Niezależnie jednak od tego, na jaki przepis, i które konkretnie warzywo się zdecydujesz, możesz mieć pewność, że kabaczek jest niebywale zdrowy i pożywny, szczególnie po poddaniu go odpowiedniej obróbce.

Leczo z kabaczka

Będzie to doskonały pomysł zarówno dla osób jedzących mięso, jak i dla wegetarian – wszystko dlatego, że sposobów na zrobienie takiej potrawy z kabaczka, jest mnóstwo. Wersja wegetariańska będzie zawierać naturalnie o wiele więcej warzyw, natomiast do dania dla mięsożerców, możemy kombinować z różnego rodzaju mięsami; poleca się przede wszystkim kiełbasę czy chorizo. Przygotowanie takiego dania z kabaczka jest elementarnie łatwe i opiera się w dużej mierze na wymieszaniu wszystkich składników w odpowiednich proporcjach.

Dużą zaletą leczo z kabaczka, jest jego uniwersalność, ponieważ możesz tak naprawdę wykorzystać produkty, które znalazłeś w swojej lodówce, a których termin przydatności dobiega końca.

Placki z kabaczka

Prawdopodobnie nie istnieje bardziej banalny przepis na smaczne danie z kabaczka. Cebula, jajka, mąka, sól, pieprz i naturalnie nasz główny bohater, to prosta receptura, która jednak doskonale się sprawdza. Kilkanaście minut wystarczy, aby cieszyć się chrupiącymi, delikatnymi placuszkami, które z pewnością zaspokoją podniebienia nawet najbardziej wymagających smakoszy.

Stosunek jakości do ceny i czasu wykonania, jest niebywale korzystny, w związku z czym jeśli szukasz taniego dania z kabaczkiem w roli głównej, to będzie to idealny wybór. Można podawać je ze śmietaną, uprzednio przygotowanym sosem lub innymi dodatkami – możliwości jest tutaj mnóstwo, a walorów smakowych jeszcze więcej.

Zobacz też: Placki z cukinii z serem

Bigos z kabaczka

Ponownie mamy do czynienia z bardzo prostym, ale sycącym i pożywnym daniem. Bigos z kabaczka, jest łatwy w przygotowaniu, a cały przepis oparty jest na kilku warzywach, kiełbasie oraz, rzecz jasna, kabaczku. Do całości warto dodać odpowiedni zestaw przypraw – poleca się przede wszystkim oczywiście sól i pieprz, lecz także słodką i ostrą paprykę, czy majeranek. Istotny jest również koncentrat pomidorowy, choć w dużej mierze jego obecność zależy od konkretnego, wybranego przez ciebie przepisu. Wszystkie składniki kroimy i wrzucamy do garnka, a następnie czekamy, aż „dojdą do siebie”. W ten sposób powstaje danie, które zachwycić może każdego twojego gościa.

Kotlety z kabaczka

Kolejny niezwykle łatwy i przystępny przepis na wysokiej jakości danie z kabaczka. Kabaczek jest rzecz jasna podstawowym składnikiem tego przepisu… i nie potrzebujemy ich dużo więcej. Bułka tarta, jaja i trochę przypraw, to połączenie banalne, ale przy tym niezwykle skuteczne. Grunt, aby przygotowaną masę dobrze wymieszać, a następnie usmażyć w taki sposób, by kotlety były przyrumienione. Należy uważać, żeby ich środek nie był surowy, ale nie jest to trudne.

Jest to jeden z tych przepisów, w których doskonale odnajdą się również osoby mające „dwie lewe ręce” jeśli chodzi o sztukę przygotowywania posiłków. Jeśli ktoś pyta co zrobić z kabaczka, to ta potrawa będzie dobrą propozycją. Kotlety z kabaczka podawać można, chociażby z ziemniakami, czy frytkami, a także zestawem surówek – taka kombinacja jest odpowiednia jako danie główne, w trakcie rodzinnego obiadu, czy spotkania ze znajomymi.

Zapiekanka z kabaczka

Jak to w przypadku zapiekanek bywa – ile osób, tyle pomysłów na ich przyrządzenie. Z uwagi na uniwersalność tej potrawy trudno mówić o konkretnym przepisie na zapiekankę z kabaczka, jednak główna zasada jest bardzo podobna: ma być szybko, smacznie i najlepiej, jeśli w trakcie przyrządzania zapiekanki pozbędziemy się z lodówki warzyw, które powoli zaczynają mieć dosyć leżenia w niej. Warto wiedzieć, że można się zdecydować zarówno na wersję wegetariańską, jak i taką z dodatkiem mięsa.

iSTock

Najlepiej sprawdzi się tu odpowiednio rozdrobnione mięso mielone, które, po odpowiednim doprawieniu, będzie się doskonale komponować z charakterystycznym smakiem kabaczka. Sekretem wielu przepisów na zapiekankę tego rodzaju jest użycie gęstej śmietany i cebuli, lecz także odpowiedniej mieszanki przypraw. Sprawdzi się tu bazylia, majeranek, czy rozmaryn, ale także sól, pieprz i przyprawa do mięs, jeśli zamierzasz przyrządzić wersję dla mięsożerców.

Zupa z kabaczka

Przygotowanie zupy z kabaczka, jest wprawdzie nieco bardziej wymagające, niż innych opisanych w tym artykule potraw, ale efekt z pewnością wynagrodzi ci wszelkie trudności. Jak to z zupami bywa, użyć możemy wielu różnych warzyw, choć przede wszystkim będą to ziemniaki, seler, marchew i czerwona fasola. Skład może się różnić w zależności od konkretnego przepisu, ale podstawą jest oczywiście odpowiednio przygotowany kabaczek.

Kiedy zdecydujesz się na wykonanie tej receptury, musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ zupa z kabaczka wymaga stosunkowo długiej obróbki termicznej. Wymaga również wrzucania poszczególnych składników po odpowiednim czasie od zagotowania; pamiętaj, że warzywa bardzo różnie reagują na ciepło i nie możesz doprowadzić do tego, aby jedne były rozgotowane, a inne całkowicie surowe. Kiedy jednak będziesz trzymać się konkretnego przepisu, nic niespodziewanego nie powinno się wydarzyć. Zobacz: Zupa krem z cukinii

Przetwory z kabaczka

Ogromne pole do popisu zapewniają liczne pomysły na przetwory z kabaczków. Możliwości jest mnóstwo, a ogranicza cię jedynie twoja wyobraźnia i umiejętności. Najbardziej podstawową recepturą są marynowane kabaczki, których przygotowanie, jest elementarnie proste – wystarczy odpowiednio je oprawić, a następnie zalać uprzednio przygotowaną zalewą. W ten sposób będą mogły stać w piwnicy bardzo długo.

Ciekawą koncepcją będą również, chociażby kabaczki z pomidorami, które komponują się dobrze z dodatkiem oleju słonecznikowego oraz odpowiedniej ilości octu. Bez problemu znajdziesz również inny ciekawy przepis – mianowicie na kabaczka z kurkumą. Przyprawa ta bez wątpienia doskonale komponuje się z tym warzywem, nadając mu ogromnej głębi aromatu oraz smaku. Wystarczy łyżeczka kurkumy, aby zadbać o odpowiednie walory smakowe około dwóch kilogramów kabaczków. Efekt jest nie tylko niezwykle aromatyczny, lecz także przepyszny.

Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby przygotować sałatkę z kabaczka w zalewie, która będzie odpowiednia w szczególności na mroźne i nieprzyjemne zimowe wieczory. Jest to dawka witamin niezbędna dla dobrego samopoczucia w tym okresie.

Kabaczek z grilla

W sezonie wiosennym i letnim nie ma nic lepszego, niż grillowanie w gronie rodziny lub znajomych. Jeśli szukasz ciekawych dodatków do mięsa, z pewnością powinieneś zwrócić uwagę na kabaczki z grilla. Są one niezwykle łatwe w przygotowaniu, gdyż tak naprawdę wystarczy naszego delikwenta umyć, pokroić na stosunkowo cienkie plastry i doprawić wedle uznania. Trzeba dopilnować odpowiedniego poziomu przypieczenia kabaczka. Bardzo łatwo zbyt go zwęglić lub nie dopiec, ale odrobina wprawy sprawi, że nie będziesz mieć z tym większego problemu.

Istnieją też nieco bardziej skomplikowane przepisy na kabaczka z grilla, które nakazują zastosowanie odpowiedniej marynaty, w której kabaczek musi zanurkować na co najmniej trzy godziny. Jego walory smakowe są wtedy uwalnianie ze zdwojoną siłą, ale musisz liczyć się z nieco większymi komplikacjami w recepturze.

Pasztet z kabaczka

Pora na idealny rarytas dla osób, które uwielbiają pasztet, ale trochę im się już znudziła jego konwencjonalna forma. Pasztet z kabaczka, spodoba się zarówno wegetarianom, jak i osobom, które lubią cieszyć się nowymi smakami. Musisz się postarać, aby był odpowiednio doprawiony – wyrazistość jest główną cechą smaku pasztetu, zarówno wegetariańskiego, jak i mięsnego.

Ponownie trzeba zwrócić tu uwagę na fakt, że mamy do czynienia z kolejną bardzo prostą i przystępną do przygotowania potrawą. Jego przyrządzenie jest dużo łatwiejsze, niż mogłoby się wydawać, a w połączeniu ze świeżym chlebem… cóż, niebo w gębie.