Pulpeciki - małe mięsne kulki mają same zalety: łatwo je zrobić, przepis można dowolnie modyfikować, pilnując jedynie, aby masa była spoista. Co ważne, pulpeciki świetnie się zamrażają, idealnie wekują i są tak wszechstronne, że smakują zarówno jako danie główne, np. z ryżem i surówką, jak i składnik zup, potraw jednogarnkowych, kanapek, zapiekanek czy ciepłych sałatek. Przepis na pulpeciki wieprzowe zasmakuję niezależnie od pory dnia! Wypróbujcie główny przepis i dobierzcie dodatki. Pulpeciki możecie usmażyć, ale gwarantujemy, że pulpeciki pieczone wyjdą równie pyszne!
Pulpeciki / fot. StockFood
(średnia 4.52 z 189 głosów)
Czosnek obieramy i przeciskamy przez praskę. Niewielką marchewkę obieramy i trzemy na tarce. Dymkę siekamy wraz ze szczypiorem. Piekarnik rozgrzewamy do temp. 220°C. Blachę wykładamy papierem do pieczenia. Bułkę tartą zalewamy mlekiem, odstawiamy na 5 min. Dodajemy resztę składników na pulpeciki, wyrabiamy masę. Formujemy kuleczki, układamy na blasze. Pieczemy ok. 15 min. Posypujemy oregano.
W małym rondelku łączymy składniki sosu (125 ml sosu hoisin, 60 ml octu ryżowego, 3 ząbki czosnku, przeciśnięte przez praskę, 3 łyżki sosu sojowego, łyżeczka oleju sezamowego, mielony imbir, pieprz), gotujemy na małym ogniu przez 2–3 min. Podajemy do pulpecików
Porady
Pulpeciki z mięsa mielonego: przepis
Jak zrobić pulpeciki? Jak w każdym prostym daniu, najważniejsza dla jego smaku jest jakość składników, w tym przypadku – mięsa. Stanowczo odradzamy zakup gotowego na tackach, zwłaszcza garmażeryjnego, które z założenia jest tanie, zatem trafiają do niego pośledniejsze skrawki i zrzynki. Najlepiej kupić wybrane kawałki i zemleć je w domu – nie w malakserze, bo będzie zbyt gładkie i jednolite, a mielone powinno jednak mieć wyczuwalną teksturę – tylko przez maszynkę z sitkiem o grubszych oczkach, nawet „zabytkowa„ ręczna świetnie da sobie radę. Nie wybierajmy tylko chudego mięsa – pulpeciki są najsmaczniejsze, gdy są miękkie i soczyste, a do tego potrzeba nieco tłuszczu. Naprawdę pyszny efekt daje mieszanka (pół na pół) wieprzowej karkówki i łopatki z odrobiną podgardla, najlepiej wędzonego.
Pulpeciki wołowe
Na pulpeciki wołowe: z wołowiny mieszajmy kleistą pręgę z mięsem z mostka albo łaty i niewielką ilością wędzonego wieprzowego boczku, który daje przepiękny zapach przy smażeniu. Rewelacyjne wychodzą pulpeciki z sezonowanego antrykotu, ale ponieważ to bardzo drogie mięso, lepiej przeznaczyć je na uczciwy stek.
Pulpeciki pieczone
Przyzwyczailiśmy się, że pulpeciki się smaży, jednak warto przekonać się do pieczenia – nie chłoną wtedy dodatkowego tłuszczu z patelni i równomiernie dochodzą, jednocześnie ze wszystkich stron. Pulpeciki pieczone będą równie smaczne! W przepisie możecie wykorzystać zarówno mięso mielone wieprzowe, jaki mięso mielone wołowe czy mięso mielone drobiowe np. na pulpeciki z indyka.
Kiedy pulpeciki wystygną, układamy w odstępach na tacy, wkładamy do zamrażalnika; zamarznięte przekładamy po kilka sztuk do małych pojemników albo torebek ze strunowym zamknięciem.
Trzeba koniecznie przygotować do nich zalewę – to może być zwykły bulion, sos na jego bazie lub inny, specjalnie przygotowany. Usmażone lub upieczone kulki wkładamy do słoika i zalewamy gorącym sosem, zakręcamy i KONIECZNIE pasteryzujemy. Jeśli zamierzamy przechowywać je nie dłużej niż 4–6 tygodni w lodówce, wystarczy gotować słoiki w garnku z wodą przez 20 min. Jeśli chcemy mieć trwały, wysterylizowany przetwór mięsny, musimy je poddać tyndalizacji. Proces ten polega na gotowaniu (lub wypiekaniu w temp. 130°C) przez 3 kolejne dni, w 24-godz. odstępach, przez ok. 45 min. Wtedy nasze pulpeciki można trzymać nawet przez 6 mies. bez lodówki, ale w chłodnym i ciemnym miejscu.
Komentarze