Ryż to produkt spożywczy, który znaleźć można niemal w każdym domu w kuchennej szafce. To składnik gołąbków, sałatek, albo dodatek do zupy pomidorowej. Inna opcja to ryż na słodko z jabłkami i cynamonem. Z ryżu można przygotować też kotlety ryżowe, albo ulubione z dzieciństwa prażynki.

Jednak dziś mamy zupełnie inny pomysł na wykorzystanie ziaren ryżu. Przyda się nie w kuchni, tylko w innych częściach mieszkania.

Domowy odświeżacz z ziaren ryżu

Każda szafa, czy komoda z ubraniami, po pewnym czasie jest wypełniona po brzegi ubraniami. Problem pojawia się, gdy długo nienoszone rzeczy przestają ładnie pachnieć. I nawet gdy są wyprane i złożone w szafie, po założeniu maja mało przyjemną woń. Wynika to z tego, że długo leżące rzeczy w zamkniętym schowku nie maja odpowiedniej cyrkulacji powietrza, do tego dochodzi wilgoć, która po pewnym czasie nadaje rzeczom mało przyjemny zapach. W takich przypadkach najczęściej kupujemy sklepowe saszetki z ulubionym zapachem, które wieszamy w szafie, by po otwarciu drzwi powitał nas miły aromat. Niepotrzebnie. Genialny odświeżacz powietrza zrobicie z tanich ziarenek ryżu.

Możecie do tego wykorzystać stare ziarna, które już nie nadają się do jedzenia, albo nadmiar z kuchennej szafki. Wystarczy garść do każdego pomieszczenia. Problem nieprzyjemnego zapachu zostanie rozwiązany błyskawicznie. Trzeba jednak pamiętać o kilka sprawach.

Jak przygotować odświeżacz powietrza z ryżu?

Do przygotowania odświeżacza z ryżu potrzebujecie:

  • chusteczka materiałowa, lub gaza o gęstym splocie
  • ulubiony olejek zapachowy lub perfumy
  • płyn do płukania tkanin
  • ryż
  • coś do związania woreczka

Zacznijcie od odmierzenia ryżu. Jeśli chcecie od razu zrobić kilka woreczków o różnym zapachu, rozdzielcie ryż do kilku miseczek. Przygotujcie ulubione zapachy. Warto wybrać te, które stosujecie na co dzień, by nie drażniły po pewnym czasie. Do szuflady z bielizną wybierzcie delikatny zapach, a do komody z pościelą i ręcznikami, płyn do płukania tkanin.

Wsypcie po garści ryżu do miseczek. Dodajcie po 1/2 łyżeczki płynu, 10 psiknięć ulubionymi perfumami, albo 20 kropli olejku eterycznego. Dokładnie wymieszajcie ryż z dodanym płynem. Teraz weźcie chusteczkę o wymiarach 20x20, na środek nasypcie pachnący ryż i zawiążcie. Zgrabne woreczki z ulubionym zapachem włóżcie między ubrania, bieliznę, pościel i ręczniki. Kiedy poczujecie po pewnym czasie, że zapach słabnie, rozwiążcie zawiniątko i dodajcie kilka kropli wcześniejszego zapachu. Zamieszajcie ryż, ponownie zwiążcie woreczek i wstawcie do szafy.

Takie rozwiązanie jest nie tylko dużo tańsze, niż sklepowe saszetki, ale macie gwarancje, że pachną ulubionym zapachem, a nie sztucznymi mieszankami.