W naturalnym soku

Jagody opłucz i dobrze osącz na sicie. 2/3 ilości owoców, które przeznaczyłaś na przetwory, wsyp do wyparzonych słoików (wybieraj raczej małe, 250 ml słoiki, bo takie są najbardziej poręczne), resztę zmiksuj i zagotuj. Gorące owoce nałóż na wierzch surowych. Słoiki zamknij i pasteryzuj 20 minut (od momentu zagotowania).

Zasypane cukrem

Jagody opłucz i dobrze osącz na sicie. Następnie wsyp do słoików do 2/3 wysokości i posyp cukrem (na 250 ml słoik wystarczy łyżka). Słoiki zamknij i pasteryzuj 20 minut (od momentu zagotowania).

Dżem z rumem

Jagody ((kilogram) opłucz i dobrze osącz na sicie. Dodaj cukier (250 g) i odstaw na pół godziny, Następnie smaż na wolnym ogniu, aż dżem zgęstnieje. Dodaj 1-2 łyżki rumu i wymieszaj. Gorący dżem przekładaj do wyparzonych słoików. Słoiki zamknij i pasteryzuj ok. 20 minut. Uwaga! Jagody świetnie zachowają smak i walory zdrowotne, jeśli je zamrozisz. Owoce należy opłukać, dobrze osączyć na sicie, przesypać cukrem(1-2 łyżki na kilogram owoców) i włożyć do plastikowych woreczków, a następnie do zamrażalnika.