego suszone borowiki.
Po namoczeniu, grzyby należy ugotować. Można do tego wykorzystać wodę, która została użyta we wcześniejszej fazie przygotowania. Jak przygotować grzyby suszone? Zależnie od ich wielkości, gotowanie powinno trwać ok. 60-90 min. Do wody warto dodać sól i ulubione przyprawy - pieprz, ziele angielskie, gałkę muszkatołową, liście laurowe. Należy pamiętać, że w trakcie gotowania konieczne jest zdejmowanie piany z wody.
Suszone grzyby - potrawy
Suszone grzyby można wykorzystać w kuchni na wiele sposobów. Można z nich przygotować wyśmienitą zupę grzybową, kapustę lub bigos z grzybami, uszka i pierogi z grzybami. To tradycyjny repertuar wigilijnych potraw, ale grzyby suszone smakują nie tylko w okresie świątecznym. Z suszonych grzybów przygotujesz także aromatyczny sos, krokiety, zapiekanki lub łazanki z kapustą i grzybami. Możesz dodać je do wielu zup - wyśmienicie smakuje choćby barszcz czerwony z dodatkiem suszonych grzybów lub zalewajka z grzybami.
Artykuły powiązane
Wigilijne potrawy szefa kuchni - chef Robert Sowa i chef Tomasz Karolak z Restauracji N31
Chef Robert Sowa i chef Tomasz Karolak dzielą się z nami swoimi wskazówkami na wigilijne dania, a także smakami, które najbardziej kojarzą im się z tym wyjątkowym czasem świąt Bożego Narodzenia. Jak zrobić przepyszny sos grzybowy? W czym tkwi sekret czerwonego barszczu? Odpowiedzi na te i inne pytania poniżej.
Wigilijne potrawy szefa kuchni - Piotr Bereza z restauracji Banjaluka
Szef Piotr Bereza to kolejny szef kuchni, który opowiada o swoich patentach na świąteczne potrawy. Poleca kapustę wigilijną, świąteczny sernik i radzi, jak zrobić kompot z suszu, żeby smakował wyjątkowo zarówno na ciepło, jak i na zimno. Szczegóły poniżej.
Grzyby w kuchni, jabłka do ciast i... membrillo. Rozmawiamy o październikowym numerze "Moje Gotowanie"
Grzyby w kuchni - zarówno świeże, suszone, jak i mrożone - to moc pomysłów na dania obiadowe, przekąski i przetwory. Z kolei jabłka jesienią naturalnie kojarzą się z ciastami. Zresztą jabłecznik, tort jabłkowy czy muffiny jabłkowe to słodkości na każdy czas. Październikowy numer oprócz sezonowych klasyków odkrywa też mniej znane przysmaki jak membrillo. Zapraszamy na rozmowę redaktor prowadzącej mojegotowanie.pl Magdy Pomorskiej z redaktor prowadzącą magazyn "Moje Gotowanie" Katarzyną Błońską.
Grzyby jadalne – najpopularniejsze odmiany
Grzyby jadalne w kuchni polskiej mają szczególne miejsce. W lecie przygotowywane na bieżąco, po zbiorach zupy i sosy, a z myślą o świętach Bożego Narodzenia suszy się je i marynuje. Trudno wyobrazić sobie wieczerzę wigilijną bez zupy grzybowej albo gołąbków z kaszą gryczaną i borowikami. Zanim to nastąpi zaopatrzeni w wiklinowy kosz, nożyk i atlas grzybów idziemy na grzybobranie. Przedstawiamy 10 najpopularniejszych gatunków i proponujemy, jakie przepisy na grzyby jadalne będą najlepsze.
Jestem spontanicznym grzybofilem – rozmowa z Zofią Leszczyńską – Niziołek
Sezon grzybowy w pełni i jak grzyby po deszczu pojawiają się kolejne książki dotyczące grzybobrania. O „Polowaniu na grzyby”, poradniku pełnym osobistych opowieści, porozmawialiśmy z Zofią Leszczyńską – Niziołek. W cyklu „Przy wspólnym stole” opowiedziała nam o agroturystyce, spontanicznym grzybobraniu i złotej zasadzie dotyczącej grzybów.
Grzybobranie mamy we krwi – rozmowa o polskiej tradycji grzybobrania z Justynem Kołkiem i Ewą Furtak
Z końcem sierpnia zaczynamy myśleć o jesieni i o grzybobraniu. Mimo że grzyby można zbierać cały rok, to właśnie krótsze jesienne dni przypominają nam, że trzeba szykować zapasy na zimę. O mitach dotyczących zbierania grzybów, tradycji przekazywanej z pokolenia na pokolenie i wyjątkowych właściwościach grzybów dla życia lasu porozmawialiśmy z Justynem Kołkiem i Ewą Furtak. W cyklu „Przy wspólnym stole” autorzy poradnika „Grzybownik” opowiedzieli nam o sposobach na udane grzybobranie.
Książki o grzybach - nie takie zwykłe atlasy dla grzybiarzy
Atlas grzybów to pozycja książkowa, którą znajdziemy w wielu polskich biblioteczkach. Ale na rynku wydawniczym są też książki i audiobooki, które podchodzą do tematu grzybów i grzybobrania nieco inaczej. W cyklu "Kulturalnie kulinarnie" przedstawiamy najciekawsze zdaniem redakcji propozycje.