Zielona papryka – wartości odżywcze i zastosowanie

Zielona papryka - wartości odżywcze

Zielona papryka w 100 g ma zaledwie 20 kalorii. Średnio jedna sztuka tego warzywa waży 170 g, a więc nawet częste spożywanie jej w całości nie przyniesie szkody dla sylwetki. Wręcz przeciwnie - papryka będzie naszym sprzymierzeńcem w walce ze zbędnymi kilogramami. Warto włączyć ją do swojej codziennej diety także jako źródło witamin i minerałów.

Papryka zielona obfituje w niezbędną dla układu odpornościowego witaminę C. Zawiera także dużą dawkę witaminy E, która upiększa skórę i hamuje proces powstawania zmarszczek. Znajdziemy w niej również dużą dawkę kwasu foliowego, cennego szczególnie dla kobiet w ciąży i starających się o dziecko. Ponadto jest dobrym źródłem potasu, wapnia i magnezu.

Zielona papryka - jak przygotować?

Zielona papryka w postaci surowej jest ciężkostrawna, dlatego przed zjedzeniem warto poddać ją obróbce cieplnej, która zredukuje tę właściwość. Dodatkowo możemy też zdjąć z niej skórkę - powinna łatwo zejść po podpieczeniu warzywa przez kilka minut w temperaturze 200 stopni.

Papryka zielona może się okazać gorzka. Jeśli chcemy usunąć ten posmak, z pomocą ponownie przyjdzie nam wysoka temperatura - gotowanie lub duszenie złagodzi niechcianą goryczkę. Podobnie zadziała posolenie warzywa lub skropienie go sokiem z cytryny.

Zielona papryka świetnie nadaje się do marynowania na zimę. Jej smak warto przełamać nie tylko solą i ziołami, ale także odrobiną miodu. Do takiego połączenia świetnie pasuje również czosnek.

Paprykę możemy kupić przez cały rok, lecz najsmaczniejsza jest w sezonie - późnym latem i wczesną jesienią. Jeżeli zamierzamy przygotować z niej przetwory, najlepiej będzie zrobić to właśnie w tym czasie.

Gdy zaopatrzymy się w zapas zielonej papryki, będziemy mogli korzystać z niego nawet kilka tygodni. Warunkiem jest odpowiednie przechowywanie - warzywo należy włożyć do lodówki nieumyte, najlepiej zapakowane w plastikową torebkę. Paprykę można też zamrozić po uprzednim umyciu i pokrojeniu.

Przepisy z zieloną papryką

Co można zrobić z zielonej papryki? Warzywo to nasuwa nam oczywiste skojarzenie z kuchnią węgierską, w której jest jednym z podstawowych składników. Zielona papryka nadaje się jednak nie tylko na leczo - może wzbogacić smakiem znacznie więcej dań.

Curry z kalafiora to warzywna potrawa, która zasmakuje nie tylko wegetarianom. Jej sekret tkwi w mieszance przypraw nadającej jarzynom orientalnego smaku i aromatu. Same warzywa także świetnie ze sobą współgrają - zielona papryka nadaje lekkiej goryczki, żółta delikatnej słodkości, a chilli wprowadza pikantną nutę. Jeśli przyrządzimy kilka porcji curry z kalafiora, możemy je zawekować. Dzięki temu zyskamy awaryjny obiad na zabiegane dni.

Krewetki z warzywami sprawdzą się jako przekąska na spotkaniu z rodziną lub przyjaciółmi. Dzięki dodatkowi kolorowych papryk będą świetnie wyglądać na talerzu. Aby nadać im meksykańskiego charakteru, możemy zawinąć je w tortillę. To danie jest nie tylko smaczne, ale i zdrowe - krewetki dostarczają pełnowartościowego białka, a warzywa stanowią źródło witamin.

Ukłonem w stronę tradycyjnej kuchni jest gulasz węgierski, który nie może się obyć bez zielonej papryki. To idealna propozycja na chłodniejsze dni, zwłaszcza dla miłośników pikantnych potraw. Gulasz będzie jeszcze bardziej sycący, jeśli podamy go z kaszą, ziemniakami lub z chlebem.

Zielona papryka pasuje także do dań kuchni włoskiej. Fusilli z papryką, łososiem i sosem śmietanowym to świetny wybór, jeśli chcemy przygotować wykwintny obiad w krótkim czasie. Smak makaronu z dodatkiem kolorowych warzyw i ryby idealnie dopełni odrobina brandy i koziego sera. Niezbędne będą również świeże zioła

Polecane przepisy