Jagody na zimę

Ocena:

4.53 (196)

  • 30 min.
  • dla 4 osób
  • łatwy

Jagody na zimę to świetny sposób na zachowanie smaków lata na dłużej. Ich przygotowanie nie jest skomplikowane – potrzeba do niego jedynie dwóch składników. Dodatkowo całość zajmuje jedynie kilka chwil. Zapasteryzowane owoce fantastycznie sprawdzą się jako dodatek do rozmaitych ciast i deserów. To jednak nie jedyne ich zastosowanie! Sprawdźcie, do czego jeszcze możecie ich użyć.

Składniki:

  • jagody  9 l

  • cukier  4 kg

Jagody na zimę - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Przygotowanie owoców: Jagody dokładnie przebieramy, płuczemy na sitku i odkładamy osuszenia. Następnie przekładamy je do dużej miski, zasypujemy cukrem i zostawiamy na około 2–3 godziny, by puściły sok.

  • Krok 2:

    Jagody na zimę: Gdy owoce puszczą już sok, przekładamy je do słoików, zamykamy i przekładamy do piekarnika nagrzanego do 130°C. Pasteryzujemy je przez około 20–30 minut (w zależności od wielkości słoika). Po tym czasie ostrożnie je wyjmujemy. Gotowe słoiki ustawiamy do góry dnem i pozostawiamy do wystygnięcia. 

Porady

  • By jagody na zimę nie spleśniały, należy przekładać je do czystych i szczelnie zamykanych słoików. Przed przygotowaniem owoców, polecamy dodatkowo wyparzyć zarówno same słoiki, jak i ich nakrętki. 
  • Zastanawiacie się, jak przechowywać jagody na zimę? Słoiki najlepiej umieścić w zacienionym i chłodnym miejscu – idealnie sprawdzi się w tym celu piwnica. Jeżeli jednak, nie możecie z niej skorzystać, możecie trzymać gotowe przetwory w zamykanej, kuchennej szafce (dobrze była ona również oddalona od piekarnika).
  • Jagody do słoików należy dokładnie przebrać, by nie znalazły się wśród nich nieświeże czy nadpleśniałe owoce. 
  • Jagody w słoiku na zimę można także pasteryzować w garnku. Układając je należy uważać, by wzajemnie się nie dotykały – w przeciwnym razie mogą się potłuc. Następie trzeba zalać letnią wodą do około 2/3 ich wysokości. Gdy woda zacznie wrzeć, zmniejszamy moc palnika i kontynuujemy gotowanie przez około 20 minut. Po wyjęciu z garnka, słoiki układamy wieczkiem do dołu. Gotowe!
  • Przekładając jagody do słoika polecamy zostawić około 2–3 cm wolnego miejsca (od jego wierzchu).
  • Do przygotowania jagód z cukrem można użyć również cukru trzcinowego. 
  • Przed przełożeniem jagód w słoikach na zimę do spiżarni, polecamy sprawdzić, czy są one szczelnie zamknięte. Jeżeli wieczko słoika jest wypukłe, należy je przełożyć do innego naczynia i powtórzyć proces pasteryzacji.  
  • Jeśli planujecie podarować jagody w słoiku bliskim, możecie w prosty sposób je udekorować. Wystarczy przykryć wieczko ozdobnym kapturkiem (wykonanym z materiału lub koronki), a następnie całość przewiązać ciasno wstążką lub jutowym sznurkiem. 
  • Za przygotowanie przetworów z jagód leśnych polecamy zabrać się w lipcu, kiedy to owoce są najsmaczniejsze i najłatwiej dostępne.
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Jagody na zimę – do czego można je wykorzystać? 

Sezon na jagody jest zdecydowanie za krótki! Te pyszne, słodko–kwaśne owoce można bowiem zbierać jedynie przez dwa miesiące – czerwiec i lipiec. Warto poświecić nieco czasu, by móc cieszyć się nimi przez cały rok. Szczególnie, że przepis na jagody na zimę jest niezwykle prosty. 

Gotowe jagody w słoiku można dodawać do rozmaitych wypieków – serników, szarlotek, placków, tart czy wyrośniętych, drożdżowych jagodzianek. Świetnie podkreślą również smak domowych naleśników, gofrów czy omletów na słodko. Można dodawać je także do śniadaniowej owsianki lub jaglanki. 

Na bazie pasteryzowanych jagód można także przyrządzić smaczne knedle lub pierogi z owocami. Podane w towarzystwie śmietanki kremówki i cukru pudru smakują wprost obłędnie. W łatwy sposób można również przyrządzić z nich smaczny sos jagodowy, który idealnie komponuje się ze smakiem domowych klusek leniwych. Jagody świetnie sprawdzą się także jako baza do zdrowych i pożywnych smoothies oraz mlecznych shaeków i koktajli. 

Przetwory z jagód – inne pomysły

Jagody na zimę to prosty, ale nie jedyny sposób na zachowanie smaku leśnych owoców na dłużej. Można przygotować z nich rozmaite rodzaje przetworów. Najpopularniejszy jest oczywiście klasyczny dżem jagodowy. Jeśli lubicie bardziej niecodzienne połączenia smakowe, możecie zrobić go w wersji z rumem. Wystarczy dodać około 30 ml, do gęstniejącego dżemu, by całość smakowała wprost fantastycznie. 

Polecamy spróbować także konfitury jagodowo–malinowo–truskawkowej, która zamieni nawet najprostsze kanapki w niesamowicie smaczny posiłek. W najprostszej wersji do jej przyrządzenia potrzebne będą: truskawki (1200 g), maliny (1200 g), jagody (1200 g), cukier (2500 g) oraz żelfix (120 g). Oczyszczone owoce wystarczy doprowadzić do wrzenia, wymieszać z żelfixem i gotować przez około 30 minut na wolnym ogniu. Po tym czasie można przełożyć je do czystych słoików. 

Na bazie leśnych jagód można także wyczarować smaczny kompot na zimę. Jego przygotowanie jest niezwykle proste. Wystarczy przełożyć oczyszczone i osuszone owoce do słoików, a następnie zalać je domowym syropem cukrowym i wodą. Całość pasteryzuje się przez około 20 minut w piekarniku nagrzanym do 130°C. Gotowe!

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne