Pierogi to typowo polskie danie uwielbiane przez dzieci i dorosłych. Smakują zarówno na słono, jak i na słodko. Można nadziewać je serem, mięsem, szpinakiem, ziemniakami i kaszą. Dobrze komponują się też z sezonowymi owocami typu: truskawki, jagody, czereśnie, a także słodkim, twarogowym farszem z rodzynkami i słodką śmietanką. Nie będziemy jednak oszukiwać - zrobienie cienkiego i elastycznego ciasta na pierogi może być dla niektórych wyzwaniem. Nie za każdym razem uda się to też doświadczonej gospodyni. Dlatego, kiedy już wyjdzie, a nam zostaną jego resztki, zamroźmy je na przyszłość.

Czy ciasto surowe na pierogi można mrozić? 

Najbardziej popularne ciasto na pierogi składa się z mąki, wody, oleju i czasem jajka. Trzeba dodać, że woda powinna być wrząca, a dodanie jajka – to ostateczność. Jego obecność sprawia bowiem, że ciasto staje się twarde. Powyższe składniki wskazują na to, że bez problemu można gotowe już i zlepione w kulę ciasto umieścić w zamrażarce. Jednak, jeśli ciasto mamy zamrozić, musi koniecznie być chłodne (czyli nie możemy wsadzić go od razu po zlepieniu). Powinno też odleżeć na stolnicy przynajmniej kwadrans, pod ściereczką. Określamy to jako „odpoczywanie” ciasta.  

Czy każde pierogi można mrozić? Niestety nie. Tradycyjne, z cienkiego, makaronowego ciasta – jak najbardziej. Jednak, jeśli są to pierogi wykonane z drożdżowego ciasta, np. włoskie panzerotti, a potem smażone w głębokim tłuszczu, nie nadają się do mrożenia. Przede wszystkim dlatego, że po wyjęciu z zamrażarki stracą właściwą sobie strukturę – a więc chrupkość i kruchość. Staną się przez to miękkie i papkowate. Trudno też będzie je sensownie odgrzać. Zarówno wsadzone do piekarnika, jak i mikrofali staną się mokrą pulpą.  

Z kolei zwykłe, drożdżowe, pieczone pierogi, możemy podobnie jak te z cienkiego, mącznego ciasta mrozić i surowe, i pieczone.

Ile może leżeć ciasto na pierogi w zamrażarce? 

Kiedy wsadzimy surowe ciasto do zamrażarki, koniecznie w odpowiednim opakowaniu (czyli np. torebce strunowej z oznaczeniem gwiazdki, która oznacza możliwość przechowywania jej w ujemnych temperaturach), może tam przebywać do 4 miesięcy. Z kolei, jeżeli zamrozimy surowe pierogi z farszem, mogą być w zamrażarce 3 miesiące, gotowane zaś z nadzieniem – np. pierogi z kaszą gryczaną i serem, tylko 4 tygodnie. Pieczone pierogi, szczególnie jeśli są z mięsem w środku, przechowujemy około 3 miesięcy.

Czy ciasto na pierogi można przechowywać w lodówce? 

Jeśli zrobimy większą ilość ciasta, a bolą nas już ręce i wolimy dokończyć lepienie następnego dnia lub po prostu - dwa dni później chcemy je zrobić z innym farszem, nie ma przeciwskazań do tego, by ciasto przeleżało do tego czasu w lodówce. Żeby nadawało się do użytku i nie obeschło, musimy owinąć je szczelnie folią spożywczą. A potem, gdy nadejdzie czas lepienia, możemy odkrawać po kawałku ciasta i rozwałkowywać je na stolnicy.  

Gdy robimy ciasto drożdżowe na pierogi, również możemy schować je do lodówki. Mamy taką możliwość, jeśli w ogóle jeszcze nie wyrastało. Zagniatamy więc ciasto, owijamy miskę folią spożywczą i zostawiamy na całą noc w lodówce. Potem wyjmujemy, ogrzewamy, czekamy aż podrośnie i możemy już lepić z niego pyszne pierożki.

Co można zrobić z ciasta na pierogi?

Większa ilość ciasta na pierogi nie oznacza, że od razu musimy je zamrażać. Możemy też zużyć je na bieżąco do zrobienia: 

  • makaronu z truskawkami lub warzywami, 
  • klusek do zupy, np. do rosołu, 
  • smażonych placków - można je zrobić, wycinając z ciasta pierogowego koła, a potem  przyrządzając je na beztłuszczowej patelni  
  • smażonych chruścików.

Jak rozmrozić ciasto na pierogi?

Jeśli chcemy rozmrozić ciasto na pierogi, umieśćmy je najpierw w lodówce. Tam na spokojnie zyska odpowiednią temperaturę do tego, by móc je później rozwałkować, nadziać farszem i ugotować. Jeśli rozmrażamy surowe pierogi - już z nadzieniem, nie musimy czekać aż odtają. Wrzucamy je po prostu na osoloną i wrzącą wodę, czekamy aż wypłyną i od tego momentu odliczamy 3 minuty. Wyławiamy za pomocą łyżki cedzakowej, polewamy bułką tartą, śmietaną, boczkiem itp. Podobnie robimy z ugotowanymi i zamrożonymi pierogami. Im jednak powinno wystarczyć 2 minuty od zagotowania, żeby były gotowe do spożycia.