Pulpety w sosie pomidorowym kojarzone są z drobnymi kuleczkami wykonanymi z mielonego mięsa wieprzowo-wołowego, które lekko obsmażone lądują w rondelku zalane przecierem pomidorowym. Nie są one jednak jedyną wersją tej potrawy. Dziś wykonywane są z każdego rodzaju mięsa: indyczego, króliczego, kurczaka, z ryb, a nawet pojawiają się w wersji bezmięsnej. Niekoniecznie muszą być też zalewane koncentratem pomidorowym. Ci, którzy lubią eksperymentować w kuchni, dobrze wiedzą, że równie dobre wychodzą w sosie własnym lub śmietankowo-koperkowym.

Jak zrobić pulpety gotowane w sosie pomidorowym?

Klasyczny przepis na pulpety przewiduje wykonanie ich z mielonego mięsa wieprzowego, do którego dorzucamy pokrojoną w kosteczki cebulkę zeszkloną wcześniej na patelni wraz z czosnkiem. Do tego dodajemy namoczoną w mleku kajzerkę, jajko, doprawiamy solą, pieprzem, słodką papryką i np. oregano. W razie potrzeby podsypujemy też bułkę tartą. Lepimy z nich niewielkie kuleczki, które wkładamy na rozgrzany na patelni olej. Obsmażamy przez chwilę po każdej stronie, przekładamy do rondelka, podlewamy gorącym bulionem, gotujemy około 10 minut, potem dodajemy przecier pomidorowy, dalej gotujemy i ewentualnie lekko zagęszczamy przy pomocy mąki. Doprawiamy też sos do smaku solą i pieprzem.  

A jak wyglądałby zmieniony i bardziej nowoczesny przepis? Niech przykładem będą pulpeciki po koreańsku

  • zamiast wieprzowiny używamy mięsa z kurczaka lub indyka, 
  • do masy mięsnej dodajemy olej sezamowy, 
  • pulpeciki przed smażeniem obtaczamy w mące (np. kokosowej – choć może też być zwykła, pszenna), 
  • zamiast koncentratu zalewamy sosem złożonym z: chili, oleju sezamowego, sosu sojowego, keczupu i czosnku 
  • przy podaniu obsypujemy je prażonym sezamem i podajemy z ugotowanym na sypko ryżem i posiekaną papryczką chili.

Czy pulpety się podsmaża? 

W zależności od tego, czy pulpety szykujemy dla niemowlaka, czy dla dorosłego, możemy je obsmażyć przed duszeniem w sosie lub nie. Dla malutkich dzieci, z delikatnym układem pokarmowym lepsze pulpeciki z indyka bez obsmażania. Z kolei dla reszty zdrowych domowników, przyda się smażenie, które spowoduje zamknięcie białek mięsa na patelni. Dzięki temu zabiegowi klopsiki są bardziej soczyste w środku. Jeśli wydaje nam się, że przez smażenie podwyższamy kaloryczność dania, zawsze możemy ten bilans kalorii wyrównać. Zamiast namoczonej bułki, dodajmy np. startą cukinię (100 g bułki pszennej to 250 kcal, a 100 g cukinii to 16 kcal.) Jeśli przysmażymy takie fit pulpety na oleju, kaloryczność naszego dania nie wzrośnie.

Jak zrobić dobry sos pomidorowy do pulpetów?

Najlepszy sos pomidorowy do pulpetów wychodzi przygotowany z koncentratu pomidorowego oraz bulionu mięsnego lub warzywnego. Dokładnie taki, jaki znajduje się w przepisie na pulpeciki wieprzowe. Nie jest to jednak jedyna opcja. Pulpety możemy dusić też w aromatycznym i pełnym ziół sosie do pizzy (również na bazie pomidorów) lub możemy zanurzyć w sosie słodko-kwaśnym. Te dwie ostatnie opcje na pewno będą dla naszej babci prawdziwym zaskoczeniem.  

Robiąc pulpety, nie ograniczajmy wyobraźni. Nie zawsze muszą one bowiem pływać w pomidorowej zalewie. Istnieje cała gama innych sosów, z którymi smakują równie dobrze. Wymienić można chociażby: 

  • przepis na pulpety w sosie pieczarkowym – gdzie podduszone grzyby zagęszczamy mąką i śmietaną, 
  • pulpety w sosie śmietanowo-serowym – gdzie do zeszklonej cebuli, dodajemy serek topiony oraz śmietanę, a przyprawiamy je ziołami prowansalskimi, 
  • pulpety w sosie własnym – gotowane z włoszczyzną startą na tarce lub pokrojoną w plasterki, gdzie sos zagęszczamy mąką, 
  • pulpety w sosie koperkowym – pachnące tymiankiem i rozmarynem, 
  • pulpety w sosie grzybowym – z podsmażonymi borowikami, marchewką i cebulą.

Z czym podawać pulpety w sosie pomidorowym? 

Pulpety w sosie pomidorowym można podawać z najróżniejszymi dodatkami. Jeśli preferujemy klasyczne dania, będą to zarówno gotowane ziemniaki, jak i te w wersji puree. Pasuje do nich również ryż oraz makaron. W wersji fit, zamiast dodatków węglowodanowych możemy podać puree z pietruszki, spaghetti z cukinii lub makaron z marchewki. Do tego pasują wszelkiego rodzaju surówki i gotowane, pieczone warzywa takie, jak np.: 

Nowa odsłona pulpetów 

Wiemy już z poprzednich części artykułu, że sos pomidorowy do pulpetów nie musi być klasyczny, że kuleczki mięsne można serwować z różnymi sosami i przyprawami. A co powiedziałaby reszta domowników, przywiązana do tradycyjnego przepisu, jeśli zaserwowalibyśmy jej wersję bezmięsną? Na przykład: 

  • pulpety z soczewicy – z kminkiem, tymiankiem i papryczką chili, 
  • pulpety z kaszy jaglanej – z otrębami owsianymi, marchewką i oregano, 
  • pulpety z tofu, z płatkami drożdżowymi, sosem sojowym, musztardą i wędzoną papryką. 

Równie ciekawym odkryciem mogłyby być dla nich pulpety a la gołąbki, przykryte liśćmi kapusty i zapieczone w piekarniku. A już zupełnym zaskoczeniem byłyby mięsne kuleczki przygotowane na wzór kuchni bliskowschodniej: z kolendrą, goździkami, kminem rzymskim, imbirem, zielem angielskim, suszonymi daktylami w sosie pomidorowym, w którym znajdowałaby się ciecierzyca. Ta feeria smaków niejednego smakosza kulinarnego zachwyciłaby na tyle szybko, że zrezygnowałby z klasycznych przepisów.