Kuchnia Podkarpacia to proste, ale jakościowe składniki. W jadłospisie znajdziemy przede wszystkim dania mączne, jak pierogi czy wyroby piekarnicze, a wśród składników kasze, ser biały, ziemniaki, masło i cebulę. Sekret smaku tkwi w technice nieśpiesznego gotowania – cebula i ziemniak odpowiednio potraktowane zamienią się w wyborne danie.

Kuchnia podkarpacka – Przemyśl zaprasza na proziaki!

I takie smaki odkrywamy w Cuda Wianki! Przemyska restauracja w sercu malowniczego ryneczku zaprasza do klimatycznego ogródka z arkadami lub do eleganckiego wnętrza. W środku urlopu decydujemy się na ogródek. W menu znajdujemy małą manufakturę podkarpackich specjałów z kuchni Łemków i kuchni ukraińskiej.

Już same nazwy brzmią ciekawie i zachęcająco: kuchnia podkarpacka to m.in. wspomniane i dobrze znane proziaki, ale także bałabuch (ciasto drożdżowe z farszem z kaszy gryczanej, ziemniaków i sera białego, podawane prosto z piecza z kubkiem barszczu), bulwiok czy szabanka.

Proziaki – słynne podkarpackie chlebki

Zaczynamy od przystawki – moim zdaniem idealnej dla dwojga. Proziaki – słynne chlebki podkarpackie – podawane z czosnkowo-ziołowym masełkiem, domowymi powidłami śliwkowymi, twarożkiem i kubkiem kefiru. Cudo! Tak dokładnie, jak jest napisane w menu Cuda Wianki. Proziaki są gorące i chrupiące, więc po przekrojeniu lub oderwaniu kawałka masło cudownie rozpuszcza się na pieczywie. To klasyka, którą warto przełamać smakiem na słodko – z przetworami, i wytrawnie – z twarożkiem.

Gołąbki z ziemniakami i pierogi kresowe – obiad w Przemyślu

Czas na dania główne. Decydujemy się na lokalne specjały, absolutnie obowiązkowe do spróbowania. Obie w wersji wegetariańskiej! Pierogi kresowe to pierogi z kaszą gryczaną, serem białym i grzybami. Podane w sosie śmietanowo-cebulowym – tu tłuszcz zdecydowanie jest nośnikiem smaku. Ciasto w punkt, farsz przepyszny. Na drugim, głębokim talerzu zaserwowane zostały słynne przemyskie gołąbki. Dobrze znam ten smak. Farsz do nich to… ziemniaki! A dokładniej przemyskie gołąbki z ziemniakami mają w sobie tarte ziemniaki i są zapiekane w bulionie warzywnym ze śmietaną. Tak dokładnie robiła je w gęsiarce moja babcia. Podawane z sosem z grzybów leśnych – taką wersję właśnie można zamówić w Cuda Wianki. To jest ten smak dzieciństwa, który pamiętam. Kapusta pysznie komponuje się z ziemniakami, jest smakowicie zapieczona, a sos grzybowy uzupełnia całość. Uwaga – porcja jest naprawdę spora, dwa gołąbki to propozycja na duży głód.

Smaki Podkarpacia – odwiedź Cuda Wianki

W okresie letnim restauracja Cuda Wianki serwuje przepyszne lemoniady. Decydujemy się na aromatyczną lawendową i wiśniową. Duży plus za eko słomki! Kolejna pochwała trafia do obsługi kelnerskiej. Bardzo profesjonalna, uśmiechnięta i opanowana do każdego klienta. Akurat jedna z pań szkoliła nowego pracownika – widać, że do pracy podchodzi z zaangażowaniem i sercem.

W menu Cuda Wianki regionalne specjały do dopiero początek. Lokal słynie z burgerów z dobrej jakości wołowiny, a także pizzy czy autorskich sałatek. Można stołować się tam kilka dni pod rząd i coraz to próbować nowych dań głównych i deserów. Jeśli tylko traficie do Przemyśla i będziecie głodni, kierujcie się prosto do restauracji Cuda Wianki. Parking w okolicach Muzeum Ziemi Przemyskiej, potem spacerkiem na ulicę „Kazimierzowską” (ul. Jana Kazimierza) i prosto do Cuda Wianki pod numer Rynek 5.