Ryż do sushi - jak gotować

Smak dobrego sushi to zasługa odpowiednio dobranego ryżu. Ryż do sushi nie powinien być długoziarnisty - najlepiej wybierać ryż krótkoziarnisty, o lekko zaokrąglonym kształcie. Po ugotowaniu powinien być kleisty i dać się łatwo formować w dłoniach, nie może być rozgotowany czy zbyt twardy. Zawsze powinien być to jeden rodzaj ryżu - mieszanie odmian jest jednym z najczęstszych błędów. W Japonii wykorzystywane są specjalne garnki do gotowania ryżu. Jak ugotować ryż do sushi z klasycznym, polskim wyposażeniem kuchni? Pamiętajmy o proporcjach! Na jedną szklankę ryżu należy przygotować szklankę i 1/5 szklanki wody. Ryż do sushi należy dokładnie przepłukać (woda początkowo będzie mętna, ale po kilku chwilach przejrzysta), a następnie zalać zimną wodą i odstawić do namoczenia na 20-30 minut.a Odcedzamy na sitku, przekładamy do garnka z grubszym dnem i zalewamy odpowiednią ilością wody. Gotowanie rozpoczynamy w zimnej wodzie, pod przykryciem. Doprowadzamy do wrzenia, a następnie zmniejszamy moc palnika do minimum i gotujemy ok. 5-10 minut, aż woda całkowicie zostanie wchłonięta przez ryż. Ryżu w trakcie gotowanie nie mieszamy, najlepiej nie podnosić pokrywki. Dlatego przed ewentualnym przypaleniem ochroni nas odpowiedni garnek, szklana pokrywka i uwaga. Ryż do sushi po ugotowaniu zostawiamy pod przykryciem jeszcze na ok. 10 minut, aby miał idealną konsystencję.

Zobacz też: jak zrobić okonomiyaki

Shari, czyli jak zaprawiać ryż do sushi

Shari to zaprawiony ryż do sushi. W tym celu wykorzystujemy awase-zu tj. mieszankę octu ryżowego, drobnego cukru i soli. I tu ponownie ważne są proporcje, chociaż osoby, które regularnie przygotowują sushi w domu, mogą eksperymentować ze smakiem i wyrazistością awase-zu. Przyjmuje się, że w sytuacji, kiedy używamy jednej szklanki ryżu do sushi, zaprawę przygotowujemy z 3 łyżek octu ryżowego, 2 łyżeczek cukru i pół łyżeczki soli. Miksturę podgrzewamy, ale nie zagotowujemy - składniki mają się ze sobą połączyć. Następnie ugotowany ryż przekładamy do szerszej misy - najlepiej drewnianej lub szklanej, błędem będzie użycie miski aluminiowej, bo ryż może nabrać nieprzyjemnego smaku. Za pomocą drewnianej łopatki równomiernie rozkładamy ryż w naczyniu, a w kolejnym kroku polewamy go zaprawą, delikatnie mieszając. Niektórzy, sugerując się rytuałem sztuki przygotowania sushi, wachlują ziarna ryżu, aby miały odpowiednią temperaturę i łatwiej się formowały. Gotowy ryż do sushi przykrywamy czystą, wilgotną kuchenną ściereczką i używamy do przygotowania sushi w domu. Najlepiej smakuje ryż do sushi przygotowany na świeżo - liczy się więc precyzja i sprawność w zawijaniu sushi. Najpopularniejszy rodzaj sushi to futo maki - zawinięty w płaty nori ryż do sushi z dużą ilością dodatków. Można przygotować też uramaki - odwrotnie zwijane rolki, tak aby ryż był na wierzchu, a nori z dodatkami w środku. Często ryż obtoczony jest w jasnym lub czarnym sezamie, choć może być też przykryty kawałkiem surowej ryby. Inny popularny rodzaj sushi to nigiri - sushi o podłużnym kształcie, przykryte kawałkami ryb, skorupiaków, omletów czy warzyw.

Zobacz wideo: jak zwijać sushi

Ryż do sushi - postaw na dodatki

O tym, jak należy konsumować sushi, można poczytać w materiale Sushi dla początkujących. Jak zamawiać i jeść. W praktyce będą potrzebne nam pałeczki, ale to nie wszystko. Smak sushi - niezależnie od rodzaju rolek - podkręcą charakterystyczne dla kuchni japońskiej dodatki. Zielona pasta, wyjątkowo ostra i charakterna to wasabi. Starty korzeń japońskiego chrzanu najlepiej dawkować w małych porcjach, aby poznać swoje preferencje smakowe. Kolejny dodatek to gari - marynowany imbir do sushi. Kawałki imbiru przegryzamy pomiędzy kolejnymi rodzajami sushi. Marynowany imbir pomaga odświeżyć kubki smakowe i czerpać przyjemność z kolejnych doznań smakowych. Nie bez znaczenia są też sosy, które towarzyszą konsumpcji sushi. Pierwszy z nich to sos sojowy, który z łatwością kupimy w większości sklepów, jednak warto sprawdzać etykiety i skład produktu. Drugi to sos teriyaki - gęstszy i intensywniejszy. Polecamy przygotować domowy sos teriyaki, co wbrew pozorom nie jest takie trudne.

Zobacz też: sos ostrygowy - jak użyć go w kuchni

Zobacz: Paella - przepisy na hiszpańskie danie