Kiedy nie mamy pomysłu na śniadanie, omlet to najlepszy pomysł na pożywny i sycący posiłek na ciepło. Jak zrobić omlet na słodko i słono? To banalnie proste i szybkie. Zebraliśmy dla Was wszystkie triki i wskazówki, które pomogą przyrządzić idealny omlet. Zapraszamy więc do czytania, a zaraz potem do gotowania!

Jak zrobić omlet? – zacznij od jajek

Omlet to proste danie przygotowywane z jajek. Jajka są jego głównym, a często jedynym składnikiem. Zwróćmy więc uwagę, jakie jajka wybieramy. Na skorupkach lub opakowaniach znajdziemy oznaczenia od 0 do 3 informujące nas o pochodzeniu jajek, oraz od S do XL, informujące o ich rozmiarze.

Wybierając jajka kierujmy się zwłaszcza pierwszym symbolem. Jajka o numerze 3 pochodzą od kur z chowu klatkowego, co oznacza, że ptaki całe życie spędzają w zamknięciu. Jajka oznaczone 2, to jajka od kur z chowu ściółkowego. Kury mogą wychodzić z klatek do specjalnego kurnika. Z kolei jajka o symbolu 1 to jajka od kur z wolnego wybiegu. Kury mogą wychodzić na zewnątrz i swobodnie biegać po podwórku, ale nie są karmione ekologicznymi karmami. Jajka „zerówki”, czyli oznaczone liczbą 0 to jajka od kur z wolnego wybiegu, które karmione są ekologicznymi karmami.

Jajka przed użyciem dokładnie myjemy, możemy też je sparzyć. Warto wyjąć je z lodówki co najmniej godzinę przed użyciem, żeby ogrzały się do temperatury pokojowej.

Ile jajek wykorzystać do omletu? Wszystko zależy od tego, ile osób będzie go jadło. Często warto jednak przygotować cieńszy omlet dla każdego gościa niż smażyć jeden gruby i potem go dzielić. Na jedną osobę możemy użyć dwóch jajek (chyba, że jesteśmy bardzo głodni, zróbmy wtedy omlet z 3 jajek). Z kolei na dwie osoby użyjmy czterech lub sześciu jajek, w zależności od tego, z czym robimy omlet i czy to jedyne danie w naszym posiłku.

Zobacz także:  przepisy na frittatę

Jak zrobić omlet klasyczny?

Ten przepis na omlet jest najprostszy i najszybszy. Jajka rozbijamy do miseczki i roztrzepujemy. Jeśli chodzi o dodatki, dodajmy je od razu do jajek lub czekamy aż omlet znajdzie się na patelni i lekko zetnie. Ważne, żeby kawałki szynki, sera czy warzyw nie były zbyt duże, bo omlet będzie się rozpadał. Do jajek możemy też dodać odrobinę mleka lub śmietanki kremówki, wtedy nasze danie będzie miększe i bardziej aksamitne. Masę jajeczną wylewamy na patelnię i smażymy. Na czym smażyć omlet? Najlepsze będzie masło klarowane lub zwykłe. Doda omletowi maślanego, pysznego smaku. Niektórzy przewracają omlet na drugą stronę, by go dosmażyć, ale nie musimy tego robić. Kiedy zobaczymy, że środek omletu zaczyna się ścinać, składamy go na pół i podajemy na talerz. Cały czas kontrolujcie stan omletu, żeby nie ściął się za mocno! Omlet z samych jajek nazywany jest omletem francuskim.

Z czym zrobić omlet? Dodatki dobieramy do omletu wedle uznania - może być to szynka, szparagi czy żółty ser. Polecamy zwłaszcza omlet ze szpinakiem i omlet z warzywami, które oprócz porcji białka, dostarczą także dużej dawki witamin. Możemy też zrobić omlet na słodko, dodając do niego świeże owoce. Omlet najlepiej smażyć na patelni z powłoką nieprzywierającą, dzięki temu nie będziemy mieć problemu z przełożeniem go na talerz.

Jak zrobić omlet z mąką?

Znacie omlet z mąką? Ten wariant ma nieco inną, bardziej zwartą konsystencję i bardziej przypomina gruby, puszysty naleśnik. Dzięki temu, świetnie sprawdzi się na wynos lub do pokrojenia w piękne trójkąty. Można przygotować go równie łatwo i szybko, jak ten klasyczny. Jajka roztrzepujemy w miseczce i dodajemy do nich jedną lub dwie łyżki mąki, w zależności od konsystencji. Następnie omlet smażymy na patelni.

