Szalotka: właściwości i przepisy

58 przepisów

Szalotka: właściwości

Szalotka charakteryzuje się znacznie łagodniejszym smakiem niż zwykła cebula. Zapachem i wyglądem przypomina natomiast czosnek - podobnie jak on rośnie w pęczkach w formie kilku lub kilkunastu małych cebulek. Ze względu na te cechy nazywa się ją niekiedy cebuloczosnkiem.

Szalotka a cebula - czym jeszcze się różnią? Jedną z różnic jest czas przechowywania - w ciemnym i suchym miejscu szalotka przetrwa o kilka miesięcy dłużej. Inaczej wygląda także ich uprawa. Szalotka jest rośliną wieloletnią, natomiast zwykłą cebulę zbieramy po roku lub dwóch latach.

Cebula szalotka jest ceniona nie tylko za swoje walory smakowe, ale także ze względu na właściwości zdrowotne. Jest źródłem witamin A, B, C i E oraz minerałów, takich jak wapń, potas, fosfor i magnez. Należy do warzyw niskokalorycznych - w 100 g zawiera zaledwie 72 kalorie.

Z uwagi na wysoką zawartość witamin i mikroelementów szalotkę warto włączyć do codziennej diety, zwłaszcza w przypadku problemów z nadciśnieniem i nadmiarem złego cholesterolu. Regularne spożywanie tego warzywa wesprze także naszą odporność. 

Szalotka: do czego ją wykorzystać? 

Szalotka to inaczej czosnek askaloński. Wywodzi się z Bliskiego Wschodu, a do Europy dotarła w średniowieczu. Szczególnie dobrze przyjęła się w kuchni francuskiej, gdzie dodawana jest do sosów, sałatek i mięs. Najczęściej zjada się ją na surowo bądź w wersji pieczonej i gotowanej. Popularne są także szalotki marynowane.

W Polsce cebulka szalotka jest mniej popularna niż zwykła cebula, przez co osiąga wyższe ceny. W sklepach najczęściej dostępne są jej dwa rodzaje - cebula szalotka czerwona oraz złocista. Pierwsza jest zazwyczaj większa i ostrzejsza, zatem znajdzie zastosowanie w pikantnych potrawach. Szalotka złocista ma delikatniejszy smak i polecana jest w szczególności do dań na zimno. Obie odmiany świetnie nadają się do marynowania.

Szalotkę zastosować można w wielu wytrawnych potrawach, ponieważ jej smak nie zdominuje innych składników. Użycie jej zamiast zwykłej cebuli będzie także dobrym wyjściem dla osób, które nie przepadają za charakterystycznym zapachem tego warzywa.

Do czego szczególnie warto dodać szalotkę? Cebulka doskonale wzbogaci curry wegetariańskie z ciecierzycą. Razem z innymi warzywami stworzy zdrową mieszankę, której orientalnego aromatu nada pasta curry. Szalotka użyta zamiast żółtej cebuli będzie się również lepiej komponować z mlekiem kokosowym, które jest jednym z głównych składników przepisu.

Dzięki szalotkom przygotujemy także cebulowe confit z pomidorami. Ta przekąska charakteryzuje się ostrym smakiem, dlatego do jej przyrządzenia najlepiej dobrać czerwone cebulki. Potrawa podana z pieczywem sprawdzi się w roli wytrawnego śniadania.

Szalotka: czym zastąpić?

Szalotka jest na tyle wyjątkowym produktem, że jej zastąpienie może okazać się trudnym zadaniem. Użycie zwykłej cebuli nie da tego samego efektu, ponieważ jej aromat i smak jest znacznie bardziej intensywny.

Jeżeli jednak nigdzie nie możemy kupić szalotki, najlepiej w roli zamiennika sprawdzi się biała cebula, nazywana zwyczajowo cukrową. Ma łagodniejszy smak i delikatniejszy miąższ niż inne odmiany, dzięki czemu jest najbardziej zbliżona do szalotki. Najlepiej wybierać niewielkie, młode cebulki - szczególnie nadają się do marynowania lub jedzenia na surowo.

Zamiast szalotki możemy również użyć młodych liści czosnku. Ten składnik sprawdzi się zwłaszcza w daniach kuchni azjatyckiej. W zastępstwie szalotki warto sięgnąć po szczypiorek. Najlepiej użyć jego świeżych, młodych pędów.

Gdy trafimy w sklepie na szalotkę, możemy zrobić jej zapas - cebulka z powodzeniem przetrwa wiele miesięcy w zamrażarce.

Polecane przepisy