Ryby w occie

Ocena:

3.92 (372)

  • 45 min.
  • dla 4 osób
  • łatwy

Ryby w occie to pyszna przystawka lub pomysł na kolację. Świetnie sprawdzą się także jako imprezowa przekąska. Cały smak dania gwarantuje zalewa octowa do ryb, dlatego warto zrobić ją według sprawdzonego przepisu. Kluczem do sukcesu jest duża ilość przypraw i odpowiedni balans octu, cukru i soli. Zobaczcie, jak zrobić smażone ryby w occie.

Składniki:

  • filety rybne  1 kg

  • woda  1.5 l

  • ocet  250 ml

  • cukier  80 g

  • sól  30 g

  • ziele angielskie  4 szt.

  • liść laurowy  3 szt.

  • pieprz  6 szt.

  • mąka  200 g

  • olej  20 ml

  • cebula  2 szt.

Ryby w occie - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Przygotowanie ryby: przyprawiamy solą oraz pieprzem do smaku, obtaczamy w mące. Następnie smażymy na oleju na złoty kolor, ok. 5 minut z każdej strony, w zależności od rodzaju ryby i jej wielkości (w przypadku dzwonka czas będzie wynosił ok. 7 minut). Usmażoną rybę odkładamy na talerz do wystudzenia.

    smazenie-ryby
  • Krok 2:

    Zalewa octowa: cebulę obieramy, kroimy w cienkie piórka, wrzucamy do garnka. Następnie przygotowujemy zalewę z wody, octu, cukru, soli oraz liści laurowych, ziela angielskiego i pieprzu. Wszystko razem gotujemy na małym ogniu przez około 10 minut, aż cebula stanie się miękka.

    zalewa
  • Krok 3:

    Układanie: usmażoną rybę układamy w naczyniu żaroodpornym lub wkładamy do słoików i zalewamy przestudzoną marynatą, tak aby przykryła ona całą rybę. Wszystko przykrywamy i odstawiamy na co najmniej dobę do lodówki.

    ryba w occie

Porady

  • Ocet do ryby w marynacie można zastąpić octem jabłkowym z dodatkiem soku z cytryny.
  • Do ryby w occie można dodawać różne dodatki: rodzynki, żurawinę, suszone śliwki.
  • Ciekawą propozycją będzie marynata bazująca na przyprawie piernikowej, najlepiej wykonanej w domu. To będzie świetne danie na świąteczny stół.
  • Ryby w occie można marynować w zamykanym naczyniu lub w eleganckich słoiczkach, w których można je podawać.
  • W wersji fit zamiast smażyć rybę możemy ją upiec w piekarniku lub udusić na parze.
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Ryby w occie

Ryby w zalewach to przekąska, która przez niektórych jest doskonale znana i lubiana, a dla innych osób jest to zupełna nowość, o której nigdy nie słyszeli. Warto jednak ten przepis wypróbować, zwłaszcza jeśli lubimy nieco ostrzejsze smaki. Ta przekąska na zimno z pewnością przypadnie nam do gustu i często będzie gościć na naszych stołach.

 

Jaka ryba najlepsza w occie?

Ryba smażona w zalewie octowej może być ciekawą propozycją na urozmaicenie sobie kolacji, ale świetnie sprawdzi się też jako danie podawane na wszelkiego typu imprezach i spotkaniach ze znajomymi. Tak naprawdę mamy bardzo dużą dowolność, jeśli chodzi o to, jaką rybę wykorzystamy. Część osób preferuje ryby mniejsze, które można marynować w całości, takie jak chociażby płotki. Inni wolą natomiast użyć szczupaka, karpia, sandacza, dorsza czy nawet łososia albo tuńczyka. Wówczas jednak rybę trzeba podzielić na filety lub dzwonka.

Jak zatem widać mamy bardzo duże pole do popisu. Możemy wybrać taką rybę, która najbardziej nam smakuje lub po prostu taką, która jest akurat dostępna.

 

Jak zrobić ryby smażone w occie?

Ryba w occie nie jest szczególnie skomplikowanym daniem, więc nie musimy się martwić, jeśli nigdy nie przygotowywaliśmy podobnej przekąski. Z pewnością poradzą sobie z tym nawet zupełni amatorzy. W większości przepisów znajdziemy informację, iż przyprawioną solą i pieprzem lub innymi ulubionymi przyprawami rybę należy obtoczyć w mące i usmażyć na oleju na złoty kolor.

Inną opcją jest ryba opiekana w zalewie octowej. Dopiero tak przygotowane filety lub dzwonka należy zalać wcześniej przygotowaną zalewą. Co bardzo ważne, danie to należy odstawić w chłodne miejsce na co najmniej dobę, a najlepiej nawet na 2–3 dni, żeby ryba wchłonęła marynatę i tym samym, by nabrała intensywniejszego smaku.

 

Jak zrobić rybę w occie w słoiku?

Ryba w zalewie octowej do słoika to świetny pomysł na przekąskę i kolację, którą przygotujemy dzień lub dwa wcześniej, ale dla wielu osób prawdziwym smakołykiem jest też ryba w zalewie octowej do słoika. W tym przypadku kawałki ryby prosto z patelni umieszcza się w wyparzonych wcześniej słoikach i zalewa się je wrzącą zalewą. Następnie słoiki należy mocno zakręcić i ułożyć je pod kocem, czekając aż wystygną. Trzeba jedynie pamiętać o tym, aby dobrze zakręcić słoiki, tak by zakrętka była wklęśnięta, gdyż mamy wówczas pewność, iż ryba się po prostu nie zepsuje.

 

Jakie przyprawy do ryby w occie?

Ryba w occie jest dość łatwa w przygotowaniu, ale należy pamiętać, że jej sekret tkwi przede wszystkim w samej zalewie oraz znajdujących się w niej przyprawach. A zatem jak zrobić zalewę octową do ryb, aby nadać im doskonały, intensywny smak? Oczywiście jej najważniejszym składnikiem jest ocet w dość dużych ilościach. W zależności od przepisu, z którego korzystamy może być to od pół do nawet dwóch szklanek octu. Oprócz tego w każdej zalewie znajduje się też oczywiście woda oraz cukier i bardzo często również cebula pokrojona w pióra lub talarki. Jeśli natomiast chodzi o same przyprawy jest to przede wszystkim sól, liście laurowe oraz ziele angielskie, a w niektórych przepisach pojawia się dodatkowo gorczyca.

 

Ryby w occie: ile mogą stać?

Zalewa octowa do ryb nadaje im bardzo intensywnego smaku, ale też w pewnym sensie je konserwuje. W związku z tym, że danie to najlepiej smakuje 2–3 dni po jego przygotowaniu, może ono spokojnie wytrzymać w naszej lodówce dobre kilka dni. Jeśli natomiast chodzi o rybę w zalewie octowej w słoiku to w tym przypadku mamy zdecydowanie większe pole do popisu. Dobrze dokręcone zakrętki dają nam gwarancję, że taki przysmak będzie nadawał się do spożycia przez kolejnych kilka miesięcy. Możemy zatem w dowolnym momencie wykorzystać taką gotową przekąskę. Należy jedynie pamiętać o tym, by słoiki były cały czas przechowywane w chłodnym i zacienionym miejscu.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne