Grzyby suszone w proszku, znane także jako mączka grzybowa lub puder, to doskonały dodatek do wielu różnych dań. Nadają wyraźny smak i piękny leśny aromat sosom, zupom i kremom. Dwie szczypty można dodać do tofuczniny, odrobinę – do farszu na pierogi, barszczu lub pasztetu. Suszone grzyby w proszku to esencjonalna przyprawa, która zamienia zwykłe dania w wyrafinowane potrawy.
Stockfood
(średnia 4.47 z 144 głosów)
Suszenie grzybów: możemy je rozwiesić na nitce, wysuszyć w piekarniku lub w suszarce do owoców i warzyw (czas podany w przepisie nie uwzględnia czasu suszenia grzybów).
Blendowanie: dobrze wysuszone grzyby mielimy na proszek przy użyciu malaksera, blendera ręcznego lub kielichowego.
Przechowywanie: grzyby suszone w proszku przechowujemy w zamkniętym pojemniku. Do środka wrzucamy listek laurowy, który zapobiega zalęganiu się moli.
Porady
- Proszek można zrobić z dowolnych odmian suszonych grzybów. Dużą popularnością w Polsce cieszy się puder z kani (inaczej sowy), a także z kurek, podgrzybków i borowików.
- Ważne jest to, aby przed blendowaniem (lub mieleniem) grzyby porządnie wyschły. W przeciwnym razie proszek nie wyjdzie.
- Puder z grzybów można przechowywać przez kilka miesięcy, a jeśli pojemnik jest szczelny i nie otwieramy go zbyt często, nawet do 2–3 lat.
- Każdy gatunek grzybów w proszku warto przechowywać w osobnych słoikach. Wtedy ich wyjątkowych smak będzie bardziej intensywny. Można zrobić miks grzybów leśnych w jednym pojemniku, jednak lepiej jest zmieszać je dopiero podczas przygotowywania potraw.
- Grzyby suszone w proszku świetnie sprawdzą się jako główny składnik sosów i zup grzybowych.
- Ze 100 g grzybowego proszku możecie przygotować 2 l zupy grzybowej.
- Do proszku można dodać inne suszone przyprawy i zioła, tworząc własną aromatyczną mieszankę.
Jest kilka sposobów na suszenie grzybów. Najpopularniejszy to rozwieszenie ich na nitce w ciepłym i słonecznym miejscu. Metoda ta wymaga jednak czasu i, w zależności od temperatury i wentylacji, taki proces trwa od ok. 2 do 4 tygodni. Zdecydowanie szybszym sposobem jest suszenie ich w piekarniku (w temperaturze max 50°C) lub w specjalnej suszarce do warzyw.
Grzyby przed suszeniem:
Proszek z suszonych grzybów najlepiej robić osobno z różnych gatunków, a także oddzielnie z trzonków i kapeluszy.
W odróżnieniu do grzybów suszonych w całości, mączki grzybowej nie trzeba wcześniej moczyć. Można ją dodać bezpośrednio do bulionu na zupę grzybową, do farszu lub sosu. Puder doskonale miesza się z innymi składnikami i szybko uwalnia pożądany leśny aromat. Przydaje się zwłaszcza do zup kremów lub gęstych sosów o gładkiej konsystencji.
Proszek z grzybów leśnych to często używany dodatek w kuchni włoskiej i portugalskiej. W krajach tych robiony jest przede wszystkim z borowików lub podgrzybków.
Poniżej propozycje potraw wzbogaconych o leśny aromat grzybowej mąki:
Komentarze