231213PortretyBurda-MK31996 Ewa Niepytalska foodie.by.bb

Ciasto na pierogi bez jajka

Ocena:

4.32 (209)

  • 45 min.
  • dla 6 osób
  • łatwy

Ciasto na pierogi powinno być elastyczne, a jednocześnie miękkie i delikatne. Najprostszym rozwiązaniem jest zaparzenie mąki gorącą wodą, nie ma potrzeby dodawania jajka. Wystarczą tylko 4 składniki, żeby otrzymać idealny półprodukt do tradycyjnych polskich dań. Jeśli wasza receptura nie zawsze się sprawdza, poznajcie nasz przepis na ciasto na pierogi rozpływające się w ustach. Pokazujemy, jak je zrobić krok po kroku. 

Składniki:

  • mąka pszenna  500 g

  • woda  250 ml

  • olej  50 g

  • sól  1 szczypta

Ciasto na pierogi bez jajka - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Wsypujemy do dużej miski mąkę pszenną. Najlepiej sprawdzi się typ 450, czyli mąka tortowa, typ 500, czyli mąka poznańska, lub typ 650, czyli mąka bułkowa. Dodajemy sporą szczyptę soli. Mieszamy suche składniki drewnianą łyżką. Ciasto pierogowe można wzbogacić ulubionymi przyprawami. Ciekawym pomysłem jest dosypanie kurkumy, która zmieni nieco jego kolor.  

    ciasto na pierogi - suche składniki
  • Krok 2:

    Zagotowujemy wodę i po chwili, kiedy jest jeszcze gorąca, wlewamy ją do miski. Dodajemy olej (może być rzepakowy, ale sprawdzi się też słonecznikowy lub z pestek winogron). Mieszamy składniki na początku drewnianą łyżką lub łopatką. Zaparzenie mąki gwarantuje, że powstanie idealne ciasto na pierogi – miękkie i rozpływające się w ustach. 

    ciasto na pierogi - dodawanie wody i oleju
  • Krok 3:

    Kiedy składniki ciasta przestygną, wykładamy je na stolnicę (najlepiej silikonową – nic się do niej nie przykleja i łatwo ją umyć) lub blat kuchenny podsypany mąką. Zagniatamy przez około 15 minut. Dla ułatwienia można wykorzystać mikser planetarny z odpowiednią końcówką (hakiem). Formujemy ciasto w kulę i zawijamy je w folię spożywczą. Odkładamy na 30 minut. Nie pomijajmy tego kroku, ponieważ jeśli nie „odpocznie”, będzie się kurczyć podczas rozwałkowywania.  

    ciasto na pierogi - odpoczywanie
  • Krok 4:

    Dzielimy ciasto na pierożki na trzy części (jeśli mamy pod ręką specjalny nóż-skrobkę, użyjmy go zamiast zwykłego ostrza kuchennego, które może zostawić ślady na drewnianym blacie). Dwa kawałki ciasta przykrywamy ściereczką, żeby się nie zeschły, a trzecią część rozwałkowujemy na placek o grubości około 2–3 mm. Wycinamy kółka za pomocą szklanki lub spodu maszynki do formowania pierogów. Powtarzamy czynności z pozostałym ciastem.

    ciasto na pierogi - wykrajanie
  • Krok 5:

    Nakładamy na wykrojone kółka dowolny farsz i sklejamy brzegi. Pasuje tu zarówno nadzienie wytrawne, jak i na słodko (na przykład z białym serem lub owocami). Pamiętajmy, żeby uformowane pierogi przykryć czystą ściereczką, żeby ciasto nie obeschło, zanim wrzucimy je na osolony wrzątek. 

    ciasto na pierogi - zastosowanie

Porady

  • Podany przepis na pierogi pozwoli uformować około 60 sztuk średniej wielkości. W trakcie wykrajania ciasta warto zbierać ścinki, a potem połączyć je i ponownie rozwałkować. Dzięki temu w pełni wykorzystamy składniki. 
  • Starannie sklejmy brzegi ciasta. Inaczej w trakcie gotowania do środka dostanie się woda. Możemy lekko zwilżyć krawędzie przed zamknięciem farszu. Jest mnóstwo sposobów na sklejanie pierogów. Jeśli nam się spieszy, użyjmy maszynki, a gdy zależy nam na ciekawym efekcie estetycznym, ozdóbmy krawędzie falbanką lub warkoczem.   
  • Najlepsze ciasto na pierogi nie powinno być ani zbyt cienkie, ani zbyt grube. Jeśli zbyt mocno je rozwałkowujemy, może pękać w czasie formowania i gotowania. W odwrotnej sytuacji przyćmi smak farszu. 
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Ciasto na pierogi – przechowywanie 

Surowe ciasto na pierogi bez jajka można trzymać w lodówce przez 48 godzin. Należy szczelnie zawinąć je w folią spożywczą, żeby nie wyschło. Pamiętajmy o wyjęciu go przed użyciem z wyprzedzeniem, ponieważ łatwiej będzie z nim pracować, kiedy zyska temperaturę pokojową. Warto również odpowiedzieć sobie na pytanie, czy można mrozić ciasto na pierogi. W tym przypadku także trzeba zadbać o szczelną folię lub specjalny pojemnik dostosowany do ujemnych temperatur. Ciasto wkładamy do zamrażarki, kiedy całkowicie wystygło i odpoczęło. Można przechowywać je w ten sposób przez 3 miesiące. Żeby z powrotem stało się miękkie, przełóżmy je do lodówki dzień przed planowanym lepieniem pierogów. Pamiętajmy, że nie wolno zamrażać go ponowie.   

Do czego można wykorzystać ciasto na pierogi? 

Nadmiar ciasta na pierogi możemy przeznaczyć do przygotowania innych dań. Poniżej nasze propozycje: 

  • faworki – można je formować tradycyjnie lub według następującej metody: ciasto bardzo cienko rozwałkowujemy, smarujemy olejem i oprószamy skrobią ziemniaczaną. Zwijamy w rulon. Kroimy go w kawałki o długości około 1,5 cm, spłaszczamy i delikatnie rozwałkowujemy, a następnie smażymy na głębokim tłuszczu. Oprószamy chruściki cukrem pudrem.   
  • makaron domowy (tutaj lepiej sprawdzi się ciasto na pierogi z jajkiem) – rozwałkowujemy cienkie placki o grubości około 2 mm. Następnie układamy je jeden na drugim, przesypując warstwy mąką, żeby się nie posklejały. Kroimy w cienkie nitki lub łazanki. Gotujemy w osolonym wrzątku.  
  • domowa tortilla – ciasto na pierogi można rozwałkować na cienkie placki wielkości naleśników i usmażyć na suchej patelni.  

Farsz do pierogów 

W ciasto na pierogi można zawinąć nadzienie o wielu różnych smakach. Najpopularniejsze w Polsce warianty to

Ponieważ ciasto pierogowe jest delikatne w smaku, świetnie komponuje się nie tylko z dowolnym nadzieniem, ale też różnymi dodatkami. W zależności od rodzaju farszu dobrze smakuje na przykład z okrasą ze smażonej cebulki, skwarkami ze słoniny, śmietaną lub jogurtem naturalnym.  

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne