Grzyby smażone z cebulką to szybkie danie, którym warto raczyć się przede wszystkim jesienią, w sezonie na smakowite dary leśnego runa. Przyrządza się je bardzo prosto, choć dobrze znać kilka trików, żeby zawsze wychodziły miękkie, rumiane i aromatyczne. Przydadzą się do obiadu lub na kolację, a także do pierogów i dań z ryżem lub makaronem. Przygotujcie się na jesień i sprawdźcie, jak smażyć grzyby leśne, którym nie sposób się oprzeć.
Artur Rogalski
(średnia 4.48 z 162 głosów)
Przygotowanie: grzyby leśne (na przykład podgrzybki, prawdziwki lub rydze) dokładnie oczyszczamy szczoteczką lub małym nożykiem. Krótko opłukujemy je w zimnej wodzie i osuszamy. Dzielimy na mniejsze kawałki. Cebulę obieramy i kroimy w piórka.
Smażenie: na dużej patelni rozgrzewamy olej. Szklimy na nim cebulkę, po czym wrzucamy grzyby. Równomiernie rozkładamy je na gorącej powierzchni za pomocą łopatki. Czekamy, aż puszczą wodę. Kiedy odparuje, smażymy je, mieszając, do momentu, kiedy się ładnie zarumienią.
Podanie: wrzucamy na patelnię łyżkę masła. Podgrzewamy wszystkie składniki jeszcze przez 5 minut. Doprawiamy grzyby smażone solą i pieprzem. Podajemy z natką pietruszki.
Porady
- Smażone grzyby z cebulką świetnie smakują w towarzystwie kromki świeżego chleba na zakwasie. To idealna ciepła przekąska do kolacji.
- Grzyby należy wstępnie wyczyścić za pomocą specjalnej szczoteczki, najlepiej od razu po przyniesieniu ich do domu z lasu lub targu. Nie powinny długo moczyć się w wodzie, ponieważ wchłoną zbyt dużo wilgoci i staną się gąbczaste. Utrudni to usmażenie ich na złoty kolor.
- Wielu miłośników świeżych, leśnych zbiorów zastanawia się, czy grzyby trzeba gotować przed smażeniem. Nie jest to konieczne, ale jeśli obawiamy się, że wyjdą zbyt twarde, możemy je sparzyć. Niektóre odmiany mogą mieć łykowate trzonki. Warto je wyciąć i wykorzystać później do zrobienia bulionu grzybowego, a na patelnię wrzucić wyłącznie miękkie kapelusze pokrojone w plasterki.
- Jeśli nie chcemy używać tłuszczu, możemy przyrządzić grzyby duszone z cebulą. Polecamy podlać je na początku niewielką ilością wody i białym wytrawnym winem.
- Jak smażyć grzyby leśne? Chociaż świetnie smakują przyrządzone na maśle, nie jest ono stabilne termiczne i łatwo się przypala, dlatego polecamy obróbkę na oleju lub oliwie. Masło dodajemy pod koniec smażenia, żeby nadać potrawie aromat. Pamiętajmy, że grzyby powinny mieć dużo miejsca na patelni, inaczej będą się dusić we własnym sosie i trudno będzie uzyskać rumianą skórkę.
- Entuzjaści jadalnych darów lasu na pewno z chęcią przygotują grzyby smażone do słoików na zimę. Jest to ciekawe rozwiązanie, jeśli nie przepadamy za klasycznymi marynowanymi podgrzybkami, gąskami lub kurkami w zalewie octowej. Ważne jest, żeby przyrządzić je wyłącznie na oleju. Masło może zjełczeć i popsuć przetwory. Smażone lub duszone grzyby z patelni należy poddać tyndalizacji, czyli trzykrotnej pasteryzacji w 24-godzinnych odstępach. Stosuje się ją często do wekowania mięsa.
- Grzyby smażone można trzymać w lodówce i odgrzać na drugi dzień. Nie poleca się przechowywania ich dłużej, ponieważ szybko się psują.
Smażone leśne grzyby mogą być daniem kolacyjnym lub przekąską, którą można pałaszować ze świeżym pieczywem lub chrupiącą grzanką. Stanowią aromatyczny dodatek do pieczonych mięs lub kotletów. To także składnik sezonowych potraw z ryżu lub makaronu, zup, sosów i gulaszów. Świetnie smakują w:
Smażenie grzybów leśnych to wdzięczna czynność, dzięki której po domu roztacza się przyjemny aromat. Daje nam też dużą dowolność, jeśli chodzi o dodatki. Prawie w każdej polskiej kuchni robi się smażone grzyby z cebulką, ale niektórzy wrzucają na patelnię także:
Komentarze