Zupa z zielonej fasolki szparagowej

Ocena:

4.49 (164)

  • 25 min.
  • dla 4 osób
  • łatwy

Zupa z fasolki szparagowej to prosta i lekka propozycja obiadowa, którą przygotujemy w mniej niż pół godziny. Podana z sycącymi pierożkami tortellini i słuszną ilością parmezanu, przywodzi na myśl wakacje we Włoszech. Choć zupa z fasolki szparagowej smakuje doskonale w sezonie, dzięki mrożeniu warzyw, możemy cieszyć się jej smakiem przez cały rok. 

Składniki:

  • bulion warzywny  1 l

  • groszek zielony  200 g

  • zielona fasolka  200 g

  • szpinak  100 g

  • parmezan  30 g

  • sól  3 g

  • pieprz  3 g

Zupa z zielonej fasolki szparagowej - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Jeśli używamy świeżych strączków - groszek łuskamy, fasolkę myjemy i kroimy na mniejsze kawałki. Bulion doprowadzamy do wrzenia na dużym ogniu. Wrzucamy przygotowane wcześniej tortellini, gotujemy przez 2 min. Dodajemy zielona fasolkę szparagową, gotujemy jeszcze 7 min.

    Zielona fasolka szparagowa
  • Krok 2:

    Młody szpinak szatkujemy i razem z groszkiem dokładamy do zupy. Gotujemy, aż się rozgrzeją, 3–5 min. Doprawiamy solą i pieprzem. Podajemy posypane płatkami parmezanu lub startym parmezanem.

    Szpinak młody

Porady

  • Zupa z fasolki szparagowej uda się również z mrożonymi warzywami. Jeżeli chcesz cieszyć się letnimi plonami przez cały rok, przeczytaj jak skutecznie mrozić zapasy.
  • Zupę z fasolką szparagową możemy przygotować na kilka sposobów. Spróbuj także przepisu na zupę cukiniową, botwinkową lub czosnkową z fasolką.
  • Tortellini to popularne, włoskie pierożki z nadzieniem. Zupa fasolkowa świetnie smakuje również z łazankami lub porcją lanych klusek. 
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Jak ugotować zupę z fasolki szparagowej?

Przepis na zupę z zielonej fasolki szparagowej opiera się na dobrej jakości bulionie. Choć w awaryjnej sytuacji, możemy użyć ekologicznej kostki rosołowej, w pierwszej kolejności warto sięgnąć po domowy wywar warzywny. Kluczem do sukcesu ugotowania aromatycznego bulionu, są dobrej jakości warzywa korzeniowe, wyszorowane specjalną szczotką, lub obrane cienko ze skórki. Cebulę warto opalić nad ogniem, lub przekroić na pół i przypalić na suchej, rozgrzanej patelni. Dla wzmocnienia smaku bulionu, do składników najlepiej dodać łyżkę oleju lub masła, oraz łyżkę sosu sojowego. Tak jak w przypadku wywaru mięsnego, niezbędne są również przyprawy. Najlepiej sprawdzi się klasyczny bukiet pod postacią ziela angielskiego, liścia laurowego oraz kilku gałązek świeżego lubczyku i natki pietruszki. Aby bulion był klarowny, do warzyw możemy dorzucić również połowę jabłka. Kiedy bulion warzywny jest już gotowy, możesz zastanawiać się, o czym jeszcze należy pamiętać, gotując zupę z fasolki szparagowej. Warto pilnować żeby nie rozgotować warzyw. Zarówno fasolka, jak i groszek powinny być jędrne, soczyste i zachować piękny, zielony kolor. 

Fasolka szparagowa- jak wykorzystać?

Sezon na fasolkę szparagową trwa od lipca do sierpnia. Kiedy króluje na straganach, najchętniej serwujemy ją w towarzystwie bułki tartej, jajka i mizerii. Na wszystkich kontynentach, fasolkę szparagową podaje się jednak na wiele różnych sposobów. Francuzi stawiają na najprostsze dodatki- masło i sól. Włosi łączą z pesto lub wrzucają do zupy minestrone. Grecy mieszają z sosem pomidorowym, a Wietnamczycy smażą w słodko-kwaśnej marynacie z czosnku, sosu sojowego, cukru  i octu. W Polsce najbardziej znana, dostępna i tania, jest żółta odmiana tego warzywa. Choć zupa z fasolki szparagowej to pyszna i sycąca propozycja, fasolka doskonale sprawdzi się również jako składnik wegetariańskiego leczo lub potrawki z indykiem. Zblanszowana i jędrna urozmaici sałatkę z awokado i parmezanem. Nadwyżkę możemy natomiast, tak jak wiele innych warzyw, zamarynować i zamknąć w słoikach. 

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne