Mówi się, że jajko to jedno z najzdrowszych śniadań, dlatego wielu z nas chętnie rozpoczyna swój dzień właśnie od takiego posiłku. Smażymy je na patelni, gotujemy na twardo lub miękko, ale mało kto wie, że można je też zrobić...w szklance. Choć brzmi to dziwnie, efekt wychodzi obłędnie pyszny i świetnie się prezentuje. Zobaczcie, jak zrobić jajko w szklance, a będziecie powtarzali to śniadanie kilka razy w tygodniu.

Jajko w szklance - z czym to się je?

O co chodzi z wbijaniem jajka do wody? Okazuje się, że dzięki wbiciu jajka do szklanki z wodą możemy łatwo zrobić jajka w koszulce, czyli płynne żółtko otulone delikatnym ściętym białkiem. Zwykle robi się je w garnku, gotując w wodzie z odrobiną octu, jednak nie jest to najprostsze zadanie i często kończy się klapą. Delikatne białko lubi się bowiem rozpadać i zamiast otulić żółtko i uchronić je przed wypłynięciem, nie raz po prostu się rozlatuje na papkę i wszystko nadaje się już tylko do wyrzucenia. Nie ma więc co utrudniać sobie życia, tylko wybrać łatwiejszy sposób i przygotowywać już tylko jajko w szklance z mikrofalówki.

Jak ugotować jajko w koszulce z mikrofali?

Wystarczy wypełnić szklankę do połowy wodą i ostrożnie wbić 1 jajko tak, aby nie uszkodzić żółtka. Jeśli woda wciąż nie przykrywa jajka, to dolewamy jeszcze odrobinę. Następnie wszystko przykrywamy małym talerzykiem. Tak przygotowane naczynie wkładamy do mikrofalówki na pełną moc. Ile się robi jajko w koszulce z mikrofali? Wystarczy podgrzewać je dosłownie przez 1 minutę, a będzie idealne.

Aby zapobiec ewentualnemu pęknięciu żółtka, możemy dodatkowo delikatnie nakłuć je widelcem, już po wbiciu do szklanki i przed włożeniem do mikrofalówki. Należy jednak zachować przy tym wielką ostrożność, bo łatwo można nacisnąć zbyt mocno, a wtedy delikatna żółta kropeczka rozleje się jeszcze przed ugotowaniem.

Jajko w koszulce - z czym je podać?

Jajko ze szklanki możemy zajadać solo lub zaserwować w efektowny sposób z przeróżnymi dodatkami. Oto najlepsze i najsmaczniejsze propozycje podania:

  • na chrupiącym toście,
  • z plasterkami awokado,
  • na gotowanych szparagach,
  • z sosem holenderskim,
  • z młodymi ziemniaczkami,
  • na wierzchu croque madame,
  • na sałatce ze świeżych warzyw.