Julienne to sposób na uzyskanie cienkich słupków ulubionych warzyw lub „wystruganie” długich nitek np. cukinii przypominających makaron spaghetti. Obieraczka do warzyw typu julienne to cała rodzina produktów. Wśród nich spotkać można spiralizer, temperówki do warzyw lub obieraczki dekoracyjne. Najczęściej krojonymi warzywami na sposób julienne są cukinie, ziemniaki, buraki, marchewki, selery oraz pory.

Jak kroić warzywa na sposób julienne?

Szefom kuchni wystarczą warzywa i ostry nóż, a dzięki swoim umiejętnościom sami pokroją ziemniaki, na pożądany, kształt wąskich słupków. Wystarczy, że przekroimy ziemniaka na pół, następnie połówkę, przekrawamy wszerz i kolejne kawałki następnie kroimy na cienkie paski. Jednak gotowa obieraczka do warzyw julienne stanowi ułatwienie i istotnie zaoszczędzi cenny czas. A uzyskane plastry będą jednakowej wielkości.

Zobacz:   Linguine z cukiniowym spaghetti

Obieraczka do warzyw julienne - rodzaje 

Obieraczki do warzyw typu julienne można podzielić na kilka rodzajów. Najpopularniejsze obieraczki julienne występują z podłużną rączką zawierają charakterystyczne ząbki, tnące warzywa na podłużne paski. Przypominają swoim kształtem obieraczki do ziemniaków. Wśród nich występują gadżety o kwadratowym kształcie. Posiadają one część służącą do wydłubywania ziemniaczanych oczek. Kolejnym rodzajem są spiralizery, które obierają warzywa na charakterystyczny kształt przypominający fantazyjny makaron. Trzecim rodzajem są temperówki (strugaczki) do warzyw, które działają na podobnej zasadzie jaką znamy z lat szkolnych, tylko z cukinią w roli głównej.

Obieraczka do warzyw - obrotowy krajacz julienne

Obrotowy krajacz julienne to obieraczka posiadająca możliwość zmiany ustawienia ostrza i ząbków. Mogą w zależności od potrzeb być w poziomie i w pionie. W obrotowej obieraczce julienne wystarczy zmienić ustawienie pomarańczowego półkola. Poza możliwością pokrojenia warzyw na zapałkę, obieraczka posłuży jako zester, czyli zdejmie aromatyczną skórkę z cytryn lub obrać pomarańcze. Wykonany z tworzywa sztucznego uchwyt nie przesuwa się w dłoniach, a hak pozwoli powiesić gadżet w widocznym miejscu.

Obieraczka do warzyw - spiralizer

Najmniej przypominające dotychczasowe obieraczki julienne jest spiralizer. To urządzenie przypominające wiertło. Warzywo jest nadziewane na stelaż, a następnie zostają obierane jego warstwy, tworząc zgrabne i długie makaronowe nitki. Urządzenie doskonale sprawdzi się dla osób przemycających więcej warzyw w dziecięcej diecie albo lubiących kulinarne eksperymenty w wegetariańskim stylu. W sklepach można spotkać spiralizery elektryczne i napędzane siłą rąk. Wybór najczęściej zależy od zasobności portfela. 

Obieraczka do warzyw julienne

Najbardziej podstawowa obieraczka do warzyw julienne, która pomoże uzyskać warzywa pokrojone na zapałkę. Obieraczka julienne przypomina akcesorium służące do obierania ziemniaków, a różni się posiadaniem dodatkowych ząbków tnących na podłużne paski. Uwaga na palce! Łatwo się skaleczyć.

Kwadratowa obieraczka do warzyw julienne

Obieraczka do warzyw julienne różni się kwadratowym kształtem od swojej poprzedniczki. Obieraczka do warzyw posiada wbudowany nożyk do usuwania oczek z ziemniaków. Dzięki kwadratowemu kształtowi stabilnie utrzymuje się w dłoni. Szerokie ustawienie ostrzy sprawi, że warzywa będę równomiernie obierane.

Obieraczka do warzyw julienne to narzędzie, które zdecydowanie ułatwia pracę w kuchni. Bez względu, czy decydujemy się na elektryczny spiralizer czy obieraczkę przypominająca nożyk, to mamy otwartych więcej możliwości kulinarnych. Warto wiedzieć, że z obieraczką do warzyw julienne usmażycie nawet placki ziemniaczane.