Ośmiornica to jeden z tych owoców morza, które raz spróbowane zagoszczą w naszej kuchni na dłużej. Jej mięso pasuje do wielu różnych dań, a przygotowanie jest łatwiejsze niż sądzicie.

Jak przyrządzić ośmiornice?

Ośmiornica jest zaliczana do owoców morza, obok homarów, krewetek czy muli. Wygląda jednak zupełnie inaczej niż one. Dorosłe ośmiornice potrafią osiągnąć wagę nawet 10 kg. W sklepach znajdziemy zwykle nieco mniejsze sztuki – na zwykły obiad wybierzcie taką o wadze ok. 1-2 kg. Spokojnie najedzą się nią dwie osoby, a jeśli użyjemy jej w daniu, w którym będzie dużo innych składników, możemy śmiało zaprosić jeszcze gości. Ośmiornica, jak sama nazwa wskazuje, ma osiem macek pokrytych wypustkami, które bardzo efektownie prezentują się na talerzu.

Ośmiornicę możemy podawać na wiele różnych sposobów. Jak smakuje ośmiornica? Mięso ośmiornicy ma delikatny, lekko morski smak. Świetnie sprawdza się w różnego rodzaju sosach, np. podawana z makaronem. Możemy ją gotować, smażyć i grillować. Pokrojona na kawałki będzie wspaniała z sałatką. Nadaje się do zapiekania z ziemniakami i pomidorami czy do zupy z owoców morza.

Jak przygotować ośmiornicę do gotowania?

Zanim ugotujemy ośmiornicę musimy odpowiednio ją przygotować. Gdzie kupić ośmiornice? Znajdziemy je w większości marketów lub w specjalistycznych sklepach ze świeżymi rybami i owocami morza. Najczęściej w sklepach dostaniemy ośmiornicę mrożoną. Nawet jeśli uda nam się znaleźć ośmiornicę świeżą, powinniśmy ją wcześniej zamrozić, żeby mięso nieco skruszało. W przypadku ośmiornicy mrożonej bardzo ważne jest, by rozmrażać ją stopniowo – w zimnej wodzie lub lodówce. Po rozmrożeniu przystępujemy do oczyszczania ośmiornicy. Dokładnie ją płuczemy i wycinamy tzw. ząb, czyli otwór gębowy znajdujący się pośrodku głowy ośmiornicy, na spodzie. Jeśli jest taka potrzeba, wycinamy także oczy oraz ściągamy skórę. W sklepowych zamrażarkach znajdziemy czasami już oczyszczone, przygotowane do smażenia czy gotowania ośmiornice. Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z gotowaniem możecie także wybrać same macki – są prostsze w obróbce, a równie smaczne. Jak pokroić ośmiornicę do gotowania? Wystarczy odciąć macki od głowy i pokroić je na mniejsze części lub gotować w całości.

- Polecam gotować całą ośmiornicę. To daje nam więcej możliwości jej późniejszego wykorzystania. Głowę możemy pokroić w kostkę i dodać do różnych dań, macki podać inaczej – twierdzi Michel Moran.

Głowa ośmiornicy przez koneserów uważana jest za przysmak, dlatego warto wykorzystać ją w potrawach. Gotując całą ośmiornicę musimy ją zahartować. Wodę doprowadzamy do wrzenia i zanurzamy ośmiornicę na ok. 10 sekund. Po tym czasie wyciągamy ją i osączamy. Czynność powtarzamy jeszcze dwa razy. Zabieg ten służy nadaniu mięsu miękkości. Innym sposobem jest obicie ośmiornicy kuchennym tłuczkiem. Rozbijamy zawarty w mięsie kolagen, dzięki czemu ośmiornica po ugotowaniu będzie pyszna i miękka.

Jak ugotować ośmiornicę? – porady z programu MasterChef Junior 5

Ośmiornica może być gotowana w wodzie lub bulionie. My, podobnie jak Michel Moran, optujemy za bulionem.

- Do gotowania ośmiornicy zawsze używam bulionu warzywnego. Dzięki temu będzie bardzo aromatyczna, szkoda byłoby gotować ją w samej wodzie. Sam bulion z gotowania ośmiornicy może być znów wykorzystany, na przykład jako baza do zupy – opowiada Moran.

Dzięki gotowaniu w bulionie ośmiornica nabiera więcej smaku, chłonie zapach przypraw i ziół. Ośmiornicę gotujemy według proporcji 40 minut na każdy kilogram mięsa. Po ugotowaniu ośmiornicę zostawiamy w wodzie w garnku aż do momentu, kiedy całkiem wystygnie. Mamy wtedy pewność, że nie będzie gumowata. Ośmiornica nadaje się również do gotowania w szybkowarze – jej przyrządzenie zajmie nam wtedy połowę mniej czasu.

- Według mnie najważniejsza jest cierpliwość. Trzeba pozwolić ośmiornicy gotować się powoli. I uważać przy tym na jedną pułapkę – myślimy często, że aby coś było miękkie, trzeba to długo gotować. A to nieprawda. Ośmiornica za długo gotowana po prostu się rozgotuje i będzie niesmaczna. Mówi się, że ośmiornica ma gumowate mięso – tak, jeśli jest źle ugotowana. Zarówno zbyt długie, jak i zbyt krótkie gotowanie może sprawić, że mięso jest niedobre – mówi Michel Moran.

Ośmiornica może także zostać usmażona. To bardzo proste danie – wrzucamy pokrojoną na kawałki ośmiornicę na rozgrzany olej, dodajemy zioła i dusimy na małym ogniu. Ośmiornica puści soki i będzie się powoli w nich dusić. Musimy pamiętać, że ośmiornica pod wpływem temperatury straci sporo na objętości, dlatego warto przygotować jej więcej. Ośmiornicę możemy także upiec w piekarniku z ziołami i przyprawami – pieczemy ją do miękkości, czas uzależniony jest od wielkości ośmiornicy. Najlepiej po prostu sprawdzać, czy ośmiornica jest już gotowa do jedzenia.

- Moja ulubiona ośmiornica? Z grilla. Wcześniej tylko lekko ją obgotowuję, chociaż jeśli jest malutka i bardzo świeża ten etap można pominąć. Uwielbiam jeść ją z oliwą z oliwek i sokiem z cytryny – poleca Michel Moran.

Jak jeść ośmiornicę?

Ośmiornica jest dużo łatwiejsza do jedzenia niż krewetki czy mule. Nie musimy jej obierać z pancerzyków czy usuwać muszli. Jeśli jemy ją z makaronem czy w sałatce, używamy tylko widelca, ponieważ zwykle podawana jest już w kawałkach na jeden kęs. Może się jednak zdarzyć, że na talerzu dostaniemy macki w całości. Wtedy kroimy je za pomocą noża i widelca. Ośmiornicę warto jeść w dobrych restauracjach – przyrządzana przez szefów kuchni potrafi być prawdziwym dziełem sztuki kulinarnej.