Niedowiarkom udowadniamy poniższymi poradami, że warzywa z rosołu wcale nie muszą wylądować w koszu. Istnieje wiele pysznych i prostych pomysłów na ich wykorzystanie. Wystarczy kilka podstawowych składników, by wyczarować przekąskę, a nawet obiad z tego, co zostało.

Jak wykorzystać warzywa z rosołu?

Warzywa z rosołu można wykorzystać na wiele sposobów. Jednym z nich są pyszne kotleciki. Można je upiec w piekarniku lub usmażyć w chrupiącej panierce. Podane z frytkami i sosem czosnkowym czy pomidorowym będą dobrą opcją na szybki obiad. Z warzyw również można zrobić zdrowe frytki. Wystarczy obtoczyć je w oliwie i przyprawach następnego dnia i włożyć do piekarnika na kilka minut. Będą nieco inne w smaku niż klasyczne frytki (bo wcześniej zostały ugotowane, a nie zblanszowane), ale takie pieczone warzywa, które złapią chrupkość w 200 stopniach C też są pyszne. Inna alternatywa na obiad z warzyw z rosołu to wegetariańskie burgery. Z warzyw wystarczy zrobić pulpę, z której przyrządza się warzywne kotleciki, a następnie smaży i podaje z zarumienioną bułką i ulubionymi dodatkami. Warzywa z rosołu można również dodać do farszu do krokietów czy pierogów. Aby równomiernie połączyć różne wielkości marchewki z pietruszką i selerem, czasem również liśćmi kapusty, przyda się maszynka do mielenia mięsa z dobrymi sitkami.

Co zrobić z gotowanych warzyw?

Co zrobić z warzywami z rosołu, jeśli nie masz zbyt wiele czasu? Najlepiej postaw na proste i szybkie przekąski. Wśród nich pod względem popularności zdecydowanie króluje sałatka jarzynowa. Wystarczy pokroić warzywa w kostkę, doprawić i wymieszać z majonezem. Każdy wie, jak wiele przygotowań wymaga nawet zwykłe spotkanie ze znajomymi, jeśli chcemy zaserwować im dobre jedzenie. Dlatego zamiast robienia ogromnych zakupów warto wykorzystać to, co mamy w lodówce. To spora oszczędność pieniędzy, ale także czasu. Warzywa z rosołu świetnie sprawdzają się do różnego rodzaju past kanapkowych do chleba, np. z dodatkiem podsmażonej cebuli i pomidorów. Taka pasta to świetny sposób na szybkie śniadanie, kolację czy przekąskę. Warzywa z rosołu można także dodać do wegetariańskich babeczek, które będą pyszną imprezową przystawką. Inną świetną opcją na różnego rodzaju święta i imprezy jest oczywiście pasztet, tym razem w wersji wegetariańskiej. Warzywa z rosołu są idealne do jego przyrządzenia. Oczywiście można dodać je również do klasycznego mięsnego pasztetu. 

Warzywa z rosołu - przepisy w pigułce

Co zrobić z warzywami z rosołu, by dać im drugie życie pod pyszną postacią? Można je zblendować z pomidorami z puszki, ziołami i śmietanką i tak przyrządzony sos podać w towarzystwie ryżu lub makaronu. Włoszczyzna wyjęta z rosołu może dostać drugie życie w innej zupie. Można dodać ją do pomidorówki lub zupy krem. Warzywa z rosołu będą pasować także do różnego rodzaju zapiekanek, np. z mięsem mielonym i makaronem. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić sporo czasu. Nie trzeba bowiem czekać, aż warzywa staną się miękkie, wystarczy zapiec je z usmażonym mięsem i ugotowanym makaronem. Takie połączenie to ekspresowy, prosty i pyszny obiad. Warzywa z rosołu możesz dodać także do gulaszu. 

Kurczak i warzywa z rosołu - to jest hit!

Po zagotowaniu rosołu pozostają nie tylko warzywa, ale również mięso z kurczaka. Podobnie jak warzywa - warto je wykorzystać. Wiele osób decyduje się zapiec udka w piekarniku i podać do drugiego dania w towarzystwie ziemniaków i surówki. To świetny sposób, by nie marnować jedzenia, jednak nie jest on jedyny. Co jeszcze można zrobić z warzywami i mięsem z rosołu? Możesz wykorzystać je do przygotowania galarety. To bardzo zdrowa przystawka, będąca bogatym źródłem witamin i kolagenu, która sprawdzi się na rodzinnych imprezach. Mięso z rosołu, tak jak warzywa można wykorzystać do zrobienia wspomnianego już pasztetu drobiowego. Kurczak świetnie sprawdzi się również do drobiowej pasty kanapkowej. Wystarczy połączyć drobno posiekane chude mięso z pieprzem, szczypiorkiem i majonezem. Mięso z rosołu można wykorzystać  do zrobienia kotletów mielonych. Oczywiście warto dodać do nich również wyciągnięte z wywaru warzywa lub po prostu zrobić z nich sos. Innym rozwiązaniem dla wielbicieli mięs jest aromatyczna pieczeń z mięsa drobiowego. Z kurczaka z rosołu równie można przyrządzić farsz do krokietów, pierogów czy uszek. Świetnym sposobem na jego wykorzystanie są łazanki z mięsem i kapustą. Kolejna propozycja to pyzy lub kartacze z mięsnym farszem, okraszone aromatyczną cebulką. Kurczak i warzywa możesz wykorzystać do ślimaczków z ciasta francuskiego, które idealnie sprawdzą się w roli imprezowej przystawki. Można podawać je w towarzystwie ulubionego sosu lub solo.

To, co zostaje po ugotowaniu rosołu jest świetnym materiałem na kolejny obiad lub przystawkę. Zdecydowanie nie warto wyrzucać warzyw czy mięsa - lepiej dobrze je wykorzystać, przyrządzając smaczną sałatkę, pasztet czy ulubione pierogi.