Soczewica czerwona

Soczewica czerwona: właściwości

Dania z czerwonej soczewicy często są potrawami bezmięsnymi chętnie spożywanymi przez wegetarian. Dzieje się tak dlatego, że ziarna te są bardzo wartościowym źródłem dobrze przyswajalnego białka. Nadal jest to białko niepełnowartościowe, dlatego też warto soczewicę jeść w zestawie z produktami zbożowymi.

W strączkach tych znajdziemy również sporo witamin z grupy B oraz witaminę K. Jest to również źródło wielu cennych składników mineralnych, między innymi: magnezu, potasu, żelaza, cynku. Przy dość wysokiej zawartości potasu jest tu niewiele sodu, a takie proporcje są bardzo korzystne w diecie zapobiegającej nadciśnieniu, udarom, chorobom serca. Ponieważ znajdziemy tu także kwas foliowy, warto, aby jadły ją kobiety w ciąży i planujące potomstwo. 

Obecność błonnika wspiera przemianę materii i prawidłową perystaltykę jelit, zapobiegając zaparciom. Dzięki obecności tanin zalicza się soczewicę do roślin, które mogą zmniejszać ryzyko zachorowania na raka. Dużym plusem jest również niski indeks glikemiczny soczewicy, sprawiający, że dietetycy rekomendują ją cukrzykom, osobom na dietach redukcyjnych i zagrożonych insulinoopornością. 100 gramów ugotowanej soczewicy to zaledwie 110 kcal.

Soczewica czerwona: czym się różni od innych odmian?

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów soczewicy: prócz czerwonej także zielona, żółta, czarna i brązowa. Wymieniane przy roślinie strączkowej, jaką jest czerwona soczewica, przepisy łatwo zaadaptować na inne odmiany i najczęściej będą skutkować równie smacznym daniem. Różnice pomiędzy nimi to przede wszystkim nieco inny smak i czas gotowania.

Soczewica czerwona jest najpopularniejsza spośród wymienionych odmian. Jej przygotowanie nie wymaga dużego zachodu ani długiego czasu, a w sklepach nabyć można również wariant konserwowy. Czerwona soczewica przepisy ma nieco uproszczone, gdyż pozbawiona jest łupiny i nie trzeba jej wcześniej namaczać. Organizm łatwiej ją przyswaja, a dzięki dobremu rozgotowywaniu się, jest najlepsza do zup i dań jednogarnkowych typu gulasz.

Soczewica czerwona: jak gotować?

Czy trzeba moczyć soczewicę? Jak wspomnieliśmy już wyżej, w przypadku czerwonej odmiany nie jest to konieczne, gdyż ziarna bardzo szybko chłoną wodę. Wystarczy dokładnie ją opłukać, a następnie wrzucić do wrzątku.

Jak ugotować czerwoną soczewicę, aby była smaczna? Na szklankę ziaren wziąć powinniśmy dwie szklanki wody. Gotowanie trwa około 10–15 minut, do momentu, gdy cały płyn zostanie wchłonięty. Ważne jest to, że dopiero pod koniec można soczewicę osolić. Jeśli zrobimy to za wcześnie, ziarna będą twarde. Podobnie jest w sytuacji, gdy do przygotowywanej potrawy chcemy użyć produkt zawierający kwas. Dorzuca się go do garnka dopiero wtedy, gdy soczewica już zmięknie, w przeciwnym razie jej czas gotowania wydłuży się. Do wody, w której gotowana jest soczewica, warto natomiast dodać odrobinę oleju roślinnego.

Soczewica czerwona: pomysły na dania

Soczewica czerwona przepisy ma bardzo zróżnicowane. To zarówno potrawy wegetariańskie, jak i dodatki do mięs. Ziarno to stanowi świetną bazę do sosów, zup, gulaszów. Może być wartościowym dodatkiem do dań mięsnych i sałatek. Wśród popularnych potraw można wymienić potpourri z kurczakiem. W wielu wariantach występuje także zupa krem z soczewicy, która może być daniem wegańskim lub na mięsnym wywarze.

Soczewicę czerwoną bardzo łatwo jest rozgotować do konsystencji kremu lub purée. W takiej formie stanowi doskonałą bazę do farszów pierogowych i krokietowych, pasztecików, past i wegańskich burgerów.

 

Polecane przepisy