Curry z kalafiora pięknie pachnie, dzięki bogactwu przypraw. Ich zastosowanie kompletnie przykrywa woń kalafiora, przez którą tak wiele osób nie chce go tknąć. Curry z kalafiora to chyba najbardziej ekonomiczny rodzaj dania na sezon warzywny i na przetwory. Curry z kalafiora to idealne danie do wekowania. Ponadto curry z kalafiora to idealna jarska potrawa, dla miłośników ostrych smaków.
Curry z kalafiora / fot. Artur Rogalski Wykonanie potraw i stylizacja: Anna Borowska
(średnia 4.46 z 142 głosów)
Porady
Zobacz też: przepis na kalafior zapiekany z serem
Curry z kalafiora zawiera w przepisie:
dużą słodką cebulę, pokrojoną w piórka
starty kawałek imbiru wielkości kciuka
posiekane 4 ząbki czosnku
curry w proszku lub czerwoną pastę curry
opcjonalnie łagodny keczup
po strąku żółtej i zielonej papryki, oczyszczonej, pociętej w paski
zielona papryczka chili, bez pestek, posiekana
500 g mięsistych pomidorów, bez skóry i pestek, w kawałkach
duży kalafior, podzielony na różyczki
bulion warzywny – do pożądanej konsystencji
Warto wiedzieć, że przepis na curry z kalafiora jest taki, że nie szkodzą mu żadne modyfikacje, a listę składników można wydłużać dowolnie. Najważniejsze są tu przyprawy curry – w proszku lub paście. Jeśli użyjemy pierwszego rodzaju, nasza potrawa będzie w stylu indyjskim, jeśli drugiego – tajskim. Domową suchą mieszankę curry robimy z kuminu, kolendry, pieprzu, chili, kurkumy i mielonego imbiru. Najlepiej wziąć curry na początek w równych proporcjach i uprażyć na suchej patelni, później ewentualnie wzmacniać smak, dodając więcej poszczególnych składników lub dodatkowo: cynamon, kozieradkę, gałkę muszkatołową, kardamon, koper włoski, goździki. Na własną pastę curry ucieramy w moździerzu: 8 suszonych papryczek chili, 3 łyżeczki białego pieprzu, łyżeczkę nasion kuminu, 1/2 łyżeczki nasion kolendry, 12 ząbków czosnku, szalotkę, po łyżce natki kolendry i startego imbiru, kawałek trawy cytrynowej. Doprawiamy do smaku sokiem z limonki i solą.
Tak nazywano dawniej kalafiory, a Cypr to ich „matecznik”. Kalafiory są źródłem błonnika i fitosteroli obniżających cholesterol. Najzdrowsze na surowo, jako przegryzka lub składnik sałatek, bardzo pasują do koperku, jajek na twardo, rzodkiewki, ogórków małosolnych, młodych porów, ziemniaków, jabłek, chudej szynki, ryżu i sosów na bazie czosnku z majonezem oraz octu winnego z cukrem/miodem i musztardą.
Curry z kalafiora w wersji z mięsem będzie najsmaczniejsze z soczystymi udźcami kurczaka lub indyka, karkówką wieprzową lub wołową łopatką. Mięso pokrojone jak na gulasz należy obsmażyć na oleju z cebulą i przyprawami, a potem dorzucić kolejne składniki na curry z kalafiora. Uwaga! Aby zawekować curry z kalafiora z dodatkiem mięsa, trzeba je pasteryzować przez trzy kolejne dni po około 40 min. Wtedy słoiki można bezpiecznie przechowywać nawet do sześciu miesięcy bez konieczności chłodzenia.
Poza wersją mięsną i wersją z sosem pomidorowym warto zrobić curry z kalafiora z mleczkiem kokosowym. Taki rodzaj będzie miał łagodniejszy smak i będzie bardziej sycące. Curry z kalafiora z dodatkiem mleka kokosowego będzie bliskie wersji dania z Tajlandii. Egzotyczny smak można wzmocnić dodając posiekane listki świeżej kolendry.