Kanie w occie (podsmażane)

Kanie w occie, inaczej czubajki, to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych podgrzybków i kurek. Przed zamarynowaniem są obtaczane w panierce i podsmażane. To też świetny sposób na kuchnię zero waste, jeśli zostaną nam smażone grzyby z obiadu, wystarczy przygotować do nich zalewę. Świetnie sprawdzą się jako dodatek do domowych wędlin, dań obiadowych i jako składnik sałatek. Podpowiadamy, jak zrobić kanie w zalewie octowej.

dodany przez: Kulinarna Ania

przetwory grzyby marynowane

Czas przygotowania:
2godz. 0min.
Dla ilu osób:
dla 10 osób
Poziom trudności: średni
Ocena:

(średnia 4.11 z 224 głosów)

Kanie w occie (podsmażane) - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • 1.

    Przygotowanie grzybów: kanie dokładnie czyścimy z piasku i pozostałości ściółki leśnej. Płuczemy i osuszamy. Duże kapelusze kroimy na pół albo na cztery części.

  • 2.

    Zalewa octowa: mąkę mieszamy z 1 łyżką soli i 1 łyżką mielonego pieprzu. W garnku gotujemy wodę, dodajemy ocet spirytusowy 10% i wszystkie przyprawy (ziele angielskie, liść laurowy, gorczycę białą, łyżeczkę soli, goździki, 4 czubate łyżki cukru i pieprz ziarnisty). Gotujemy 10–15 minut.

  • 3.

    Cebula: obieramy ją, kroimy w półplasterki i blanszujemy. 

  • 4.

    Smażenie: grzyby delikatnie panierujemy w mące z obu stron. Smażyć na rozgrzanym oleju na złoto. Pozostawiamy do ostygnięcia.

  • 5.

    Układanie w słoikach: na dno słoika wlewamy trochę przygotowanej wcześniej zalewy. Układać na przemian kanie wraz z cebulą. Warto pamiętać, by zalewę dolewać stopniowo.

  • 6.

    Maceracja: kanie w occie zakręcamy i odstawiamy na 2–3 dni do lodówki.

Porady

  • Kanie w occie można zapasteryzować, jeśli chcemy mieć je na zimę.
  • W taki sam sposób można przygotować również inne grzyby blaszkowe, np.: boczniaki. Ważne, żeby miały spore kapelusze.
  • Kanie w occie można przygotować również bez dodatku cukru, zalewa wtedy będzie kwaśniejsza. Możemy go również zastąpić odrobiną miodu lub innym słodzikiem.
  • Dodatkowo do zalewy można dodać ząbki czosnku, pokrojone w plasterki.
  • Jeśli lubimy kanie w occie, ale wolimy mniej kwaśne przetwory, to polecamy przygotować zalewę z 6% octu lub z jabłkowego.

Notka redakcyjna

Kanie w zalewie octowej – bez panierki

Jeżeli chcemy ograniczyć kalorie, to kania bez panierki również będzie rarytasem. Wystarczy namoczyć ją w wodzie lub w mleku, by kapelusze otworzyły się całkowicie i można smażyć ją na rozgrzanej patelni z olejem. Tak przygotowany przepis na kanie lubi być doprawiony świeżo zmielonym pieprzem oraz łyżką masła klarowanego.

 

Kanie – przepis na aromatyczne grzyby

Kanie świetnie smakują, gdy usmażymy je podobnie jak kotlety schabowe. Wtedy potrzebujemy mąki, jajka i bułki tartej. Do bułki  można dosypać takie przyprawy jak tymianek, majeranek, rozmaryn i świeżo zmielony pieprz. Takie dodatki podkreślają smak. Warto wiedzieć, że grzyby w panierce to danie, które "oszuka" nawet miłośników mięsnych smaków. Konsystencja kani jest mięsista i posiada sporą ilość umami – określanego mięsnym smakiem.


Co zrobić z kani na zimę?

Kanie to nie tylko przepis w wersji smażonej. Takie grzyby warto wykorzystywać w formie proszku grzybowego. W ten sposób wzbogacą przepis na zupę grzybową, nadadzą smaku sosom pieczeniowym albo wzmocnią smak panierek. Aby kanie mogły urozmaicić nie jeden przepis, to warto je wcześniej dokładnie wysuszyć. Można zrobić to w piekarniku albo w suszarce do warzyw. Następnie kanie warto rozkruszyć i włożyć do stojącego blendera, który rozdrobni grzyby na drobny proszek.

Dodaj do książki kucharskiej
Udostępnij Udostępnij

Komentarze

Podobne przepisy