Jednocześnie bułka tarta znajduje wiele zastosowań w kuchni - podaje się ją z fasolką szparagową, z kalafiorem, obtacza w niej kotlety czy robi z niej panierkę do ryby. Przygotowuje się ją z suchej bułki, ale w jaki sposób? 

Bułka tarta w kuchni

Przygotowuje się ją z czerstwego pieczywa - ale okazuje się, że nie tylko! Jeśli pieczywo nie jest jeszcze zeschłe, również można przygotować z niego bułkę tartą na panierkę czy dodatek do dania. Po prostu wcześniej musi zostać wysuszone - na przykład w piekarniku. Warto naszykować ten element samodzielnie, ponieważ ludzie marnują niestety ogromne ilości jedzenia. Z części rzeczy i tak nie można by nic zrobić - jeśli ich nie zjemy w odpowiednim czasie, nie nadają się już do spożycia. Tym bardziej zatem warto zapobiegać marnowaniu tej części żywności, która może jeszcze zostać wykorzystana w inny sposób. 

Do czego pasuje bułka tarta?

Bułka tarta pasuje zaś do wielu rzeczy. Jej najpopularniejsze zastosowanie to panierka na kotlety, ryby czy warzywa. Może jednak również posłużyć na przykład do zagęszczania potraw - między innymi mięsa mielonego. Co ciekawe, może być też wykorzystana do przygotowywania deserów. Można ją połączyć z roztopionym masłem i cukrem pudrem lub czekoladą, przygotowując spód do ciast - zarówno tych, które trzeba piec, jak i tych bez pieczenia. Jeśli więc zabraknie nam biszkoptów czy nie mamy czasu na upieczenie biszkoptowych spodów, możemy skorzystać właśnie z bułki tartej. Możemy nią także posypać natłuszczoną blaszkę czy naczynie żaroodporne, nim umieścimy w nim ciasto czy zapiekankę. Bułkę tartą możemy również wymieszać z przyprawami, tworząc na przykład pikantną posypkę do dań, przypominającą kruszonkę nakładaną na wierzch ciasta. 

Jak zrobić bułkę tartą? Podstawowy przepis

Jak zrobić bułkę tartą? Można do tego wykorzystać nie tylko bułki, ale też chleb. Bułkę tartą - wbrew temu, co sugeruje nazwa - można przygotować z każdego czerstwego pieczywa, a nawet z pieczywa świeżego, choć czerstwe nadaje się do tego dużo lepiej. Według podstawowego przepisu czerstwe pieczywo musimy pokroić na mniejsze kawałki, a następnie zmiksować je w malakserze, zgnieść wałkiem lub zmielić w maszynce do mielenia. To pozwoli uzyskać bułkę tartą bardzo szybko. Jeśli pieczywo nie jest wystarczająco suche, można pozostawić je jeszcze do wysuszenia lub wysuszyć je w piekarniku (to szybka opcja, jeśli bułka tarta jest nam prędko potrzebna). Możemy też po prostu zetrzeć czerstwe pieczywo na tarce. 

Jak zrobić bułkę tartą do fasolki?

Fasolka szparagowa zdecydowanie najlepiej smakuje podana z podsmażoną bułką tartą. To danie, które wielu osobom kojarzy się nierozerwalnie z wakacjami. Powinna być podawana z masełkiem. Jest to jednocześnie danie niezwykle proste, które przygotujemy szybko i sprawnie. Najlepsza jest żółta fasolka szparagowa, której końcówki warto odciąć po jej umyciu. Nie jest to wcale konieczne, ale zalecane. Jeśli końcówki fasolki pozostaną, trzeba ją umyć wyjątkowo dokładnie - na przykład w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej. Żeby przyspieszyć proces obcinania końcówek, zamiast robić to pojedynczo, warto ułożyć kilka strączków obok siebie i obciąć je za jednym pociągnięciem noża. Przyda się do tego dłuższy nóż. 
Jak zrobić bułkę tartą do fasolki? Najlepiej dodać ją w czasie jej smażenia. Kolejne kroki wyglądają następująco:

  • Fasolkę szparagową dokładnie myjemy, a następnie odcinamy z każdego strączka końcówki. Następnie gotujemy ją w lekko osolonej wodzie aż do momentu gdy będzie już miękka. 
  • Na patelni musimy rozpuścić masło i po uprzednim odcedzeniu umieścić na niej fasolkę szparagową. 
  • Fasolkę powinniśmy przyprawić do smaku i delikatnie poddusić. 
  • Bułkę tartą trzeba wsypać na patelnię, wymieszać z masłem i z fasolką. Całość należy smażyć aż do momentu gdy bułka przyrumieni się i ładnie otoczy fasolkę. 
  • Warto wiedzieć, że fasolkę oczywiście możemy też po ugotowaniu wyjąć na talerz i jedynie polać bułką tartą wymieszaną na patelni z rozpuszczonym masłem. Jakie proporcje zastosować? Na pół kostki masła najlepiej zużyć pół szklanki bułki tartej. 

Jak zrobić bułkę tartą do kalafiora?

Kalafior to bardzo zdrowe warzywo - jest odmianą kapusty warzywnej. Z uwagi na ciekawy smak i mnóstwo cennych wartości odżywczych, kalafior powinien często gościć na naszych stołach. Nie wszyscy wiedzą, że może być zjadany na surowo - wolimy go jednak raczej w gotowanej czy smażonej wersji. Kalafior podawany z bułką tartą smakuje wybornie. Jak takie połączenie poprawnie przygotować?

  • Z kalafiora odkrawamy liście i dokładnie go myjemy. Następnie gotujemy pod przykryciem w lekko osolonej wodzie. Warzywo gotujemy do miękkości - nie warto przesadzać, aby kalafior się nie rozpadł. 
  • W tym czasie na patelni rozgrzewamy masło, a gdy już się rozpuści, wsypujemy do niego bułkę tartą. 
  • Kalafior odcedzamy i nakładamy na talerze. Systematycznie mieszamy też bułkę tartą i masło, by nic się nie przypaliło. 
  • Gdy bułka nabierze złocistego koloru, polewamy mieszanką przygotowany kalafior. 
  • Żeby całość była jeszcze smaczniejsza, kalafiora oblanego bułką tartą z masełkiem warto oprószyć jeszcze posiekanym koperkiem. Doda to potrawie wyjątkowego smaku!

Jak zrobić zasmażkę z bułki tartej?

To bardzo proste! Przygotowujemy ją z masłem na patelni. Masełko rozgrzewamy na niej (lub w rondelku) i gdy już się rozpuści, wsypujemy do niego bułkę tartą. Możemy użyć tej ze sklepu lub tej przygotowanej przez nas samodzielnie - na przykład startej na tarce. Całość mieszamy intensywnie, aby nic nie przywarło. Zasmażka jest gotowa, kiedy bułka tarta połączy się w nieco większe grudki i ładnie się zarumieni. Zasmażkę możemy też przyprawiać wedle woli - solą, pieprzem, ale też na przykład bazylią czy ziołami prowansalskimi. 
Taką zasmażkę z bułki tartej można dodawać do wielu potraw. Można nią polać między innymi opisane wyżej fasolkę szparagową czy kalafior, ale też brokuły. Zasmażkę możemy też przygotować na słodko. W takim wypadku dodajemy do rozgrzanego masła odrobinę cukru, a następnie wsypujemy na patelnię bułkę tartą. Zasmażka na słodko może służyć między innymi do polania kopytek.