Szerszenie wzbudzają strach u większości z nas. Te spore owady, należące do rodziny osowatych potrafią bardzo boleśnie użądlić, a dla osób uczulonych mogą być nawet zagrożeniem życia. Dlatego na sam widok owada każdy jest przerażony. Warto więc dowiedzieć się, co lubią, a czego wręcz nie cierpią te groźne owady i w jaki sposób ochronić swoje domy i mieszkania przed szerszeniami. Te sposoby będą też skuteczne na osy.

Co lubią jeść szerszenie?

Dorosłe osobniki żywią się przede wszystkim pokarmem roślinnym, czyli warzywa i owoce. Jednak w czasie rozwoju młode larwy potrzebują pokarmu zwierzęcego, dlatego by wykarmić potomstwo, dorosłe szerszenie polują zarówno na mniejsze owady, uważane za pożyteczne, jak na i szkodniki. Mogą też atakować osy i pszczoły.
Jednak do największych przysmaków zaliczają się wszelkie słodycze. Zapach ciast, czekolad, słodkich soków, dżemów czy innych przekąsek z dużą zawartością cukru działa na nie jak magnes.

Szerszenie często zakładają swoje gniazda w pobliżu naszych domów, a nawet w ich wnętrzu na przykład na poddaszach. Mogą być wtedy niebezpieczne, bo będą bronić swojego potomstwa, gdy będziemy się zbliżać do gniazda. Aby temu zapobiec, należy nie dopuścić do założenia gniazda. Warto zastosować naturalne metody, które skutecznie odstraszą owady od naszych domostw. Poniżej kilka sposobów.

Jakich zapachów nie lubią szerszenie?

Jeśli nie chcecie, by w waszym domu, albo na balkonie pojawiły się szerszenie, już teraz zastawcie na nie zapachowe pułapki.

  • Jedną z bardzo skutecznych będzie najzwyklejszy czosnek. Wystarczy położyć na zewnętrznym parapecie lekko rozgniecione ząbki czosnku. szerszenie nie cierpią tego zapachu, więc szybko zrobią zwrot w tył.
  • Jeśli i wam nie odpowiada zapach czosnku, możecie na spodku położyć połówkę cytryny nafaszerowaną goździkami. Te zapachy dla nas całkiem przyjemne, dla szerszeni są odstraszające.
  • Jeszcze inny zapach, który odstrasza szerszenie to zapach palonej kawy. Wystarczy więc wysypać na spodeczek świeżo zmieloną kawę, by odstraszyć groźne owady.

Czosnek odstraszy szerszenieGettyImages

Jakie rośliny posadzić na balkonie by odstraszyć szerszenie?

Jest kilka roślin, które posadzone na balkonie będą stanowić swoistą barierę dla owadów. Wśród nich najlepiej sprawdzą się: bratki, lawenda, pelargonie, tymianek i mięta.

Pamiętajcie też, że nawet jeśli w waszym pobliżu pojawi się szerszeń, to gdy nie będziecie zwracać na niego uwagi, odganiać, czy wykonywać gwałtownych ruchów, owad raczej nie będzie wami zainteresowany i nie będzie chciał wam wyrządzić krzywdy.

Wszystkie powyższe porady możecie zastosować również o odstraszenia os. Zadziałają równie skutecznie.