Grzyby duszone z cebulką i czosnkiem to aromatyczny dodatek do dań głównych, zapiekanek lub tostów. Ich przygotowanie jest bardzo proste, jednak duszenie wymaga czasu. Warto jednak poczekać. Sos, który gęstnieje na wolnym ogniu jest o wiele bardziej esencjonalny i bez porównania lepszy od zagęszczonego mąką. Duszone grzyby w bulionie warzywnym możemy zjeść od razu z bagietką, kromką chleba na zakwasie lub zamknąć w słoikach na zimę.
Artur Rogalski
(średnia 4.49 z 170 głosów)
Grzyby: czyścimy na sucho przy pomocy szczoteczki i odcinamy sczerniałe fragmenty. Możemy opłukać krótko pod bieżącą wodą. Większe kroimy na połówki lub ćwiartki, mniejsze – zostawiamy w całości.
Cebulę i czosnek: obieramy z łupin. Cebulę kroimy w pióra, a czosnek przeciskamy przez praskę.
Smażenie grzybów: na patelni roztapiamy dwie łyżki masła (ok. 30 g), dodajemy przygotowane grzyby i smażymy je do czasu, aż będą rumiane (ok. 20 min). Następnie przekładamy je z patelni do garnka.
Smażenie dodatków: na nadal rozgrzanej patelni (nie trzeba jej myć) smażymy cebulę, a kiedy się zeszkli, dodajemy przeciśnięty przez praskę czosnek.
Duszenie grzybów w sosie: na patelnię z cebulą i czosnkiem z powrotem przekładamy grzyby. Zalewamy gorącym bulionem, doprawiamy solą i pieprzem. Przykrywamy pokrywką i smażymy do uzyskania gęstej konsystencji sosu (ok. 20–30 min). Często mieszamy grzyby, żeby nie przywarły do patelni.
Podawanie: grzyby duszone serwujemy na ciepło z chrupiącą kromką chleba lub innymi ulubionymi dodatkami. Możemy posypać natką pietruszki lub koperkiem.
Porady
- Grzyby duszone możemy przygotować z różnych odmian leśnych – borowików, podgrzybków, maślaków, koźlaków lub kurek.
- Leśnych grzybów nie należy długo moczyć w wodzie – nasiąkają jak gąbka i tracą smak.
- Czas smażenia i duszenia grzybów jest różny w zależności od ich rodzaju. Delikatne maślaki lub podgrzybki będą gotowe już po 15 min. Z kolei bardziej twarde koźlarze, rydze, prawdziwki lub borowiki potrzebują nawet 30–40 min.
- W lżejszym wariancie przepisu doskonale sprawdzi się domowy bulion wegetariański. Jeśli chcemy, żeby sos był bardziej intensywny, możemy sięgnąć po mięsny bulion, np. wieprzowy.
- Żeby wzbogacić potrawę o korzenne nuty, warto dodać ziele angielskie i liść laurowy.
- Do smażonych grzybów możemy dodać lampkę białego wytrawnego wina (wystarczy 150 ml), a także kwaśną (18%) lub słodką śmietanę (30%).
Grzyby duszone lub bez świetnie komponują się z chrupiącym pieczywem, bagietką, a także w bardziej konkretnych zestawach – z ziemniakami, makaronem lub ryżem. Doskonale smakują na grzankach, tostach lub w towarzystwie puree.
Mogą być także świetnym dodatkiem do smażonych lub pieczonych mięs. W Polsce dużą popularnością cieszą się polędwiczki w sosie grzybowym, pulpeciki lub karkówka z piekarnika. We Francji przygotowuje się duszoną wołowinę z grzybami i czerwonym winem.
Za najbardziej szlachetną odmianę grzybów uchodzą borowiki. Przygotowując je na patelni, nie warto dodawać innych grzybów – solo smakują znacznie lepiej. Tak samo kurki – to odmiana, która posiada swoje, oddzielne przepisy. Inne grzyby, takie jak maślaki, koźlarze czy podgrzybki możemy śmiało ze sobą zmieszać, z korzystnym efektem smakowym.
Poza sezonem możemy sięgnąć po suszone grzyby, a ich aromat podkręcić grzybami w proszku.
Duszone grzyby możemy przechowywać przez dłuższy czas, korzystając z dwóch możliwości:
Grzyby duszone mrożone lub w słoikach należy spożyć w ciągu 1 roku.
Komentarze