Słoiki na przetwory zawsze warto mieć w domu. W końcu domowe konfitury czy marynowane grzyby smakują o niebo lepiej niż kupne. O pomoc warto poprosić starsze pokolenie - babcie i mamy z pewnością podzielą się sprawdzonymi patentami na słodkie i słone przetwory. 

Jakie słoiki na przetwory wybrać?

Kupując słoiki warto zwrócić uwagę na kilka istotnych rzeczy. Zapewne wiele osób stwierdzi, że dostateczną ilość słoików ma już w domu - po kupnych dżemach, majonezie czy ogórkach. Nie zawsze są one jednak dobre do ponownego wykorzystania. Wynika to z faktu, że często zakrętki przestają się dokręcać, a przez to słoiki są nieszczelne. Poza tym ich różna wielkość uniemożliwia ładne poukładanie ich w kuchennych szafkach.

Zaletą zestawu słoików kupionych specjalnie z myślą o przetworach jest to, że wszystkie są dokładnie takie same - zakrętki pasują do każdego słoika, więc jeśli którąś zgubimy, nie musimy się martwić. Wybierając słoiki na przetwory zwróćmy uwagę, czy wykonane są z grubego szkła, które wytrzyma ewentualną pasteryzację. Kolejną ważną cechą słoików jest szczelność - wiele dostępnych w sklepach produktów ma dodatkową uszczelkę, która gwarantuje, że nasze przetwory się nie zepsują. 

Przeczytaj nasz poradnik: Niezbędniki do przetworów - z nimi zapełnisz spiżarnię bez trudu!

Dopasujmy również słoiki do przygotowywanych przetworów. Do ogórków przydadzą się większe, ale niezbyt szerokie słoiki, podobnie do marynowanej papryki czy pomidorów. Na marynowane grzybki i cebulki dobre będą słoiki średniej wielkości, wąskie, z których łatwo za pomocą łyżeczki wyjmiemy warzywa. Do konfitur i dżemów wykorzystajmy mniejsze słoiczki - zwróćmy uwagę, by łatwo dało się z nich wydobyć nasz smakołyk, nie mogą być zbyt obłe. Do soków z kolei użyjmy słoików smukłych i wysokich lub specjalnych butelek. Zawsze bierzmy też pod uwagę fakt, że otwarte przetwory stosunkowo szybko się psują. Przykładowo, po otwarciu przecier pomidorowy możemy przechowywać w lodówce do tygodnia - zadajmy więc sobie pytanie, ile, 500 ml czy może 1 litr, uda nam się zużyć w takim czasie. 

Postawmy na słoiki bez zdobień, gładkie. Czyszczenie słoików ze żłobieniami jest trudne, a każda pozostałość po przetworach może oznaczać, że kolejne dżemy czy marmolady się zepsują. Słoiki możemy łatwo ozdobić sami. Wystarczy nakleić na nie dostępne w sklepach naklejki z opisem, co znajduje się w środku lub zrobić papierowe "czapeczki" na zakrętki i przewiązać je kawałkiem sznurka ub wstążki.  

Zobacz też: Książki o przetworach - zrób z nimi konfitury, dżemy i powidła!

Pasteryzacja słoików 

Aby nasze przetwory się nie zepsuły musimy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim słoiki dokładnie myjemy i zaparzamy gorącą wodą przed włożeniem do nich przetworów. Od razu po ich uzupełnieniu dokładnie zakręcamy i odstawiamy w zacienione miejsce. Pamiętajmy, żeby nie wystawiać przetworów na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Nie wszystkie przetwory możemy jednak od razu odstawić. Zalewane wrzątkiem z solą ogórki kiszone nie potrzebują pasteryzacji, ale dżemy czy przeciery już tak. 

Pasteryzacja słoików może przebiegać dwoma metodami: na mokro i na sucho. Pasteryzacja na mokro oznacza krótkie gotowanie słoików w dużym garnku wypełnionym wodą. Pasteryzacja na sucho z kolei to pasteryzacja w piekarniku. Słoiki ustawiamy na blasze i krótko podgrzewamy. Sprawdźcie nasze rady: Pasteryzacja słoików - na sucho w piekarniku czy na mokro?