Jak zrobić omlet fit?

Omlet fit to omlet, który śmiało możemy jeść będąc na diecie. Jest to tak zwany omlet białkowy. Swoją nazwę zawdzięcza wyjątkowo dużej zawartości białka. Przygotowanie tego omletu zaczynamy od oddzielenia żółtek od białek. Białka ubijamy na sztywną pianę i dodajemy do niej niewielką ilość mąki oraz proszku do pieczenia. Powoli wlewamy żółtka i delikatnie mieszamy. Do tego zestawu warto dodać również odżywkę białkową – taki omlet jest wspaniałym posiłkiem na przykład po treningu. Omlet białkowy można podawać z owocami.

Zobacz także:  przepis na jajecznicę z pomidorami

Jak zrobić omlet biszkoptowy?

Jest nieco delikatniejszy w smaku i mniej "jajeczny" od swojego klasycznego brata. Wymaga za to ciut więcej pracy i dodatkowych składników. Omlet biszkoptowy to omlet z mąką i mlekiem. Jak zrobić omlet biszkoptowy? Przygotujmy kilka jajek, w zależności od tego, jak duży ma być omlet. Białka oddzielamy od żółtek i ubijamy na sztywną pianę. Do piany powoli, cały czas mieszając, dodajemy żółtka. Do masy wlewamy pół szklanki mleka i wsypujemy trzy łyżki mąki pszennej. Dokładnie mieszamy aż do połączenia składników. Pamiętajmy, żeby mieszać ciasto delikatnie, inaczej nie będzie puszyste. Możemy dodać do masy garść rodzynek.

Wlewamy masę na posmarowaną masłem patelnię i smażymy z jednej, a potem z drugiej strony na złoto. Możemy też, jeszcze na patelni, kiedy jedna strona omletu już się przyrumieni, za pomocą drewnianej łyżki podzielić go na małe kawałki. Uzyskamy wtedy tzw. omlet cesarski.

Jak zrobić omlet austriacki – Kaiserschmarrn?

Omlet austriacki, czyli tak zwany Kaiserchmarrn serwuje większość kawiarni i restauracji w Austrii. Będąc w tym kraju koniecznie spróbujcie oryginału! Możecie jednak również bez problemu przyrządzić go we własnej kuchni. Jak zrobić omlet cesarski? Kaiserchmarrn to nic innego jak omlet biszkoptowy. Po usmażeniu, przy pomocy widelca rwiemy omlet na mniejsze kawałki, a następnie ponownie obsmażamy na maśle. Tak przygotowany omlet najlepiej zaserwować bezpośrednio na patelni. Podajemy go szczodrze posypanego cukrem pudrem i z dodatkiem powideł śliwkowych. Jeśli lubicie korzenne smaki, posypcie omlet odrobiną cynamonu. Do omletu austriackiego często dodaje się też rodzynki.

Jak podać omlet?

Omlet podajemy od razu po usmażeniu. W przypadku klasycznego omleta środek może nie być jeszcze do końca ścięty – jeśli zwiniemy omlet, zetnie się pod wpływem ciepła już na talerzu. Ważne, żeby omlet podawać na ciepło, wtedy jest najsmaczniejszy.

Omlet najczęściej podajemy bez specjalnych dodatków. Są jednak osoby, które lubią jeść go na przykład z pieczywem. Możemy przygotować kanapkę z omletem – bagietkę przekrawamy wzdłuż na pół, do środka wkładamy pokrojony w mniejsze kawałki omlet, do tego dodajemy na przykład zgrillowane lub świeże warzywa i sos tatarski. Dobrym dodatkiem do omletu jest sałatka. Nawet najprostsza sałata z sosem vinegrette będzie w porządku. Do tego kilka pomidorków koktajlowych, plasterki zielonego ogórka i pyszne danie gotowe.

Dużo możliwości daje nam także omlet biszkoptowy. Zwykle podajemy go na słodko. Nasz gotowy omlet przekładamy na talerz, posypujemy cukrem pudrem, świeżymi owocami i dekorujemy bitą śmietaną oraz konfiturą. Pycha! Opcji jest jednak więcej. Przykładowo, świetnie sprawdzą się różnego rodzaju domowe polewy, na przykład czekoladowa czy kajmakowa. Prostym rozwiązaniem jest też podanie omletu z mascarpone i owocami. Fantastycznym pomysłem na omlet na słodko jest też omlet bananowy.