Choć przepis na jajecznicę to jedna z najprostszych receptur, od której zaczyna każdy początkujący kucharz, to wcale nie łatwo zrobić go idealnie. Czasem wystarczy chwila nieuwagi lub zbyt rzadkie mieszanie, a zamiast wilgotnych jajek otrzymujemy suche wióry. Na szczęście istnieje prosty trik na przygotowanie idealnie ściętego dania i to bez wyciągania patelni. Zobaczcie, jak to zrobić. 

Najłatwiejszy przepis na jajecznicę

Zwykle do przygotowania jajecznicy używamy patelni, jednak okazuje się, że i bez niej można wyczarować doskonałe jajeczne danie. Ostatnimi czasy internet opanowała jajecznica z mikrofali, którą robi się w mgnieniu oka i bez brudzenia stosu naczyń. Po przyrządzeniu takiego śniadania nie musimy zmywać patelni, łopatki i talerzyka, gdyż w tym wypadku gotujemy i serwujemy danie zaledwie w 1 miseczce. Zobaczcie, jak zrobić to krok po kroku i koniecznie spróbujcie tego hitu z sieci.

Jak zrobić jajecznicę w mikrofali?

Najpierw wkładamy do miseczki łyżeczkę masła i rozpuszczamy je przez kilkanaście sekund w mikrofalówce. Następnie wbijamy do naczynia jajka i doprawiamy je solą oraz pieprzem. Aby gotowe danie miało bardziej kremową konsystencję i wilgotną strukturę, można też dodać odrobinę kwaśnej śmietany. Teraz jajka roztrzepujemy widelcem jak zwykle i wstawiamy do mikrofalówki na 30 sekund. Po tym czasie wyjmujemy miseczkę, lekko mieszamy jajka i ponownie wkładamy je do urządzenia na kolejne 30 sekund. Czynność powtarzamy tak długo, aż jajecznica nabierze pożądanej konsystencji.

Na TikToku znajdziemy wiele takich przepisów, a jeden z nich opublikowano na kanale @cookanyday

@cookanyday How to make the easiest scrambled eggs in the microwave #fyp #breakfast #scrambledeggs #microwaveonly #microwaverecipes #cookanyday ♬ original sound - Music table

Co dodać do jajecznicy, aby była bardziej kremowa?

Smakosze jajecznicy dzielą się na tych, którzy wolą bardziej płynne jajka i tych, dla których apetyczniejsze są te jak najbardziej ścięte. Jeśli należycie do pierwszej grupy, możecie dodać do ściętych jajek odrobinę zimnego masła, a wtedy całość nabierze idealnie kremowej konsystencji i jeszcze lepszego smaku.