Przepis na jabłecznik

8 przepisów

jablecznik-seo

Jabłecznik, nazywany również zamiennie szarlotką (choć nie zawsze słusznie), to pyszne ciasto z orzeźwiającymi owocami, które ma swoich zwolenników na całym świecie. Odpowiednikiem naszego jabłecznika jest amerykańskie apple pie czy austriacki strudel, a także wiele innych ciast nadziewanych lokalnymi odmianami jabłek. Jabłecznik musi mieć na liście składników jabłka - odmiana zależy od konkretnego przepisu. Sprawdźcie poniżej przepisy na jabłecznik i praktyczne podpowiedzi, jak zrobić to ciasto.

Przepisy na jabłecznik

Inne z kolekcji: ciasto z jabłkami

Jabłecznik

Jabłecznik jest jednym z najbardziej cenionych przez Polaków ciast. Swoje powodzenie zawdzięcza z pewnością winnemu smakowi owoców połączonemu ze słodyczą ciasta, a także wilgotnej strukturze oraz konsystencji, która jest po prostu przyjemna dla podniebienia. Prosty jabłecznik to w najprostszym wyjaśnieniu ciasto biszkoptowe lub kruche, które łączy się z kawałkami owoców lub musem jabłkowym. Popularnością cieszą się jednak różne wariacje na temat tego nieskomplikowanego lecz wyśmienitego ciasta. Możemy więc wśród wielu konwencjonalnych receptur odnaleźć i te bardziej oryginalne, jak przepis na jabłecznik z bezą, ciasto jabłkowe z dodatkiem marcepanu, inne, bazujące na biszkopcie makowo-kokosowym czy jabłecznik z budyniem. Wariantów wypieku jest tak wiele, jak twórcza jest ludzka wyobraźnia.

Czym się różni szarlotka od jabłecznika?

Szarlotka, która po raz pierwszy zaserwowana została na dworze rosyjskiego cara Alekstandra I przez francuskiego cukiernika Marie-Antoine Carême to wypiek, który dziś kojarzymy powszechnie z nadzieniem z jabłek. Okazuje się jednak, że szarlotka niekoniecznie musi mieć dodatek tych smacznych i lubianych owoców. Mogą je z powodzeniem zastąpić morele, brzoskwinie, a także inne owoce sezonowe. Czynnikiem, który odróżnia szarlotkę od jabłecznika jest ciasto. Szarlotka musi być upieczona na kruchym lub półkruchym cieście, podczas gdy jabłecznik może z powodzeniem bazować na innych ciastach – francuskim, półfrancuskim czy też biszkoptowym. Oczywiście jabłecznik na kruchym cieście też jest wypiekiem popularnym i jako taki, tożsamym z szarlotką. Jeszcze jedna cecha odróżnia jabłecznik od szarlotki – nadzienie. Jabłecznik zawsze pieczony jest z jabłkami.

Ciasto do jabłecznika

Ciasto na jabłecznik nie jest jednoznacznie określone, jak ma to miejsce w przypadku szarlotki. Można przyrządzić wyśmienity jabłecznik z tartymi jabłkami na delikatnym biszkopcie, jak i doskonały wypiek na bazie ciasta drożdżowego a także jabłecznik z kruszonką, na równie kruchym lub półkruchym spodzie.

Jakie jabłka do jabłecznika?

Najczęściej stosowanymi do jabłecznika owocami są twarde Szare Renety, które po upieczeniu zwykle zachowują swoją formę, dlatego jabłka położone na cieście w kawałkach, będą niemal takie same po obróbce. Innym gatunkiem jabłek, który również ma swoich zwolenników jest miękka Antonówka. Ta z kolei, ułożona na cieście przed pieczeniem w kawałkach, po wyjęciu z piekarnika zamienia się w jednolitą masę. Amatorów jednego, jak i drugiego rozwiązania jest równie wielu. Antonówka i Szara Reneta cieszą się powodzeniem wśród miłośników jabłecznika również z innego powodu – obydwie odmiany maja bardzo przyjemny, lekko kwaskowy smak, a takie powinno być właśnie nadzienie jabłecznika.