Restauracja Twoja Kolejka z Łodygowic była bohaterem 11 odcinka 14 sezonu. Od tego czasu proponowana jest domowa kuchnia serwowana na najwyższym poziomie. Menu zmienia się zgodnie z porami roku. Właściciele lokalu-Paulina i Andrzej-podkreślają, że Kuchenne Rewolucje zmieniły nie tylko ich sposób pracy, ale także ich życie prywatne.

Zapytaliśmy pana Andrzeja, jak Kuchenne Rewolucje zmieniły ich restauracyjne życie:

To mało powiedziane, że zmiana była o 180 stopni. Mogę powiedzieć, że Kuchenne Rewolucje wniosły znacznie więcej. Na początku mieliśmy jedną salę. Po Kuchennych Rewolucjach rozwinęliśmy się i obecnie mamy cztery sale. Zmienił się wystrój. Kiedyś mieliśmy białe ściany, a teraz wszystko mamy w formie pociągów i wagonów. Jednak największą zmianą jest to, że dobrze żyjemy. Gdyby nie Kuchenne Rewolucje to moglibyśmy już nie istnieć na rynku. Dzięki temu, że udało się zmiany przeprowadzić z takim znakomitym efektem, to możemy spokojnie żyć.

Restauracje po Kuchennych Rewolucjach – Twoja Kolejka w Łodygowicach


Następnie widząc, że obecne menu restauracji Twoja Kolejka cieszy się wielkim powodzeniem, byliśmy ciekawi dań wprowadzonych przez panią Magdę Gessler. Pan Andrzej odpowiedział nam, jakie było flagowe danie, jakie wprowadzono po Kuchennych Rewolucjach oraz co nadal cieszy się popularnością wśród gości:

Magda Gessler wprowadziła u nas tatar ze śledzia jako przystawka. Jako zupa serwowany jest rosół na ogonach wołowych z suszonymi grzybami i lanym ciastem. A daniem głównym jest polędwica wołowa, taka sztufada nadziewana słoniną obtoczona w czarnuszce i kluskami śląskimi wraz z pieczonym burakiem. A na deser proponowana jest przez nas galaretka piwna z rodzynkami i bitą śmietaną. Takie menu zostało stworzone. Zmieniamy także sezonowo menu, ale te dania zostają jako flagowe dania Magdy. One cieszą się bardzo dużą popularnością, mimo że jesteśmy czwarty rok po Kuchennych Rewolucjach. W dalszym ciągu jest to hit.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Twoja Kolejka (@twoja.kolejka) Gru 15, 2019 o 3:39 PST


Restauracje po Kuchennych Rewolucjach – wspomnienia


Kuchenne Rewolucje w Łodygowicach odbyły się w 2016 roku. Efekty pracy Magdy Gessler i jej ekipy widać, aż dotąd. Właściciele pani Paulina i pan Andrzej są niezwykle otwarci na nowych gości oraz wdzięczni za wprowadzone zmiany. Przez kilka lat restauracja Twoja Kolejka nabyła już stałą klientelę, która wraca, aby próbować ulubionych dań. Następnie byliśmy ciekawi, jakie wspomnienia wiążą się z Kuchennymi Rewolucjami.

Pan Andrzej przypomniał sobie dla nas te chwile i stwierdził:

W tym momencie to są już same pozytywne wspomnienia. Jak sobie przypominam, to na samym początku Kuchenne Rewolucje wyzwalały stres. To były nieprzespane noce. Nawet był moment, że chcieliśmy się wycofać i powiedzieć dość. Jednak zebraliśmy się w sobie. Porozmawialiśmy z Magdą prywatnie i wtedy ona nas nakierowała na rzeczy, które chcemy robić. U nas nie było rzucania przedmiotami. Chyba przypasowaliśmy Magdzie, a ona nam. Dzięki temu mamy taki sukces końcowy.


Restauracje po rewolucji Magdy Gessler to charakterystyczne lokale na kulinarnej mapie Polski. To, co łączy wszystkie miejsca, to życzliwość właścicieli i dopracowywanie do perfekcji wskazówek usłyszanych w programie. Restauracja Twoja kolejka z Łodygowic to miejsce, które mogą odwiedzać całe rodziny wraz z dziećmi. Dla najmłodszych serwowane są specjalne zestawy dań. Jednak trzeba być gotowym, że wizyta będzie podróżą po interesujących smakach.