Zupy wigilijne

zupy wigilijne

Zupy wigilijne są serwowane w większości polskich domów. To już tradycja, że podczas Wigilii na stole pojawia się zupa. Zupy wigilijne ze względu na postny charakter wieczerzy przyrządzane są na wywarze warzywnym lub po prostu na wodzie i maśle. Zupy wigilijne najlepiej przyrządzić dzień lub dwa wcześniej, by smaki zdążyły się przegryźć. Zupy wigilijne serwuje się z różnymi dodatkami. Najpopularniejsze są z pewnością uszka do czerwonego barszczu czy łazanki do zupy grzybowej. W wielu domach jednak podaje się zupy wigilijne z puree ziemniaczanym lub czyste, do popicia innych wigilijnych specjałów. Sprawdźcie nasze przepisy na zupy - są niezawodne!

Zupy wigilijne - nie tylko barszcz i grzybowa

Zupy wigilijne najczęściej kojarzą nam się z barszczem czerwonym i zupą grzybową. Barszcz czerwony tradycyjnie przygotowujemy na zakwasie. Warto nastawić go nieco wcześniej, żeby smakował odpowiednio. Podajemy z uszkami, pamiętając, że w farszu nie może być mięsa, a jedynie kapusta i grzyby. Drugi klasyk, czyli zupa grzybowa jest nieco prostsza w przygotowaniu, ale wymaga dużej ilości grzybów. Użyjmy zarówno prawdziwków, jak i podgrzybków, im więcej rodzajów grzybów tym lepiej!

W wielu regionach Polski je się zupełnie inne zupy wigilijne. Przykładowo, na Śląsku popularna jest moczka, czyli słodka zupa piernikowa, a na Podhalu zjemy kwaśnicę. Częstym wyborem jest też zupa rybna, przygotowywana z dodatkiem karpia. Zupy wigilijne mogą być więc naprawdę bardzo różne.  

Redakcja poleca

REKLAMA