Panko, czyli japońska panierka to produkt niezwykle uniwersalny w kuchni. Japończycy używają jej często do smażenia na przykład owoców morza w tempurze. Panierka panko przyda się jednak także do potraw kuchni polskiej. Usmażony w niej klasyczny schabowy zyska zupełnie nowy wymiar smaku!

Panko – panierka lepsza od bułki tartej

Japończycy przejęli umiejętność pieczenia chleba od Europejczyków. Na jego bazie opracowali własny sposób na panierowanie potraw. Japońska bułka tarta, czyli panko występuje w dwóch wersjach: bardziej popularnej, jasnej i ciemnej. Jasna – white panko – jest czystym miąższem. Ciemna – tan panko – zawiera dodatek chlebowej skórki.

Panierka panko zyskała zwolenników wśród wegetarian i osób dbających o zdrową dietę, głównie ze względu na pochłanianie mniejszej ilości oleju. To właśnie dlatego tak często zjemy dania smażone w głębokim tłuszczu zapanierowane właśnie w panko. Jeśli lubicie potrawy przygotowywane w tempurze, warto zaopatrzyć się w garnek, który umożliwia ich szybkie przygotowanie. Taki garnek jest odpowiednio głęboki, ma też koszyczek, który ułatwia wygodne wyławianie składników z tłuszczu. Zwykle w zestawie jest również pokrywka, dzięki której tłuszcz nie będzie pryskał na boki.

Zobacz też: jak zrobić bułkę tartą z resztek 

Japońska panierka panko – jak używać?

Jej dodatkową zaletą jest długo utrzymująca się i bardziej wyrazista niż przy bułce tartej chrupkość. A zawdzięcza to niezbyt rozdrobnionej strukturze i dużym kawałkom chleba. Można używać jej tak samo, jak klasycznej bułki tartej, jednak panko nada potrawom trochę innego charakteru.

Panierowane w niej warzywa, mięso czy owoce morza usmażymy w głębokim tłuszczu. Dobrze komponuje się z serami, np. z parmezanem. Służy również jako spoiwo do wegetariańskich burgerów i wypełnienie w farszach. Ciekawym pomysłem jest także dodanie panko podczas przygotowywania tempery.

Zobacz też: Panierka - 7 pysznych sposobów na chrupiące mięsa, ryby i warzywa

Panierka panko – gdzie kupić?

Gotowa panierka panko jest już coraz szerzej dostępna w marketach. Znajdziecie ją często w dziale z produktami azjatyckimi. Jednak kupując ją, należy zwrócić uwagę na skład i dokładnie go przeczytać. Czasami panko zawiera duże ilości sodu, takich produktów lepiej unikać.

Panierka panko dostępna jest też w sklepach internetowych. Opakowanie możecie zamówić prosto do swojej kuchni. Warto jednak nie kupować bardzo dużej ilości panierki na raz, w końcu do panierowania nie zużywamy jej aż tak wiele. Panierka panko cena – ile zapłacimy za panierkę w sklepie? Ceny są różne, ale średnio za kilogram panko zapłacimy około 20 zł.

Panierka panko – przepis

Inną opcją jest zrobienie panko w domu. Aby ją przygotować potrzebujemy tylko jasnego, pszennego pieczywa, np. bułki wrocławskiej czy paryskiej bagietki. W Stanach Zjednoczonych do panko wykorzystuje się często chleb tostowy – śmiało, eksperymentujcie!

Wystarczy rozdrobnić miąższ na niezbyt małe fragmenty (możecie zrobić to rękami lub wrzucić pieczywo do robota kuchennego i rozdrobnić w ten sposób), przypominające płatki i wysuszyć w piekarniku w temperaturze 150 stopni. Ważne jest, aby nie dopuścić do zarumienienia, ponieważ wtedy podczas smażenia panko może nabierać gorzkiego posmaku. Panko można również przygotować na bazie chleba bezglutenowego. Panierka panko to świetny produkt w kuchni wegetariańskiej, ale i mięsożercy chętnie po nią sięgną.